İnternet Alemindeki Star Wars Sürprizleri -1

İnternet Alemindeki Star Wars Sürprizleri -1

Bildiğiniz gibi Star Wars’un son filmi Force Awakens vizyona girdi. Hayranları tarafından merakla beklenen filmin heyecanı hala dünyanın dört bir yanını kasıp kavuruyor. Hal böyleyken bu Star Wars çılgınlığına belli başlı internet servisleri de ortak oldu. Kimileri filmin çıkmasına yakın kimileri ise aylar önceden kullanıcılarına ufak sürprizler yaparak bu heyecana ortak oldu. Gelin hep birlikte o sürprizler nelermiş bakalım.

Twitter’daki Star Wars emojileri

Twitter bu heycecana ilk ortak olanlardan. Zaten bir süredir belli başlı şeylere bu tip emojiler hazırlayan Twitter, efsaneyi es geçse olmazdı. C3PO’sundan Kylo Ren’ine kadar eski ve yeni karakterlerin şirin emojilerini Twitter’da kullanmak mümkün.

swemojisFacebook profil resmi

Facebook’ta çılgınlığa kayıtsız kalmayanlardan. Site, filmin gösterime girmesine yakın bir tarihte tek tıkla profil resminize ışın kılıcı eklemenize olanak sağladı. Profil resminizin üzerine konumlandırılan ışın kılıcı aynı zamanda sizin karanlık taraf mı yoksa aydınlık tarafta mı olduğunuzu gösteriyor.

facebookstarwarsSpotify Star Wars Match

Çevrimiçi müzik dinleme servislerinden Spotify ise birkaç hafta önce hizmete sunduğu “Star Wars Match” özelliği ile dinlediğiniz müzikleri analiz edip size bir Star Wars karakteri seçiyor ve o karaktere özgü bir liste hazırlıyor. Ayrıca müziğin ilerlemesini gösteren bar bir ışın kılıcına dönüyor ve üzerine geldiğinizde yanıp sönüyor. Tıkladığınızda ise farklı ışın kılıçlarına dönüşüyor.

Spotify-StarWars.com adresine gidip hemen deneyebilirsiniz.

spotifyTarafınızı seçin!

Star Wars heyecanını en çok paylaşan şirketlerden biri olan Google “Choose Your Side” yani “Tarafını Seç” servisiyle Star Wars hayranlarına seçtiği tarafa özel animasyonlar ve görseller sunuyor.

Google.com/starwars adresine gidip tarafınızı seçtikten sonra kullandığınız Google uygulamaları seçtiğiniz tarafa göre ufak yenilikler alıyor. Mesela Gmail’e girerken dolan bar bir ışın kılıcına dönüşüyor. Tarafınızı seçip hemen deneyebilirsiniz.

chooseyourside‘A long time ago in a galaxy far far away’

Serinin ikonik açılışını izleyenler kadar izlemeyenlerde bilir. Önce “A long time ago in a galaxy far far way” yazısı gelir sonrasında müzikle birlikte filmin kısaca konusunu anlatan meşhur kayan yazılar…

Google’ın arama barına “a long time ago in a galaxy far far away” yazın ve olacakları görün.

longtimeTelefonunuzu ışın kılıcına dönüştürün

Google’ın Chrome tarayıcısı üzerinden yürüttüğü bu proje, telefonunuzu bir ışın kılıcına dönüştürerek harika bir deneyim yaşamanıza olanak sağlıyor.

https://lightsaber.withgoogle.com/experience adresine giderek gerekli kalibrasyonları yaptığınızda ışın kılıcınızla Stormtrooper’lara karşı savaşabilirsiniz.

chromeswAurebesh dili için Google Translate

Google Translate artık galaksinin en popüler dili Aurebesh içinde çeviri hizmeti sunuyor. Artık Star Wars dilinde yazılar yazabilir, şiirler okuyabilirsiniz…

aurebeshBONUS: Google Data Center’daki Stormtrooper

Bu yeni değil, 2012 yılından kalma. Yine de buraya eklemek istedim. Google Maps’ten Google data center koordinatlarına giderseniz karşınıza çıkan resimlerin birinde Stormtrooper ve R2-D2’yu görmeniz mümkün 🙂

google datacenter

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0