Hoverboard Facialarının Sayısı Artıyor

Hoverboard Facialarının Sayısı Artıyor

hoverboard-nedir

Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler olan, Türkiye’de de satışı başlayan HoverBoard’lar son birkaç haftadır “patlama” haberleriyle gündeme geliyor.

Üzerine çıktığınızda denge sensörleriyle sizi istediğiniz yere doğru götüren bu iki tekerlekli ulaşım aracında dengenizi kaybedip düşmediğiniz sürece güvenlik açısından bir problem görülmüyor. Birkaç gün önce henüz 3 gündür kullandığı Hoverboard’unun kendi kendine alev aldığı görüntülerini paylaşan Amerikalı bir vatandaş ise akıllarda soru işareti bıraktı. Cihaz durduk yere alev almaya başlayınca bunu anlamlandıramayan ve videosunu çekmeye başlayan Timothy Cade isimli vatandaşın çektiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu görüntüler çekildikten sonra aradan yaklaşık 1 hafta geçti ve tek hoverboard mağdurunun Timothy Cade olmadığı anlaşıldı. Yine Amerika’da gerçekleşen 2 vaka bu popüler oyuncakların tehlikesini gözler önüne seriyor.

Florida’da yaşayan Pamela Levine ismindeki 11 yaşında bir kızın ifadesine göre Hoverboard’unu sürerken ayaklarının altında bir sıcaklık hissetmiş ve anında araçtan atlamış. Araç tıpkı yukarıdaki videoda olduğu gibi birkaç dakika içinde alev almış ve ufak çaplı bir patlama gerçekleşmiş. Neyse ki küçük kızın başına bir şey gelmemiş.

New Orleans’da yaşanan vakanın boyutları ise daha büyük. Alındıktan sadece 1 gün sonra evin içinde alev almaya başlayan araç nerdeyse tüm evin yanmasına sebep oluyormuş.

Bu tür olayların gün geçtikçe artması sonucu tüketici komisyonları Hoverboard üreticilerine yönelik araştımalar başlattı. Derinlemesine bir araştırma yapıldığında Hoverboard patlamalarının sadece bu 3 olayla sınırlı değil İngiltere başta olmak üzere birçok yerde benzer vakaların karşımıza çıktığını görüyoruz. Olayların bu seviyeye gelmesi ise aracın popülerliğinin artması sonucu birçok farklı üreticinin Hoverboard üretimine başlaması ve güvenlik testlerini atlamasına bağlanıyor.

Türkiye’de henüz bir patlama vakası yaşanmadı. Ülkemizde yeni yeni popülerleşen bu araçlarının sayısının artması sonucu bu tür olaylarla karşılaşmamız olası görünüyor…

Yazar: Tahsin Özyer

YORUM

Yorumlar 0