Blue Origin Başardı!

Blue Origin Başardı!

Uzaya fırlatılan roket Blue Origin, test amaçlı misyonunu başarıyla tamamladı. Böylelikle yakın gelecekte insanların uzaya çok daha düşük maliyetlerle çıkması yolunda önemli bir aşama geride bırakılmış oldu. Konuya dair detaylar ve video, insanoğlu için başdöndürücü gelişmelerin habercisi adeta…

Öncelikle şu soruya yanıt verelim; Blue Origin nedir? Ünlü girişimci ve dünyanın en zengin isimlerinden Jeff Bezos‘un projesi. Temelde uzaya doğru hareket eden bir roket, roketin başlığının uzayda ayrılması ve insanların 4 dakika kadar dünyayı uzaydan izleyebilmesi fikrine dayanıyor. İşin çarpıcı yanı ise bunun için kullanılan roket, yeryüzüne zarar görmeden inebiliyor. Yani adeta bir tür asansör vazifesi görüyor. Dolayısıyla uzaya seyahat için söz konusu harcama inanılmaz derecede azalıyor.

İlginizi çekebilir: 2100 yılında ne yiyeceğiz?

blue-origin

Uzaya çıkan kapsül içindeki insanlarla birlikte bir süre sonra gezegene doğru düşmeye başlıyor. Bu aşamada paraşütler devreye giriyor ve güvenli bir inişin sağlanması hedefleniyor. Elbette bunları okurken bile akıllara soru işaretlerinin geldiğini biliyoruz. ‘Ya paraşütler açılmazsa’ burada sanıyoruz ki en önemli soru.

Çalışmaların merkezinde güvenlik var ve bu yönde sonraki aşamalarda verimliliğin kusursuz seviyeye çıkarılacağı belirtiliyor.

Öte yandan Jeff Bezos’u tebrik eden isimlerden biri, uzaya seyahat konusunda yatırımları olan bir diğer isim Elon Musk oldu. SpaceX projesi ile benzer bir çalışma içinde olan ünlü milyarder, Bezos’a Twitter üzerinden tebriklerini iletti.

İlginizi Çekebilir: Jelly Cam ile okyanusa davet [Strese yeni çözüm]

Haberin devamında konuya ilişkin videoyu izlebilirsiniz. İyi seyirler.

YORUM

Yorumlar 0