Editörün Seçimi iOS ve Android Oyunları

Editörün Seçimi iOS ve Android Oyunları

Tower Power, Kitty Pops, Sonic Dash Boom 2, Medieval Wars, Raid and Rule, Pop the Lock, Hızlı ve Öfkeli Efsanesi, Forever Lost Episode One ve diğer fenomen iOS ve Android oyunları karşınızda…

Tower_PowerTower Power

Tower Power’ın ilginç bir yeteneği gerekli kıldığını baştan söyleyelim: Bir şeyi bir şeye isabet ettirebilmek. Ama burada konu ok atmak gibi değil, maalesef çok daha karmaşık bir koordinasyon gerekli. Oyun dikey ekran pozisyonunda oynanıyor ve amacınız bir adet küpün üzerine başka küpleri yerleştirmek ve devrilmeden yükselmesini sağlamak. Bunun için üst kısımda ağır ağır hareket eden küplerin ekrana dokunulmak suretiyle ‘tam zamanında’ aşağı düşmesinin sağlanması gerekiyor. Elbette düşeceği nokta alttaki küpün üzeri. İnanın hiç de kolay değil…

Platform: iOS, Android

Ücretsiz Kitty_PopsKitty Pops

Kedilerle aranız nasıl? Harikalar değil mi? Sevimli ve sempatik bakışları ile etrafınızda olmaları harika. Kitty Pops da tam kedileri konu edinen bir iOS, Android yapımı. Oldukça hızlı bir şekilde sizi oyunla tanıştıran artı puanlarla dolu bir arayüze sahip. Oyunun konusu refleksif hamleleri ve yüksek dikkati gerekli kılıyor.

Bir roketsiniz ve bir bina boyunca yükselmeye başlıyorsunuz. Kediler de nerede dediğinizi duyuyoruz, merak etmeyin onlar pencerelerden çıkıyorlar ve sizden beklenen tek şey onlara çarpmadan ilerlemeye devam etmeniz. Hiç de kolay değil, hızlısınız ve kediler de çok yaramaz. Oldukça keyifli ve adrenalin yüklü bir oyun olduğunu belirtelim. Türkiye’de son dönemde en sevilen yapımlar arasında.

Platform: iOS, Android

Ücretsiz

Sonic_Dash_Boom_2

Sonic Dash Boom 2

Sonsuz koşu türündeki Sonic Dash Boom 2, SEGA’nın ikonik karakterlerinden Sonic ile çıkılan uzun bir yolculuk. Bu kez peşinizde bir goril ya da herhangi bir yaratık yok. Sadece koşuyor ve engelleri aşarak en uzun mesafeyi katetmeye çalışıyorsunuz.

Sonic ile ağaçların üzerinden atlama, oyulmuş ağaçların içinden geçme, yengeçleri ya da başka engellere vurma ve ödül toplama gibi aksiyonlar içinde girmeniz bekleniyor. Klasik sonsuz koşu türüne getirilen katma değerlerin başında ise tanınmış bir kahramanla yola çıkılması, bölümlerin zamanla oldukça zor hal alması ve yüksek kalitedeki grafikler geliyor. Söz konusu türün en iyilerinden biri, ilgililere duyurulur.

Platform: iOS, Android

Ücretsiz

Medieval_Wars

Medieval Wars

90’ların Risk oyununu bilir misiniz? Arkadaşlarla oynanır; Dünya haritası vardır ve üzerine askerleri temsil eden figürler yerleştirilir. Örneğin Fransa’daki askerlerin İspanya’ya saldırması mümkündür. Zar atılır ve eğer yüksek gelirse kazanılır. Bu keyifli oyun PC’de de çeşitli şekillerde vücut buldu.

Özellikle Sega ve Creative Assembly imzası taşıyan Total War serisi kökeni çok eskilere dayalı zar oyununu bambaşka bir yöne taşıdı. Rome, Medieval Total War derken yapım adeta bir fenomene dönüştü. Mobil platformdaki Mediaeval Wars da bu eski oyunların izlerini son derece yoğun bir şekilde taşıyor.

Oyunu açtığınızda kendinizi İngiltere’de buluyorsunuz. Burada sınırlar ve her sınırda belli sayıda askeri birlik var. Her birlikte 12 askeri birim oluyor ve sınırlar arasında hareket edebiliyor, şehirlere yayılmış durumdaki ordularınıza katılabiliyor ve en önemlisi de düşman askerlerine saldırabiliyorsunuz. Saldırılarda kazanmanın iki koşulu var 12 birim askeri olan bir orduya örneğin 3 ya da 8 birimle saldırmak sizi başarıya götürmez. Yüksek sayılardaki ordularla saldırı düzenlemelisiniz. Ayrıca askerleri şehirler arasında hareket ettirmek, diğer ordularınıza takviyeler yapmak ve düşmana saldırılar derken bir tur sona eriyor ve düşmana geçiyor sıra.

Bu kez hareket sırası rakibinizde; askerlerini kaydırıyor, güçsüz bölgeleri güçlendiriyor ve size saldırılar düzenliyor. Oyunun sürükleyici yanı tam da burada; yapay zeka gayet iyi ve sizi çok eski bir Medieval Total War II oyuncusu dahi olsanız zorluyor. İngiltere’de düşmanı sürklase ederseniz bu kez Haçlılar rolünde Kudüs çevresine taşınıyor serüven. Buranın ardından da tarihi 100 Yıl Savaşları var. Strateji türünü damarlarınızda hissetmek istiyorsanız doğru oyun!

