iPhone 7 Dedikoduları [Aralık 2015]

iPhone 7 Dedikoduları [Aralık 2015]

Cep telefonu denilince akla ilk gelen markalardan biri olan Apple, her yıl yeni bir seri çıkartarak kullanıcıların beğenisine sunuyor. Her yıl yeni iPhone modeli çıkmadan önce bir takım videolar hızlı bir şekilde sosyal medya da yayılıyor ve yeni modeller hakkında tahminlerde bulunuluyor. Bu videoların birçoğu yanıltıcı nitelikte olsa da, insanların bir kısmı bu videoların doğruluğunu kabulleniyor. Yeni tahminlere geçmeden önce, her yıl benzerleri yapılan bu tahminlerin genellikle doğruluğu kanıtlanmamış olduğunu belirtmekte fayda var.

iphone-7-parasut1- Paraşüt Sistemi

Sosyal medyada en çok yayınlan ve ilgi gören videoların başında paraşüt sistemli iPhone geliyor. Birçok yerde bu haber kesinleşmiş gibi yayınlanmış olsa da videonun doğruluğunu onaylayan resmi hiçbir belge yok. Paraşüt sistemi, uygulandığı takdir de dünya çapında uzun yıllar büyük yankı uyandıracaktır. Bu sistemde telefon yere düşerken, bunu hissediyor ve yerle temas edeceği sırada telefonun içinde yer alan gaz basınçlı bir şekilde püskürtülüyor ve yere yavaş inmesi sağlanıyor. Bu sayede telefon darbelerden korunmuş ve zarar görmemiş oluyor. Henüz kırılmaz ekranların bile uygulanamadığı günümüzde bu teknoloji biraz gerçek dışı görünse de zamanla videonun gerçek olup olmadığını görmüş olacağız.

iphone-7-klavye2- Projektör Klavye

iPhone 4 dönemlerinden beri dillerden düşmeyen projektör klavye videosu, iPhone 7 modeli için de uyarlanmış. İddialara göre bu özellik ile beraber mesaj yazmak için telefonun ekranına dokunmak yerine, bulunduğu zemin üzerine yansıyan sanal klavye kullanılıyor. Daha büyük bir klavye deneyimi de yazı yazmayı kolay ve eğlenceli hale getiriyor. Bu iddianın da iPhone 7 modeli için gerçekleşeceğine çok fazla ihtimal vermesek de, sosyal medya da hala yoğun ilgi görüyor olması, kullanıcıların, bu yönde bir ihtiyaçlarının olduğunu gösteriyor.

3- Daha İnce Daha Hafif

iphone7iPhone 7 modelinin, daha ince ve hafif olacağına dair çıkan dedikoduların gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. iPhone 7 modelinin diğer modellere göre daha ince ve hafif olması taşımayı kolaylaştıracaktır. Telefonlarını tek elle kullanıma uygun yapma noktasında hassas davranan Apple’ın bu hamleyi gerçekleştirmesi durumunda olumlu tepki alacağını söylemek mümkün. İddialara göre yeni iPhone modeli, 6.1mm inceliğinde ve 100 gram ağırlığında olacak. Telefonun daha hafif ve ince olması, kullanıcıların en çok dikkat ettiği sağlamlık konusunu akıllara getiriyor. Telefon inceltilirken diğer yandan sağlamlığına dikkat edildiyse tasarım ve taşınabilirlik bakımından oldukça ilgi görecektir.

4- Telefonla Telefonu Şarj Edin

iphone7Dedikoduların arasında en dikkat çekici olanlardan bir diğeri de iPhone ile başka bir iPhone’u şarj edebilme özelliği. Bu özelliği kullanmak için yapılması gereken tek şey telefonların arka kısımlarını birbirlerine temas ettirmek ve sonrasında kablosuz şarj işlemini gerçekleştirmek. Böylelikle cep telefonunuzun şarj problemi ortadan kalkmış olacak. Taşınabilir şarj cihazının telefona uyarlanmış versiyonu olarak düşünülebilir. Günümüzde kablosuz (temas ile şarj) şarj cihazlarının üretildiğini göz önünde bulundurursak bu özelliği barındırmak imkansız değil. Aküsü biten arabaya başka bir arabadan takviye yapılması gibi düşünülebilir. Bu özelliği kullanmak şuan da imkansız olmasa da, iPhone 7 ile birlikte gelme olasılığı oldukça düşük.

5- 10 Saniyede %100 Şarj

iphone7Bir başka video belirtilen özellik ise herkesin en büyük sorunu olan şarj problemiyle ilgili geliştirilen süper hızlı şarj. Bu özelliğin gerçekleşmesi kullanıcılar için inanılmaz bir yenilik olacak. iPhone kullanıcılarının sorunlarından biri olan şarj edilme süresine iyileştirilme getirileceğini düşünüyor olsak ta, 10 saniyede %100 şarj  olma dedikodularının gerçekleşme ihtimali çok düşük gibi görünüyor.

6-Yeni Tasarım

iphone7Doğruluk ihtimali kesin diyebileceğimiz bir bilgi de, tasarımın değişeceği yönündeki iddialar. Apple “S” serilerinde tasarımı aynı tutarken her yeni telefon modelinde farklı bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Geçmişteki stratejiler göz önünde bulundurulduğu zaman, eğer çok büyük bir sürpriz olmazsa bizleri yeni bir Apple tasarımı bekliyor olacak. Yeni tasarımın beklediği gerçeği tasarımın nasıl olacağı hakkında kesin bir bilgi vermemizi sağlamıyor. Apple, tasarımın sızdırılması anlamında çok dikkatli bir tavır sergiliyor. Apple cihazlarını genellikle lansmana kadar görmek mümkün olmuyor.  Bakalım yeni iPhone modelinde bizleri nasıl bir tasarım karşılayacak.

Bazıları çok uçuk tahminler olsa da doğruluk ihtimali olduğunu düşündüğümüz iPhone 7 iddialarını sizler için derledik. Apple’ın düzenlediği iPhone 7 lansmanına kadar hiçbir iddiayı belgeyle kanıtlamak mümkün değil. İlerleyen zamanlarda Apple’ın yeni telefonu iPhone 7’nin bizlere neler sunduğuna hep birlikte bakacağız.

Yazar: Hakan Yılmaz

YORUM

Yorumlar 0