Beats Music’ten Mailbox’a 2015’in Teknoloji Kayıpları

Beats Music’ten Mailbox’a 2015’in Teknoloji Kayıpları

Bazen büyük umutlarla başlatılan girişimler birden dibi boylayabiliyor ya da her şey yolundaymış gibi giderken beklenmeyen bir finansal kriz sonucu kepenklerin kapatılması gerekebiliyor. Bazen de dev şirketler gelip ufak çaplı şirketleri bünyelerine katıyorlar…

Teknoloji dünyasında her yıl olduğu gibi bu yılda aramızdan ayrılan ürünler, servisler var. Gelin bu teknoloji kayıpları nelermiş bir bakalım…

Elveda Müzik Servisleri: Rdio, Microsoft Zune, Songza, Beats Music

Spotify’ın ardından Apple’ın da çevrimiçi müzik hizmeti sunmasıyla birlikte önceki servislerin yüzüne bakılmaz oldu. Durum bu olunca da kaçınılmaz son bu servisleri buldu.

Rdio küçük ama sadık kitlesi olan bir servisti. Ayrıca Rdio Amerika’da modern müzik hizmetini sağlayan ilk servis olarak bilinir ve zamanında iTunes’un en büyük rakibi olarak görülürdü. Ancak zamanla Rdio sektörde “iş yapma” kültürünü es geçip daha çok ürün odaklı çalışmaya başlayınca işler sarpa sardı ve bu yıl Pandora tarafından satın alındı.

rdioBeats Music’in kaderi ise zaten belliydi. Apple’ın Beats’i bünyesine katmasından sonra faaliyete soktuğu Apple Music, Beats Music’in sonunu getirdi. Servis Apple tarafından 30 Kasım’da sonlandırıldı.

Benzer şekilde Songza’nın da Google’ın Google Play Music hizmetini sunmasından sonra kapatılacağı duyuruldu. Servisin 2016 Ocak sonu tamamen devre dışı kalması bekleniyor.

Microsoft Zune’u hatırladınız mı? Hani şu iPod’u bitirecek olan cihaz, tüm zamanların en büyük teknolojik hayal kırıklıklarından biri… Cihazın üretimi çoktan durmuş olsa da Zune Music Pass abonelikleri hala devam ediyordu. Microsoft en sonunda bu servisi de iptal ederek Zune’u tamamen bitirdi.

Sizi özleyeceğiz Mailbox, Tempo, Sunrise, Carousel…

2013 ve 2014 yılları geliştiricilerin verimlilik uygulamalarına yoğun ilgi gösterdiği yıllardı. Ancak birkaç yıl sonra yeni bir verimlilik uygulamasının marketlerde tutunması bir hayli zor bir hal aldı.

Dropbox bu ya şaşırtıcı bir şekilde sevilen mail uygulaması Mailbox’u sonlandırma kararı aldı. Buna bağlı olarak yine Dropbox’un sahip olduğu bir fotoğraf düzenleme uygulaması olan Carousel 2016 yılının başlarında kullanım dışı kalacak.

mailbox2015 yılı basit takvim uygulamaları içinde ilginç bir yıl oldu. Popüler takvim uygulaması Sunrise, Microsoft tarafından Outlook uygulamasında kullanılmak amacıyla satın alındı. Aynı şekilde bir diğer akıllı takvim ugyulaması olan Tempo ise Mayıs ayında Saleforce tarafından satın alınarak Tempo adı altında hizmetine son verildi.

Rüzgar gibi esip geçti: Facebook Creative Labs

Facebook rakiplerine yaratıcı fikirlerle fark atmayı hedef alarak kurduğu Creative Labs’i kapatma kararı aldı. Creative Labs’in elinden çıkan Slingshot, Rooms ve Riff gibi uygulamalar tutmayınca Facebook fişi çekti…

Güle güle Firefox OS, güle güle Amazon Fire Phone…

firefoxos2015 yılında bir kez daha anladık ki Android veya iOS işletim sistemine sahip olmayan bir akıllı telefon satmak çok ama çok zor.

Amazon Fire Phone her ne kadar “Amazon” markasını kullanıp iyi bir çıkış yapmış gibi gözükse de telefonu kimse umursamadı. Ağır modifiye edilmiş Android tabanlı bir sistemle (FireOS) gelen cihaz markette tutunamadı ve üretimi durduruldu.

Aynı şekilde düşük donanımlı telefonları hedefleyen Firefox OS ve Firefox telefonlarda Android ve iOS’un yanına yaklaşamadı ve kaçınılmaz sona doğru sürüklendi. Mozilla iki hizmeti de durdurdu.

Çık git hayatımızdan Adobe Flash!

flashBakın burada kim var?
Evet biliyoruz Adobe Flash henüz ölmedi ama yakındır…

Flash’ın son zamanlarda çıkarttığı güvenlik problemleri ve teknik arızalar hem kullanıcıları hem de üreticileri yavaş yavaş HTML5 kullanmaya doğru itiyor. Apple ve Microsoft işletim sistemlerinde varsayılan olarak Flash kullanmıyor. Firefox artık varsayılan olarak flash’ı engelliyor. Sektör, Steve Jobs’un 2010’da Flash hakkında söylediklerini yeni yeni anlayıp daha günceli ve stabil bir çözüm olan HTML 5’e doğru kayıyor.

Bu gelişmelere bağlı olarak Adobe artık Flash’ı tek bir ürün olarak kaldırıp Animate CC’yi duyurdu. Bu Flash’ı bitirmek olmuyor, Animate CC hala Flash desteği sunuyor ama bu adım HTML 5’e geçiş olarak atılmış ilk adım olabilir…

Geçtiğimiz yıl birçok teknolojik ürün ve hizmetin son yılı oldu. Hepsini burada yazmak mümkün değil. Biz en sık kullanılanları ve tanınanları yazarak bilgilendirmeye çalıştık. Bu arada şu ilginç yazıya da göz atabilirsiniz.

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0