Bir Organizasyon Fiyaskosu: GameX 2015

Bir Organizasyon Fiyaskosu: GameX 2015

GameX 2015 Uluslararası Dijital Oyun Fuarı, bu yıl 17-20 Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi‘nde düzenlendi. Genel bakış, fuardaki toplam ziyaret edilebilir alan, etkinlik alanları, organizasyona dair detaylar, giriş-çıkışlar, personelin çabası ve bazı diğer konuları ele alacağız. Türkiye’de oyun severler tarafından merakla beklenen fuara dair ortalama derinlikte bir analiz olacak. Şunu da baştan belirtelim birazdan okuyacaklarınız pozitif bakış açısı içermeyecek, konuya dair son derece ‘deneyim/izlenim odaklı’ bir yaklaşım söz konusu. Başlıyoruz…

gamex-2015-3

GameX 2015 için Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, uzun yıllardır tercih edilen bir platform. Açıkçası bu kompakt fuar alanında düzenlenen etkinliklerde genel olarak ilginin yoğun olması halinde çeşitli sorunlar söz konusu olabiliyor. Bunu yıllardır görüyoruz. Ancak GameX’te işler bu sene akıl almaz noktalara ulaştı. Baştan belirtmek gerekiyor; fuar alanında çok az sayıda katılımcı vardı, açıkçası bu kadar az katılımcının boy gösterdiği bir fuarda, CNR ya da Tüyap teknik olarak zaten uygun olmazdı. İşin düşündürücü kısmı ise ziyaretçi sayısının fazlalığı oldu. Organizasyonun çığrından çıkmasının temel denklemi şuydu: Sınırlı fuar alanı, sınırlı stant, aşırı ilgi…

gamex-2015

Girişten başlayalım; fuara girmek isteyenler yüz metreden daha uzun kuyruklarda saatlerce soğuk havada beklemek durumunda kaldı. Bu aslında katlanabilir detaylar arasında. İçeri girmeye çalışanların yaşattığı izdiham ise yavaş yavaş tansiyon yükseltir türdendi, inanması güç gelebilir ama yoğunluk başedilemez düzeyde olduğu için bazı camlar, stant alanları bile tahrip edildi. Hatta hırsızlık vakaları bile görüldü. Manzara kaotikti; polisin jop kullandığı görüldü. Fuardaki stant görevlilerinin yüzünde korku ve mutsuzluk gerçekten üzdü. Çünkü bir kez daha vurguluyoruz, (ve sıklıkla da belirteceğiz) alan küçük ama insan fazlaydı.

“GameX’i temel olarak bir kaos havasının hakim olduğu bir oyun fuarı şeklinde özetleyebilmek mümkün.”

YouTuber‘ların ya da Cosplay‘lerin göründüğü anlarda artan kalabalık, insanların bir alanda kümeleşmesi durumu daha da kötü noktayalara taşıdı. Bazen ezilme tehlikesi atlatanlar oldu. Sonraki yıllarda özellikle fenomen YouTuber’ların çok daha ayrı noktalarda sevenleri ile buluşmasının gerektiği açıkça görüldü…

Stantlarda görüştüğümüz yönetici ve görevliler tedirgindi, her an yeni bir akın/tahrip ya da saldırıyla karşılaşabilecekleri düşüncesi ile yüzleri solgun, ‘bitse de gitsek’ durumu en uç noktalardaydı. Tüm bunların nedeninin öngörülemeyen ziyaretçi sayısı, alınmayan önlemler ve gerekli organizasyonun tam anlamıyla sağlanamaması şeklinde üç temel aktöre bağlayabilmek mümkün.

Peki içerde neler vardı?
GameX beklentileri -bir nebze de olsa- karşılayabildi mi?

Oyun meraklısı çocuklar, gençler fuara oyun oynamak, bir iki hediye kazanmak için gelmişti. Son derece ‘oyun parkı’ bir hava hakimdi. NVIDIA, CONN, TP-LINK gibi son derece profesyonel stantlarda dahi genel olarak karmaşa ve ‘çılgınca oyun oynama’ durumu hakimdi. İnsanlar kümelenip oyun oynamayı o kadar abartmıştı ki hava sirkülasyonu bile bozulmaya yüz tuttu, fuar alanı kalabalığı kaldıramıyordu…

gamex-2015-2

PlayStore, Teknosa, Turkcell gibi şirketlerin standları nizpeten (yani bir nebze) ferahtı. Açıkçası fuarda alanın darlığı akıl almaz seviyede olduğu için geniş alanlı olduğundan dolayı iyi olanlar bunlardı diyebilmek mümkün. TP-LINK, geniş stant alanına karşın oldukça ‘yoğun sirkülasyon barındıran’ bir bölgede yer aldığından aşırı kalabalıktan nasibini aldı.

GameX 2015, yenilik ya da gelişmelerin pek de önemsenmediği bir organizasyon görünümünde tamamlanıyor. Görülen o ki çeşitli stantlarda oyun oynamak isteyen çocuklardan tutun da broşür verilenlere kadar hemen herkesin ‘e-posta’ adreslerinin alındığı bir etkinlikti. Bu e-postalar potansiyel oyun severlere ait ve büyük bir olasılıkla da oyuna dair sayısız firmanın çeşitli mail’lerinin hücumuna uğrayacak.

Fuarda gözler kimleri aradı?
Hayal kırıklıklarına devam…

Fuarda LEVEL dergisinin standını görmek güzeldi. Oyun dünyasının en köklü yayınlarından biri ve tebrik ediyoruz. Ancak bunun dışında hiçbir web ya da basılı dergi platformunu göremedik. Oyungezer dergisi yoktu, MerlininKazanı.com da.

