Apple iPad Pro Hakkında Her Şey

Apple iPad Pro Hakkında Her Şey

Apple’ın 11 Kasım’da satışa sunacağı dev tableti iPad Pro hakkındaki tüm detay ve analizleri bu yazımızda bir araya getirdik. iPad Pro hangi özellikleri ile öne çıkıyor ve neler vaat ediyor? Sözü daha fazla uzatmadan detaylara geçelim.

ipad pro icin apple pencil

Tasarım Ve Malzeme Kalitesi

Apple’ın son tanıttığı iPad modeli olan cihaz esasında tasarım olarak önceki modellerle hemen hemen aynı. Tabletin önceki modellerle en büyük farkı boyutu. 12.9 inç bir ekranın bulunması nedeniyle diğer iPad’lerden çok daha büyük bir yapıda. Tasarım anlamında diğer değişiklikler ise smart connector yuvası ve hoparlörün 4 tane olması beraberinde daha fazla sayıdaki hoparlör ızgaraları.

Tüm bu tasarımsal detayların yanında cihazın kalınlığı ve ağırlığına gelecek olursak 12.9 inç ekranına rağmen sadece 713 gram ağırlığa ve 6.9 mm kalınlığa sahip olduğu görülüyor. Büyük boyutuna rağmen taşınabilirlik konusunda gayet uygun değerlere sahip olan cihazın, malzeme kalitesine bakacak olduğumuzda ise tamamen alüminyumdan yapılmış metal bir kasa ile karşılaşıyoruz. Arka kısımın açılamaz oluşu ile beraber bu alüminyum kasa cihaza hem şık bir hava katarken hem de cihazın sağlamlığından ödün vermemesini sağlıyor. Apple cihazın, 0-35 dereceye kadar sıcaklıkta çalışabildiğini, -20 ile 45 derece arasında ise beklemede kalabildiğini söylüyor.

iPad Pro___Apple_4

Ekran

iPad Pro 2732×2048 piksel çözünürlüğünde 12.9 inç büyüklüğünde arkadan aydınlatmalı IPS LCD LED ekran ile geliyor. Bu retina ekran, iPad Air 2 de olduğu gibi yansıma önleyici kaplamaya da sahip. iPad Pro’da inç başına 264 piksel düşüyor.

Ayrıca ekran parmak izine dayanıklı ve yağ tutmayan bir kaplama ile kaplanmış durumda. Cihazın ekranı iPad Air 2 ye göre %78 daha büyük ve tabletteki ekranın kasaya oranı ise %76.4 gibi yüksek bir orana sahip. Çoklu dokunmatik desteğine sahip olan ekran ayrıca Apple’ın en yeni ürünlerinden biri olan Apple Pencil desteğini de beraberinde getiriyor.

RAM ve Depolama

Apple’ın iOS tarafındaki en performanslı cihazı olan iPad Pro , 32GB ve 128GB depolama seçeneklerine sahip. En düşük 32 gb hafıza olması cihaz için yerinde bir karar olmuş. İşlemcide yer alan yenilenen depolama denetleyicisi sayesinde ise cihazın yazma ve okuma hızı önceki nesil tabletlere göre daha hızlı. Ram tarafına geldiğimizde ise Apple bize bir sürpriz yaparak tablete 4GB ram koymuş. Bu da iPad Pro’yu iOS platformundaki ilk 4GB ramli cihaz yapıyor. Bu ram arttırımının cihaza özellikle çoklu işlemler konusunda büyük yetenekler katacağı aşikar.

İşlemci Ve Performans

Amerikalı şirket bu son ürününde işlemci olarak iPad platformuna özel olarak ürettiği en yeni ve en iyi işlemci modeli A9x’i kullanıyor. Bu işlemci Apple’ın söylediğine göre iPad Air 2’den 1.8 kat daha hızlı iken , ilk nesil iPade göre ise tam 22 kat daha fazla bir Cpu performansına sahip. Ayrıca A9x işlemcisine yardımcı M9 hareket işlemcisi eşlik ediyor. Grafik işlem birimi tarafına geldiğimizde ise retina ekranının 2 kat daha fazla piksele sahip olmasına rağmen iPad Air 2’nin 2 katı Gpu performansına sahipken, ilk nesil iPad’in ise tamı tamına 360 katı grafik işlemci performansına sahip. 64 bit mimariye sahip A9x işlemcisi, 3d tasarımlar, Autocad çizimleri, Adobe Photoshop gibi birçok zorlayıcı işlemi sorunsuzca yerine getirmenizi sağlıyor. Tüm bu verilere baktığımızda 4GB ram’in de etkisiyle Apple’ın iOS platformu için ürettiği en performanslı cihazın iPad Pro olduğunu söylememiz mümkün.

