Sosyal Medya Dolandırıcılığına Dikkat!

Sosyal Medya Dolandırıcılığına Dikkat!

Her geçen gün yeni bir dolandırıcılık haberi duyuyoruz. Gerek çevremizde, gerek ülke genelinde farklı şekilde dolandırıcılık yöntemleri son bulmuyor.

Her dönemde popüler iletişim ve haberleşme araçları kullanılarak kötü amaçlı örgüt ve kişiler tarafından dolandırıcılık yöntemleri uygulanmaktadır. Son zamanların en büyük dolandırıcılık yöntemlerinden biri de sosyal medya aracılığıyla yapılan dolandırıcılık. Özellikle Facebook kullanılarak yapılan dolandırıcılıklar akıllara zarar denecek türden…

facebook

Facebook dolandırıcılığı nasıl gerçekleşiyor?

Facebook dolandırıcısı işe ilk olarak arkadaşınızın Facebook hesabını ele geçirmekle başlıyor. Farklı yöntemlerle ele geçirdikleri hesaplarda ki mesajlaşmaları okuyan dolandırıcılar, kişinin arkadaşlarıyla nasıl bir üslupla konuştuğuna bakıyor ve listeden seçtiği kurbanlara aynı üslupla mesaj atıyor.

Konuşmalarda çelişki sezmeyen insanlar da arkadaşıyla konuştuğunu sanarak karşıdakinin dediklerini yapıyor. Ay sonu faturanın kabarık geldiğini görenler geçte olsa dolandırıldığını anlıyor.

facebook

facebook

Yakın zamanlarda dolandırılmaktan son anda kurtulan Dinçer Terzi, dolandırıcının arkadaşı adına gönderdiği mesajı yayınladı. Yukarıda da görüldüğü gibi, yakın bir arkadaş üslubuyla konuşmaya başlayan dolandırıcı, bir süre sonra konuya giriyor. Migros’tan hediye bileti dağıttığını söyleyen dolandırıcı karşıdakinin kendini şanslı hissetmesi için de “seni de düşündüm” diyor.

Hattın faturalı olup olmadığını öğrenen dolandırıcı istediği, “evet” cevabını alınca numarasını talep ediyor. Arkadaşın da numarası mevcut olduğu halde numarasının istenmesinden şüphelenen Dinçer Terzi, “dolandırılmaktan son anda kurtuldum” dedi.

facebook-dolandiriciBu gibi durumların sıkça yaşanması birçok kişiyi mağdur etti. Size de, hediye çeki, indirim kuponu gibi farklı sözde avantajlarla mesaj atanlara kesinlikle bilgilerinizi vermeyiniz. Bulunduğunuz bölgeye bağlı polis merkezine giderek şikayetçi olmanızı tavsiye ediyoruz.

Okuma Önerisi: Uzmanlar uyarıyor, paranız tehlike altında!

Yazar: Hakan Yılmaz

YORUM

Yorumlar 0