Platform: iOS, Android

Ücretsiz

Raid_and_RuleRaid and Rule

Clash of Clans veya Boom Beach’i bilmeyen, duymayan, hatta oynamayan kalmadı. Bu oyunlarda karakterler, savaş gereçleri ve genel olarak konu oldukça fantastiktir. Raid and Rule ise aynı tabanda çok daha gerçekçi araçlar, çevre barındıran bir strateji yapımı. Temel aldığı nokta ise kesinlikle Clash of Clans. Bu yüzden Clash’la aranız artık iyi değilse, sıkıldıysanız bu oyun sizi pek cezbetmez ama hala tutkunuysanız ve alternatiflere de hayır diyemeyenlerdenseniz Raid and Rule bağımlılığa neden olabilir.

Oyunda tanklar, bombaatarlar, füze rampaları yapıp düşmanlara saldırıyor ve savunma kuleleri ile kendi bölgenizi koruyorsunuz. Oyun, internet bağlantısını gerekli kılıyor ve sizi her an tetikte kılmaya şevk ediyor. Heyecan dolu bir rekabetin önünü açan yapımda tek sorun 5 inç civarı ekranlar için görüntünün biraz küçük olması. Tam bir phablet ve tablet oyunu.

Platform: iOS, Android

Ücretsiz

Pop_the_LockPop the Lock

Zeka oyunları denildiğinde artık akla o geliyor: Pop the Lock! Zihin delen, tansiyon yükselten oyun, pek zeki olmayanlarla adeta dalga geçiyor. Zaten zeka oyunlarına yatkın olmayanlar Pop the Lock’a sadece birkaç dakika dayanabiliyorlar. Engelleri aşanlar ise bağımlısı oluyor.

Son dönemin ilgi çeken yapımlarından biri olduğu kesin. Amacınız kilitleri açmak. Bunun için biraz pratik düşünmek biraz da deneme-yanılma konularını bilinçli şekilde ele almak gerekiyor. En nihayetinde ise zeka oyunları denildiği zaman en zorlayıcı ve en iyi deneyimlerden birini sunuyor Pop the Lock. İyi oyunlar…

Platform: iOS, Android

Ücretsiz

hizli_ve_ofkeliHızlı ve Öfkeli Efsanesi

Tanınmış sinema serisi Hızlı ve Öfkeli’den ilham alan oyun, hız tutkunlarına adrenalin dolu bir dünyanın kapılarını aralıyor. Oyunda kullandığınız otomobilleri, mümkün olan en hızlı şekilde kullanırken polis araçlarına çarpmamak ve onları alt etmek için doğru hamleler yapmanız önem taşıyor. Kısa ve keyifli parkurlarda yarışmak hem eğlenceli hem de zorlu. Yarış oyunlarından hoşlanan iPad sahipleri kaçırmasın!

Platform: iOS, Android

Ücretsiz

kubiko

Kubiko

O gerçek bir fenomen mi? Yoksa tarihin gördüğü en ‘geçilmesi, ilerlenmesi zor’ oyunu mu? Açık söyleyelim bu oyunu App Users ekibinden birçok kişi denedi, çok az ilk 10 bölümü geçmeyi başardı. Oyunu bırakırken ‘bu ne ya’, ‘şaka mı bu’, ‘yok artık saçmalık’ gibi ifadeleri kullananlara rastladığımızı da belirtelim. İyi oyun, hoş oyun ama cidden zorlu…

Kubiko, efsanevi bir zeka küpü oyunu. Özünde o rengarenk küp var ama konu çok daha fütüristik; belli figürlerin tamamlanması için çaba harcıyorsunuz. Hareket sayınız var ve belli sayıda hamlede kuş ya da başka canlıların şeklini ortaya çıkarmanız gerekiyor.

Sizden beklenen şey teoride oldukça pratik görünse de bazen neyi bir araya getirdiğinizi anlamız bile birçok kez aynı figürler karşılaşmanızın ardından( bölümü geçememek) anlaşılıyor. ‘Bu kurbağa mıydı’ gibi soru kalıpları bolca havaya yayılıyor. Ve bir uyarı: Aklınıza dikkat edin, olmuyorsa zorlamayın!

Platform: iOS, Android

Ücretsiz

Forever_Lost_Episode_OneForever Lost Episode One

Karanlık, atmosferik, ürpertici, çılgınca. Bu yapım App Store’da göreceğiniz bulmaca türü oyunların en iddialı olanları arasında yer alıyor. Sadece muhteşem dizaynı değil, grafikleri ve genel olarak yapı taşları ile sizi kendisine hapsediyor. Yapımın ana fikri sizi odalarin içindeki ipuçlarını çözmeye zorlamak. Bölümleri geçmenizin başka yolu yok zaten.

Çok basit bir örnekle bir masanın üzerindeki anahtarı alıyor ve kilitli kapıyı açıyorsunuz. İçeri girdiğinizde duvarda yazılar ve başka eşyalar, alet, edevat sizi karşılıyor. Genel olarak kirli ve pis bir ortamdasınız; bu konuda hiçbir detay atlanmamış. Forever Lost Episode One, bu yazı yazılırken kısa süreliğine iOS için ücretsizdi, şu anda yeniden kontrol edin ve eğer hala ücretsizse mutlaka indirip göz atın. Android için ise maalesef uzun süredir ücretli oyun durumunda.

Platform: iOS, Android

2,25 TL

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 0