ESET ile Haftanın Güvenlik Tavsiyeleri: Hack’lendiğinizde Ne Yapmalısınız?

ESET ile Haftanın Güvenlik Tavsiyeleri: Hack’lendiğinizde Ne Yapmalısınız?

hacker

Geçen haftalarda internette güvenliğinizi sağlamanız için bazı tavsiyelerde bulunmuştuk. Birazdan okuyacağınız yazıda ise bu güvenliği sağlayamadığınız durumlarda başınıza gelenlerle nasıl mücadele edeceğinizden bahsedeceğiz.

Her internet kullanıcısının başına gelebilir, bir şekilde hack’lendiniz diyelim; e-posta hesabınız çalındı, kredi kartı bilgileriniz ele geçirildi ya da buna benzer bir olaya kurban gittiniz. Bu gibi durumları farkettiğiniz anda neler yapmanız gerekiyor?

Panik yapmayın

İşin tekniğinden ziyade bu çok daha insan odaklı kısım bir hayli önem taşıyor. Hesabınızın, kredi kartı bilgileriniz ya da buna benzer herhangi bir verinizin ele geçirildiğini öğrendiğiniz anda ilk olarak şunu yapın…

Günümüzde hack’lenmek internet kullanıcısı için olasılık dahilindeki konulardan. Her gün binlerce insan kritik önem arz eden bilgilerini kötü niyetli kişilere kaptırıyor. Bu nedenle bilgilerinizin ele geçirildiğini öğrendiğinizde sakin kalıp derin bir nefes almalı ve akıllı adımlarla her şeyi eski haline döndürmeye çalışmalısınız.

panikHerkesi bilgilendirin

Bilgilerinizin ele geçirildiğini bankanıza, yakınlarınıza ve takipçilerinize en kısa sürede bildirmeniz, maruz kaldığınız saldırının boyutunu kısıtlamak için yapılması gereken en mantıklı hareketlerden biri olacaktır. Mesela saldırgan sosyal medya hesaplarınızdan yakınlarınızla iletişim kurabilir ve onları kendi yararına kullanabilir ya da kredi kartı bilgilerinizle kendi yararına harcamalar gerçekleştirebilir. Bu noktada gerekli kişi ve kuruluşlara haber vererek onları uyarmanız ya da bankanızı bilgilendirerek kartınızı iptal ettirmeniz saldırının büyümesini engelleyecektir.

Hesaplarınızı geri almaya çalışın

Hacklendiğinizi anladığınızda hesaplarınızı geri almaya çalışmak yapacağınız ilk teknik hamlelerden biri olacaktır. Bu noktada Google, Twitter ve Facebook önlemlerini oldukça arttırdı. Artık servisler hesabınızın size ait olmadığını kanıtlamanız konusunda kullanıcılara birçok kolaylık sunuyor.

googleTüm şifrelerinizi değiştirin

Hesabınızı geri almaya çalışırken yapmanız gerekenlerden biri de şifrenizi değiştirmek olacaktır. Ancak hazır eliniz değmişken tek bir hesabınızın şifresini değil tüm hesaplarınızın şifresini değiştirin. Çünkü saldırgan birbirine bağlantılı servisleri kullanarak değiştirdiğiniz şifreyi tekrar öğrenebilir. Son olarak değiştirdiğiniz şifre mümkün olduğunca güçlü olsun. Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi hatırlamakta güçlük çekiyorsanız şifre yöneticisi programları kullanabilirsiniz. Lütfen 123456, sifre ya da pizza gibi şifreleri tercih etmeyin.

Tüm ayarlarınızı kontrol edin ve gardınızı alın!

Siber saldırıda bulunanlar sizin basit bir şeymiş gibi görünen herhangi bir ayarı değiştirmeniz sonucu ortaya çıkan açığı kullanarak verilerinize erişmiş olabilirler. Bu nedenle tüm hesaplarınızdaki ayarları gözden geçirmenizde fayda var. Kiminle ne paylaşıyorum? Hangi bilgilerim herkes tarafından görülebiliyor, konum servislerini açmam ne kadar gerekli türündeki soruları kendinize sormalı ve bir sonraki saldırılara karşı gardınızı almalısınız.

Her şeyi güncelleyin

Bir önceki ESET ile Haftanın İnternet Güvenliği makalesinde de bahsetmiştik. Güncellemeler, kullanıcıların en çok es geçtiği konulardan biri. Güncellemeler sisteminize ve programlarınıza ek özellikler sunmakla birlikte bazı güvenlik açıklarını da kapatıyor. Siz bu güncellemeleri yapmadığınızda sisteminizin eski güvenlik açığı kapatılmadığı için saldırılara karşı savunmasız hale geliyorsunuz. Bu nedenle hangi sistemi kullanıyorsanız, hangi programları kullanıyorsanız hepsini güncelleyin. Her zaman güncel kalın.

guncellestirmeAntivirüs yazılımı yükleyin

Bu tarz saldırılara karşı korunmanın en kolay ve en iyi yollarından biri bilgisayarınıza iyi bir antivirüs yazılımı kurmaktır. Antivirüsler bilgisayarınıza karşı yapılacak olan saldırıları otomatik olarak tespit eder ve anında koruma sağlar. Böylelikle tehditlere karşı hazırlıklı olur ve gizli verilerinizin, hesaplarınızın güvenliğini sağlamış olursunuz. Bizim tavsiyemiz ESET, aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak kısa süre içinde ESET Smart Security’i yükleyiniz. Güvenli günler.

esetSon Bir Not:

Neler olduğunu anlamaya çalışın

Evet hack’lendiniz ama nasıl? Hacker’lar şifrenizi mi tahmin etti? Bilgisayarınıza zararlı bir yazılım mı indirdiniz? Kaynağından emin olmadığınız dosyaları mı açtınız? Sosyal mühendisliğe mi kurban gittiniz? Tüm bunları oturup düşünmeniz saldırganın bulunmasına yardımcı olacağı gibi sizin bir sonraki saldırılara karşı ne gibi önlem almanız gerektiğini de açıklığa kavuşturacaktır.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0