Tesla Önümüzdeki 4 Yıl İçin Büyük Düşünüyor

Tesla Önümüzdeki 4 Yıl İçin Büyük Düşünüyor

Tesla motors CEO’su Elon Musk’ın, şirketi için 2020’ye kadar gerçekleştirmeyi planladığı büyük projeleri var. Pil üretiminden, sürücüsüz araçlara kadar olan bu planlara biraz daha yakında bakalım…

Gigafactory’yi tamamlamak

Tesla Gigafactory yani Türkçesiyle ‘mega fabrika’ da diyebileceğimiz Nevada eyaletine kurulmuş bu dev Lithium-Ion pil fabrikası şirket için büyük önem taşıyor. Burada üretilecek piller Tesla’nın elektrikli otomobillerinde kullanılacağı gibi çeşitli oyuncaklar ve drone’lar için de kullanılacak. 2016’da faaliyete geçecek fabrikanın 2020’de tam kapasite çalışmasıyla birlikte pil üretim maliyetlerinin en az %30 oranında azalması bekleniyor.

gigafactoryTesla’nın bu fabrikadaki üretim kapasitesi 2013 yılında dünyada bulunan tüm Lithium-Ion pil üreticilerinin kapasitesinin toplamından daha fazla olacak. Fabrikanın maliyetinin ise yaklaşık olarak 5 milyar dolar olması bekleniyor.

Model 3 üretimi

Tesla’nın mega fabrikasında üretilen piller düşük maliyetli Model 3 arabaların üretimine olanak sağlayacak.

2017 yılında çıkması beklenen Model 3’ün fiyatı 35.000 dolar civarında olacak. Arabanın yaklaşık 320km menzile sahip olması bekleniyor. Model 3, Tesla’nın kuruluşundan beri gerçekleştirmek istediği amaca en yakın araç olacağı için şirket için bir hayli önem taşıyor.

Model 3’ün 2016 yılında prototipinin gösterilmesi bekleniyor.

Tek şarjda 1000 kilometre!

Tesla halihazırda rakiplerine oranla tek şarjda en yüksek menzili sağlayan firma. Şirketin şu anda tek bir şarjla en yüksek mesafe kat eden aracı 800 kilometreyle Model S. Elon Musk geçtiğimiz aylardaki bir demecinde bu duruma yönelik 1000 kilometreye çok yakın olduklarını ve 2017 yılında bu menzile ulaşabileceklerini söylemişti.

Tesla, tek bir şarjda kat edilen mesafeyi artırmanın yanında şarj istasyonlarının yayılmasına yönelikte kapsamlı çalışmalar yürütüyor.

tesla batterySürücüsüz otomobiller!

Elon Musk’ın Tesla Motors için kafasında planladığı en önemli projelerden birisi de sürücüsüz otomobiller.

Hali hazırda yarı-otonom otomatik pilot teknolojisine sahip şirket Musk’ın dediğine göre tamamen sürücüsüz otomobiller üretmekten 2 yıl uzakta. Musk bunu geçtiğimiz günlerde sürücüsüz otomobil üretmenin 3 aylık bir iş olmadığını en az 2 yıllık bir çalışmaya ihtiyaçlarının olduğunu söyleyerek ifade etmişti.

tesla otonomTesla’nın bu konudaki en büyük rakibi sürücüsüz otomobillerde büyük gelişme kaydeden Google. Öte yandan çıkan dedikodulara göre Apple’ın da bu işe sıcak baktığı biliniyor. Hatta geçtiğimiz aylarda Elon Musk otomobil üretmenin akıllı telefon üretmeye benzemediğini söyleyerek Apple’a bir gönderme yapmıştı.

2020 yılında 500.000 araç üretimi!

Tesla 2015 yılında yaklaşık olarak 50.000 araç üretti. Şirket bu sayıyı 2020 yılında 10’a katlayarak 500.000’e çıkarmayı hedefliyor. Musk sık sık şirketin bu agresif hedeflerine inancının tam olduğu dile getirmekle kalmıyor bir gün General Motors, Volkswagen ve Toyota kadar büyük bir şirket haline gelebileceklerini de düşünüyor. Musk’ın 2020 yılındaki bu hedefine ulaşabilmesindeki en büyük yardımcı ise mega fabrikanın tam kapasite çalışması… Tesla Motors’un Elon Musk önderliğinde önümüzdeki yıllar neler başaracağı merak konusu…

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0