Facebook ve YouTube’tan Paris’e Destek

Facebook ve YouTube’tan Paris’e Destek

Dünya üzerinde artan terör olayları ne yazık ki son bulmuyor. Son dönemde yaşanan terör saldırılarından biri de Paris’i vurdu. Işid tarafından üstlenilen, yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Paris saldırısı, tüm dünya tarafından tepkiye yol açtı. Terörün dünya üzerinde oluşturduğu olumsuz etki bir kez daha gözler önüne serildi.

Mark Zuckerberg profil resmini değiştirdi.

mark-zuckerberg-parisİnsanlar özellikle sosyal medya üzerinden, terörü kınama ve terör saldırısına uğrayan Paris halkına yanınızdayız mesajı vermek için birçok paylaşımda bulunuyorlar. Facebook kurucusun Mark Zuckerberg de birçok olaya tepki veya destek için oluşturduğu profil fotoğraflarına bir yenisini ekledi. Profil fotoğrafını saydam bir şekilde Fransa bayrağıyla kaplayan Mark Zuckerberg, bu olaya tepki göstermek isteyen herkesin bu özellikten yararlanmasını sağlamak için “Fransa’yı ve Paris halkını desteklemek için profil resmini değiştir.” özelliği ekledi. Paris de yaşanan terörü protesto için bu özelliği kullanmak isteyenler “Şimdi Dene” butonuna basarak kolayca profil fotoğraflarını değiştirebiliyor.

youtube-paris

Büyük sosyal ağ platformlarından YouTube da bu saldırıya tepki olarak logosunu Fransa bayrağına dönüştürdü. YouTube, aynı zamanda olayla ilgili paylaşım yapılan FRANCE 24 English kanalına doğrudan erişim sağlayan butonu ana sayfada kullanıcılara sundu.

Twitter kullanıcılarıysa milyonlarca tweet ile olaya tepki gösterdiler. Dünyanın birçok ülkesindeki kullanıcılar paylaşımlarında ‘Paris’in yanındayız’ mesajı verdiler. Fakat, Twitter yönetiminden herhangi bir teröre tepki veya Paris’e destek içeren mesaj verilmedi.

Yazar: Hakan Yılmaz

YORUM

Yorumlar 0