Siber Saldırıların Hedefi ABD!

Siber Saldırıların Hedefi ABD!

Ekran_Resmi_2015-12-25_18_42_46

Dünya genelinde 24 Aralık itibarıyla normal seyrinden çıkıp, 25 Aralık 2015’te ‘olağanüstü’ bir artış gösteren siber saldırılar, kaynak ve hedef anlamında çok keskin bir biçimde ikiye ayrıldı.

Buna göre siber saldırılar Çin kaynaklı gelişiyor. Asya ülkesi, genel siber saldırı trafiğinin büyük bir kesiminin çıkış noktasını oluşturuyor. Son yıllarda hacker’ların anavatanlarından biri haline gelen ülkenin küresel hack faaliyetlerinde 25 Aralık itibarıyla yüzde 90’ın üzerinden paya sahip olduğu net bir şekilde anlaşılıyor.

Öte yandan Çin dışında da dikkat çeken ülkeler söz konusu. ABD bu noktada en fazla saldırı düzenleyen ikinci ülke, onu Almanya izliyor. Bu üç ülkenin dışında kayda değer bir faaliyetin dünya üzerinde görülmediğini belirtelim.

Ekran_Resmi_2015-12-25_18_43_00

Peki ya siber saldırıların hedefi neresi?

Analizler ışığında hedefin ABD olduğu görülüyor. Buna göre Çin kökenli siber saldırılar, ABD’yi hedef alıyor çıkarımında bulunmak mümkün. Teknoloji ve finans merkezleri ile çevrili ülkede çok sayıda şirket kırmızı alarm verdi. Buna karşın birçok şirketin aralarında DDoS saldırılarının da olduğu sayısız form faktör üzerinden hedef alındığı görüldü. Ünlü oyun firması Electronic Arts‘ın da aralarında bulunduğu birçok şirket, hack’lendiklerini duyurdu. Gelişmeleri kaygıyla izleniyor.

YORUM

Yorumlar 0