Makale: Kullanıcılar Android’de Ne Kadar Özgür?

Makale: Kullanıcılar Android’de Ne Kadar Özgür?

Günümüzde akıllı telefon kullanıcı sayısı azımsanmayacak düzeye gelmiş durumda. Ancak bu kullanıcıların %70’e yakını aldığı telefonlardan bir süre sonra şikayet eder duruma geliyor. Mobil telefon ile birlikte gelen üreticiye ait olan uygulamalara sonradan kullanıcı tarafından yüklenen uygulamalarda eklendiğinde telefon dahili hafızası ve önbelleğinin doluyor ve dolayısıyla cihazlar yavaşlıyor. Örneğin 16 GB depolama alanı var diye aldığınız pek çok akıllı telefon ya da tableti ilk açtığınızda bir bakıyorsunuz, cihazın 8 – 9 GB’lık depolama alanı dolu ve size sadece 5 – 6 GB’lık bir kullanabileceğiniz boş alan kalmış. İşletim sisteminin güncellenmesiyle oluşan dar boğazda bu durumun ikinci ayrı başlığı olarak bakmak lazım…

android-rootBloatware olarak geçen bu sistem ve üretici uygulamaları yüzünden ya daha fazla hafızaya sahip telefon almak zorunda kalıyoruz ya da 16 GB alarak elimizdeki hafıza ile yetinmeye çalışıyoruz.  Bunun sonucunda bir noktadan sonra ya istemeden resimler ve videoları silmek yada yedeklemek durumunda kalıyoruz. Eğer ki telefonun harici depolamaya izin vermemesi durumunda telefonu eninde sonunda bir üst modele değiştirmek zorunda kalıyoruz

Kullanmak istemediğimiz yada işimize yaramayacak uygulamalar ile birlikte gelen Android cihazlar son zamanlarda gerçekten çok can sıkıcı olmaya başladı diyebilirim. Üstelik bu uygulamaların tek sıkıntısı da bu değil. Cihazda yüklü oldukları için çalıştırmasanız bile arka planda çalışma izni olduğu için cihazınızın bataryasını az da olsa götürmesi ve size batarya sorunu yaşatması. Ayrıca bu uygulamaların bir çoğu sistemden silinemiyor. Birde üretici bu uygulamaları güncelledikçe zaten kısıtlı olan internet paketinizin azalmasına sebep olması da var.

nexus-6-product-photoGereksiz sistem uygulamalarını kaldırmanın yada silmenin farklı yolları olduğu gibi aynı zamanda depolama alanı problemi yaşamıyorsanız kullanmadıklarınızı pasif yaparak gereksiz batarya tüketmesini durdurabiliyorsunuz. Fakat pasif yapmak cihazdan uygulamayı kaldırmayacağı için, depolama alanında kullanabileceğiniz bir boşluk oluşmuyor. Bu nedenle kullanıcıların bir kısmı telefonu rootlama yöntemine başvuruyor. Ancak üretici firma root işlemine tabi tutulmuş telefonu garanti kapsamından çıkarıyor.

Script uygulaması veya başka bir rom yükleme de diğer seçenekler ancak bu işlemlerde yine telefonu garanti kapsamından çıkarıyor.

Google’ın ürettiği Nexus serisi telefonlar haricinde neredeyse bütün üreticilerin telefonlarında bulunan bu gereksiz bloatware yazılımları kaldırmak açıkçası tedirginlik yaratıyor. Kökeninde açık kaynak kodlu olan Android’in bu hale düşürülmesine neden olan üreticiler ise garantiyi ellerinde silah olarak kullanıyor.

Peki bu sorunsalı aşmanın yolu nedir? Android dünyası özgürlük dünyası olarak anılırken bu tür kısıtlamalar neden oluyor? Üreticiler bunu neden yapıyor?

keep-root-after-android-ota-updateİşte burada gerçek bir eleştiri ortaya çıkıyor. Kapitalizm ve devamlılık… Üreticiler ve geliştiriciler arasındaki kıyasıya rekabet hep en iyisi için bile olsa aslında sadece önde olmak ve daha fazla kazanmak için olduğunu düşünürsek yadırgamamak gerekiyor. Biz tüketicilerin tercihlerini iyi belirlemesi ve göz önüne alması lazım. Bu bizim önceliğimiz. Ancak benim başka bir fikrim daha var ki o da Google’ın bu konuda adım atması gerektiğidir. Açık kaynak kodlu bir yazılımın bu şekilde insanları hapsetmesi işin mantığına ters ve bu çözümsüzlük tüketiciyi zorlaması özgürlükler dünyasının sloganına ters olduğu kesin. Sonuç olarak yapılması biz tüketiciler tercihlerimizi iyi belirleyip hareket etmek zorundayız. Diğer türlü aldığımız akıllı telefon bir süre sonra başımıza dert açar duruma gelecektir…

Yazar: Ümit Atılım Kahraman

Twitter: @umitatilim

YORUM

Yorumlar 0