Web Tarayıcısı Microsoft Edge Mercek Altında

Web Tarayıcısı Microsoft Edge Mercek Altında

Teşekkürler Microsoft! Gerçekten başardın, Internet Explorer’ın sonralara ve diplere batmasında büyük katkın oldu. Mozilla, Chrome hatta Opera gibi web tarayıcıları tarafından sürklase edildin. Ama her çöküşün bir de çıkışı vardır (ya da mümkündür) ve sen, gerçekten doğruldun.

Yeni web tarayıcın Edge, gerçek bir şaheser değil ama en azından sempatik ve duru. İlginç bir şekilde bir kullanıcının asla kullanmayacağı sayısız özelliği barındırmıyor. Temel şeyler için gerekli, yavaş sayılmaz ve güzel görünümlü. Artıları olduğu bir gerçek ama pek tabi can sıkıcı birkaç özelliği de göze batmıyor değil. İşte bu konuda Microsoft Edge’e yakından bakacağız. Hangi yönleri ile öne çıkıyor, nerelerde daha iyi olabilirdi bu sorulara yanıtlar arayacağız…

edge-1Öncelikle zorlama detaylar barındırmıyor. Üst kısımda geri ve ileri ikonları ile yenile var. Onun hemen yanında da adres çubuğu. Adres çubuğunun bitiminden itibaren de sağ kısma denk gelecek şekilde ‘Sık kullanılanlara veya okuma listesine ekle’, ‘Sık kullanılanlar, Geçmiş…’ ‘Web Notu Oluştur’, ‘Paylaş’ ve Diğer Eylemler sekmeleri bulunuyor. Bu kısımda Yıldız ikonu ile sık kullanılanlara ekleme ve hemen yanındaki ikondan da sık kullanılanlara erişim çok iyi. Böylece karmaşık menülerin içinden bir yerleri seçerek, bir şeyleri aşıp sık kullanılanlara erişme (Mozilla) sıkıntılarından uzak durulmuş.

edge-2Vurgulanması gereken diğer nokta ise muhteşem ötesi ‘Web Notu Oluştur’ özelliği. Bunu sevmemek mümkün değil. Cidden çok iyi. Tıkladığınız anda o an açık olan sayfa donduruluyor ve size üzerinde not alıp çizim yapabileceğiniz bir formda sunuluyor. Az sayıda ama yeterli kalem, silgi ve yazı yazma ikonunun bulunduğu oldukça sade bir özellik. Projelendirme ya da tasarım revizesi gibi alanlarda çalışanların hoşnut kalmaması mümkün değil. Kullanımı kolay, işlemi bitirdiniz diyelim, yani çizdiniz ve bir sürü yazı yazıp bir şeyleri yuvarlak içine aldınız; kaydedip masaüstünüze yapıştırın, gönderin, paylaşın. Özetle +1 diyoruz.

Sekmelerin bulunduğu kısmı atladığımızı düşündünüz ama yanıldınız, onu sona sakladık. Neden mi? Çünkü burada bir sorun var. En sonunda değineceğiz, öncelikle sekmelerden bahsedelim…

microsoft1Geniş, çerçevesiz ve net bir sekme kısmı var Edge’de. Artı ikonuna tıklayınca yeni sekme açılıveriyor. Tanıdık bir hareket ama daha iyi bir fikir henüz yok, bu nedenle Microsoft’u ‘esinlenmekle’ suçlamak istemiyoruz. Sade ve güzel bir kullanım sunuluyor aslında. Sekmelerde karşınıza çıkan ‘Sonraki hedef neresi?’ sorusu, altında tarayıcı çubuğu ve onun hemen aşağısında da sıklıkla ziyaret ettiğiniz sayfalar sıralanıyor. Kullanım rahat.

Edge’in en önemli sorunu sekme kapatma konusu. Bir çarpı işareti var ve buraya tıklandığında sayfa kapanıyor. Ama çarpının tam olarak üzerine tıklamanız gerekiyor, aksi halde etki söz konusu değil (sayda kapanmıyor). Bu noktada çarpının etrafı da tıklandığında sayfayı kapatacak formda getirilebilirdi. Microsoft bu noktada biraz kötü bir tutum takınmış. Umut ediyoruz ki sonraki güncellemeleri ile Edge, daha konforlu sekme kapatma ikonuna kavuşur.

Edge, genel itibarıyla geçer not alıyor. Kullanımında sadelik ön planda. Gereksiz fazlalıklar yok. Bunlar en önemli avantajları. Her kesimden kullanıcının rahatlıkla kullanabileceği bir internet tarayıcısı Microsoft Edge. Bravo Microsoft!

 

YORUM

Yorumlar 0