ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri: Şifreler

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri: Şifreler

ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği Tavsiyeleri yazı dizisinin dördüncü bölümünde şifrelerle ilgili değerlendirme, tavsiye ve ipuçları ele alınacak. Büyük ilgi gören serinin belki de en çarpıcı konu başlıklarından biri ile karşı karşıyasınız. Düşünsenenize hemen her şey için şifrelere ihtiyacınız var, adeta dijital hayatın kilit açıcısı, karanlık örtücüsü şifreler. Peki hakkını ne kadar veriyorsunuz? Ona gerektiği özeni gösterdiğinize emin misiniz?

İnternetle ilk tanıştığınız anı hatırlıyor musunuz? 80’ler olabilir mi? Belki de 90’larda icq ve arcade oyunları ile haşır neşirdiniz. Peki ya 2000’lerin başı; MSN, Counter Strike, e-mail, internet… 2000’lerin ikinci yarısında sosyal medya… Hangi platformda ne yaptıysanız yapın karşınıza şunlar mutlaka çıktı; ‘Kullanıcı adı’, ‘Şifre’ ve siz de çok genel bir eğilim olarak bunu bir aşama olarak görüp en pratik galiyle geride bırakmakla yetindiniz. Şimdiye kadar herhangi bir kaza yaşayıp yaşamadığınızı bilmiyoruz, ancak eğer yaşamadıysanız emin olun sadece çok şanslı olduğunuz içindi. Belki de bu yazıyı okuduktan sonra şifrelerinizi gerçekten korumayı, onlara gözünüz gibi bakmayı düşünürsünüz…

Edge_Lifestyle_Image_7Bazı makaleler duygusal dışavurumlarla doludur, biraz önce okuduklarınız en basit psikanaliz çıkarımda bile temel duygusal argümanlar içerdiği şeklinde yorumlanır. Daha önce kalbinizde derin izler bırakan bir unutulmuş şifre sorunu yaşamadıysanz bu yazı artık ilginizi çekmiş demektir. Okumaya devam edin…

Şifreleri paylaşıyoruz

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 40’ından fazlası, şifrelerini başkalarıyla paylaşıyor. Paylaşım? Örneğin WhatsApp üzerinden Facebook şifresinin gönderilmesi ya da başka bir popüler metodun kullanımı ile. Son derece vahim ve risklerle dolu olduğu gerçek.

Daha zorlu şifreler oluşturun

Şifre belirleme konusu ise tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vahim düzeyde. Bir kullanıcının e-mail adresi, sosyal medya hesapları ve genel olarak diğer tüm dijital platform şifrelerinin aynı ya da benzer harf, rakam ve işaret dizilerine sahip olduğu görülüyor. Üstelik hacker’lar basit bir araştırma sonucunda bile çoğu kullanıcının şifrelerini ortaya çıkarabiliyorlar. Bu gösterge, geçtiğimiz aylarda yaşana büyük bir internet bankacılığı siber saldırısında da gözler önüne serilmişti. Sayısız örnekle genişletilebilen konu, en nihayetinde şifrelerin;

1-    Çok kolay olması

2-    Çok sayıda platformda aynı şifrenin kullanılması

Gibi iki çok kritik güvenlik problemini beraberinde getiriyor. Şifreler, her platform için ayrı ayrı belirlenmeli ve zorlu(ya da karmaşık) şifrelerin ortaya konulması gerekmektedir. Bunun için geliştirilen ‘şifre oluşturucu yazılımlar’ hem pratik hem de düşük dosya boyutları ile saniyeler içinde edinilebilir forma sahiptirler.

Hacker’lar iş başında

Siber saldırganların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar baz aldıkları/yoğunlaştıkları temel konulardan biri de şifrelerin ele geçirilmesi. Bu noktada her gün binlerce şifre koru amaçlı kimselerin eline geçiyor, bu şifrelerin bağlantı sağladıkları sayısız alanda ciddi maddi ya da verisel kayıp söz konusu oluyor. Bu nedenle şifre belirleme, koruma ve onları gizleme konusuna çok önem verilmesi gerekiyor. Son olarak tüm internet siteleri, sosyal ağlar ya da e-mail hesaplarında geçerli olacak şekilde şifrelerin belirli aralıklarla yenilenmesini tavsiye ediyoruz.

Man Playing Guitar with Inspiron 15 5000 Series NotebookÇarpıcı birkaç detay

‘123456’

‘pizza’

‘şifre’ gibi akıl almaz seviyede basit şifrelerin dünya genelinde en fazla kullanılan şifreler olduğunu biliyor muydunuz? Özetle siber saldırılara açık bir dijital hayat, hemen tüm gezegeni sarmış durumda. Siz siz olun, şifrelerinizi mümkün olabilecek en zorlu yapılarda tasarlayın. Eğer bununla ilgilenmek istemezseniz şifre hazırlayan yazılımları kullanın.

Son olarak da internet güvenliğiniz için Türkiye’nin en çok tercih edilen antivirüs yazılımı ESET’i tercih edin. Daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0