GoPro Karma, Sonraki Milyar Dolarlık Drone İşi mi?

GoPro Karma, Sonraki Milyar Dolarlık Drone İşi mi?

gopro karma

Aksiyon kameraları pazarının en iddialı ve tanınmış markası şüphesiz GoPro. Şirketin çeşitli formatlardaki kameralarının görüntüleme alanına yeni bir endüstri standardı getirdiği konuşuluyor. Ancak GoPro’nun rotasında sadece aksiyon kamerası işinin olmadığı görülüyor. Geçtiğimiz günlerde GoPro Karma adını alacağı açıklanan drone’un duyurusu gerçekleştirilirken, söz konusu aygıtın satışlarına 2016 yılında başlanacağı kaydedildi. Peki GoPro, drone işinden ne bekliyor?

GoPro Karma’nın nasıl bir fiyat etiketine sahip olacağı, ne kadar satacağı gibi çıkarımlar önde gelen piyasa analistleri tarafından dile getirilmeye başlandı. İşte bu yazıda, bazı satır başlarına yer vereceğiz…

gopro-karma-2

6 milyon 970 bin GoPro satıldı!

Geçtiğimiz 12 ay içinde dünya genelinde 6 milyon 970 bin adet GoPro marka kamera satışı gerçekleştirildi. En temel çıkarım, şirketin drone’unun tüm kamera satışlarının ‘yüzde 10’u seviyesinde bile olması halinde’ olacaklar konusunda birleşiyor. Yani yaklaşık 700 bin adet GoPro Karma satıldığında neler olacağı noktası kritik önem taşıyor.

DJI’ın verileri

Drone denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri DJI. Geçen yıl 500 bin dolarlık satış gerçekleştiren şirketin 2015 beklentisi ise 1 milyar dolar. 699 dolar ile 4550 dolar arasında değişen fiyatlarla drone’ları bulunan DJI’ın milyar dolarlık hedefi karşısında GoPro’nun 1 milyar dolar sınırına ulaşmak için en az 2000 dolar fiyat etiketine sahip 500 bin adet Karma satması gerekiyor.

Piyasa tahminleri

Piyasa tahminleri, GoPro’nun 1000-2000 dolar aralığında olacağı yönünde. 500 bin adetlik satış ise son derece gerçekçi (kamera satışlarına dair rakamın yüzde 10’undan bile daha düşük bir sayı). Özetle GoPro, 2016 yılında satışa sunacağı drone’u ile ‘milyar dolarlık yeni bir işe’ merhaba diyebilir. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Haberin devamında GoPro Karma videosu sizlerle. İyi seyirler…

YORUM

Yorumlar 0