Kamera

Her ne kadar tabletlerde çok sık kullanılmasa da kamera da tabletteki önemli detaylardan biri. Şirketin son tabletine baktığımızda, kamera tarafında ufak da olsa bazı geliştirmeler mevcut. Arka kamera olarak ƒ/2.4 diyafram açıklığına sahip 8 MP çözünürlüğünde iSight kamera kullanılmış. 5 bileşenli merceğe sahip bu kamera , otomatik netleme yapabiliyor ve HDR fotoğraflar çekebiliyor. Geliştirilmiş yüz algılama ve 43 MP boyutuna kadar da panorama fotoğraf çekebilen arka kameranın video özelliklerine geldiğimizde ise;
30 fps 1080p , 120 fps 720p video kayıt imkanı sunabilmekte. Ayrıca video görüntü stabilizasyon özelliği de bulunmakta.

Ön kameraya bakacak olursak, ƒ/2.2 diyafram açıklığına sahip 1.2 MP facetime Hd ön kameraya sahip olan bu dev tablet geliştirilmiş yüz algılama yapabilmekte ve otomatik hdr fotoğraf ve video çekebilmekte.Video tarafında ise hdr da dahil 720p çözünürlüğünde hd video kaydı yapabilmekte.

iPad Pro___AppleKablosuz Teknolojiler ve Sensörler

Apple’ın bu dev tabletinde hangi sensörlerin yeraldığına baktığımızda ise cihaz modele göre çeşitlilik gösteriyor. Cihazın sadece wifi modelinde Touch ID (parmak izi sensörü), Üç eksenli jiroskop, İvmeölçer, Barometre, Ortam ışığı sensörü yer alırken wifi+cellular modelinde ise Gps ve Glonass da mevcut. Ayrıca her iki modelinde de dijital pusula özelliği mevcut.

Tabletin kablosuz bağlantılarına geldiğimizde ise günümüz teknolojisine göre yok yok denebilir. Wi‑Fi (802.11a/b/g/n/ac); çift kanal (2.4 GHz ve 5 GHz) ile 5. Nesil wifi özelliklerini destekleyen cihaz bu sayede ultra hızlı ağlara kolayca bağlanabilir ve 866 Mbps’ye kadar indirme hızlarına ulaşabiliyor, Bluetooth 4.2 teknolojisi ile en yeni Bluetooth teknolojisini de destekliyor. Ayrıca cihazın Cellular modelinde LTE desteği de mevcut.

Batarya Ve Pil Ömrü

Akıllı cihazlarda en önemli noktalardan biri de pil ömrü. Apple’ın iddialarına göre iPad Pro 10 saate varan pil ömrü sunuyor. Bataryanın değerinin her ne kadar kaç mAh olduğu bilinmese yaptığı optimizasyonlar sonrası Apple’ın bu süreyi yakalaması normal. Peki enerji verimliliğini Apple nasıl sağlıyor?
Apple’ın söylediğine göre iPad Pro, ekranınızdaki içeriğin ne zaman durağan olduğunu biliyor ve yenileme oranını yarı yarıya düşürerek bu işlemi saniyede 60 yerine 30 kere tekrarlıyor. Bu sayede ekran enerji verimliliği sağlıyor.

Ekstra Özellikleri

Tabletin önceki iPadlerden diğer farklarına bakacak olursak, 4 adet 2 altta 2 üstte akıllı stereo hoparlörler mevcut. Bu hoparlörler kendisini yatay mı dikey mi tuttuğunuzu algılayarak buna göre ses seviyesini ayarlıyor. Bunun yanında bu hoparlörler önceki nesil iPadlere kıyasla %61 daha yüksek ses veriyor. Ayrıca cihazda Apple Pencil desteğinin de bulunduğu cihaz , bir diğer özelliği smart konnektör ile cihazınıza kablosuz, pilsiz bir şekilde klavye bağlanmasını sağlıyor. Son olarak cihaz iOS 9 ile beraber gelen bütün yenilikleri de içerisinde barındırıyor.

Renk Çeşitleri, Kutu İçeriği ve Fiyatı

iPad Pro başlangıç olarak altın, uzay grisi ve gümüş olmak üzere 3 renk çeşiti ile geliyor. Kutu içeriğine baktığımızda ise ne yazık ki Apple Pencil çıkmıyor, önceki nesil iPadler gibi standart Lightning – USB Kablosu, USB Güç Adaptörü kutudan çıkıyor. iPad Pro’nun Amerika fiyatlarına bakacak olduğumuzda ise wifi modeli 32GB 799$ iken 128GB olan model 949$, Wifi+Cellular modelinde ise 128GB olan model 1079$ ile satılmakta.

Son olarak , iPad Pro’nun Türkiye’de Kasım ayı içerisinde satışa sunulacağı açıklandı. Peki sizce Apple’ın bu büyüklükte bir tablet yapması doğru bir karar mı?

Yazar: Furkan Aksay

YORUM

Yorumlar 0