Peki ya konsol oyunları ya da konsollara ne demeli? GameX 2015’te Xbox‘la ilgili herhangi bir Microsoft bölgesi söz konusu değildi. Ayrıca oyun denildiği anda akla gelen ilk markalardan Aral Game‘in de fuarda küçük bir bölümünün bile olmaması inanılmazdı. Oyun fuarının hem küçük alanda yapılması hem de beklentileri karşılamamasının ana gerekçeleri arasında bunları da saymaktan daha doğal ne olabilir?

gamex-conn-bilgisayarSonuç

GameX 2015, bırakın yeni oyunların,bu endüstriye dair inovasyon noktalarının tanıtımı yerine bir ızdıraptı. Katılımcı şirketlerin azlığı şok ediciydi. Bu denli yüksek potansiyel barındıran bir alanın, artık Lütfi Kırdar gibi küçük bir fuar alanına sığdırılmaya çalışılma fikri son bulmalı. Eğer Lütfi Kırdar, 2016’da da tercih edilecek alan olursa fuara ziyaretin daha az sayıda olması için önlemler alınmalı. Davetiye, ücretli bilet satışı vb. yöntemler ele alınmalı. Eğer bazı adımlar atılmaz, önlemler alınmazsa GameX 2016‘nın da kabus gibi olma olasılığı yüksek.

Teknosa, TP-LINK, Playstore, Abaküs Yayınları, NVIDIA, Turkcell, MSI, CONN, LEVEL, Netmarble, Scorp, Anadolu Airsoft, 37 Games, Bee.com.tr, Bigpoint, Beverly, Chip, Game Sultan, GT Academy, Kebap Games, Startershub, Samsung, Varta, Vestel, Zula Online ve sayamadığımız diğer fuar katılımcılarına Türkiye’deki oyun endüstrisine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Ayrıca son bir parantez daha; TP-LINK, Varta, Abaküs Yayınları, Startershub, ve CONN Performans Ekipmanları‘na TeknolojiTuru.com’a yakın ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz.

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 7
 • comment-avatar
  Hodor 7 sene

  Level GameX’in basın sponsoru dolayısı ile basından sadece onun olması gayet normal. Biraz daha araştırarak yazı yazmanız dileği ile.

 • comment-avatar
  Ferhat Aldı 7 sene

  Yazılarınızda özellikle kırmızı ve kalın harflerle belirttiğiniz firmalardan ne kadar para aldığınızı da yazarsanız sevinirim. Tarafsızlık size hiç uğramamış.
  Sizin yaptığınız medya adına haber niteliği taşıyan bir yazı değil. Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Saygılar.

  • comment-avatar
   Ferhat Verdi 7 sene

   Kırmızıyla (ki link içeren bir bölüm, TeknolojTuru.com’da kırmızıyla çıkar), görünen yazılar, tamamen yazının ‘link de içermesi’ içindir. Yani sadece SEO amaçlıdır. İkinci olarak dikkat ederseniz bu yazıda çoğu katılımcınının adı geçiyor, katılmayanların da adı, ‘eleştiri maiyetinde’ geçiyor. Bu nedenle son derece tarafsız bir yazı olduğunu düşünüyorum. NOT: Alınmış bir para, vb asla söz konusu değil, inanın fuardan dönerken cebimde sadece VARTA’nın dağıttığı bir çift pil vardı 🙂 Yorum için teşekkürler @FERHATALDI

 • comment-avatar
  Ferhat Verdi 7 sene

  LEVEL, basın sponsoru diye diğer hiçbir medya kanalı, dergi ve internet sitesi GameX’e stant açamadı mı yani? Bu yazdığınıza inanıyor musunuz gerçekten @HODOR?

 • comment-avatar
  Francy91 7 sene

  Ctesi mağdurlarından biri olarak baştan sona okudum farklı bir yonden bakmamı sağladı gercektende bize değer verilmediğini gördüm sadece steamden indirelim youtubeda oyun izleyelim ama bir fuar olduğunda ilgi gösterip gelelim ve soğukta bekleyelim hadi içeri girdik bes tane standla karsilasalim.gamex benim için bitmiştir ayrıca level basın sponsoru tabi tek o olcak diye yorum yapan kişi kesin levelda çalışıyor yoksa böyle bir yorumu kimse yapmaz o zaman otomobil fuarına bir tek otoshow katılsın diğer 100 tane dergi yada internet katılmasın? Paylaşım için teşekkür ederim yorumu yayınlarsaniz sevinirim iyi günler

 • comment-avatar
  Rutine_slayer 7 sene

  Hocam fuarı katleden şey youtuberlar oldu bebeler bu adamları görmek için resmen izdiham yarattı dediğinize katılıyorum başka yerde hatıra fotoğrafı çektirsinler otursunlar yazıktır ayrıca bazı fırsatçılar gercektende açık açık hırsızlıga gelmişti güvenlik önlemi falan zaten yoktu kimbilir neler çalınmıştır

 • comment-avatar
  TugiRoc16 7 sene

  Cok dogru ve güzel biyazi olmus abi yorumda ferhat aldı diye fake ve kesin organizasyondan biri olduguna emin oldugum biri demiski kalın yazilar var onlardan kac para aldin fuara katilmadigi icin elestirdigi firmalarda kalin kardesim onlardami para verdi beni elestir diye komik olmus yorumun