Sonraki iPhone’lar Apple’a Nasıl Daha Fazla Kazandırır?

Sonraki iPhone’lar Apple’a Nasıl Daha Fazla Kazandırır?

Biraz fütürizme ne dersiniz? Teknoloji dünyasında cevabı aranan sorulardan biri de sonraki iPhone’ların Apple’a nasıl daha fazla gelir getireceği hakkında..

iphone-6sApple iPhone 6, aslında yepyeni bir eşikti. 2700 TL’den başlayan fiyatı ile kabul görmeyi ustalıkla başardı. 6s’te de fiyat daha da yükseldi; ama ilginç bir ilüzyonla bu fiyat farkına karşın insanların telefona hücüm edişine tanıklık edildi. Basında Apple’ın yine satış rekorları kıracağına dair haberler uzun süre gündemi meşgul etti. Zaten basit bir hamleyle aşılan fiyat eşiğinin iyiden iyiye zihinlerde normal görünmesi adına gelen net bir MRI hamlesi gibiydi bunlar. Peki Apple ilerleyen süreçte sonraki eşiğe nasıl geçiş yapacak? Şöyle ki 16 GB depolama alanı için son bir yıl; yani 2016’da bu depolama alanı ile tanıtılacak iPhone 7 hayal demek istiyorum.

teknolojituruDoğrudan 64 GB’tan başlayan hafıza alanları ise fiyatın bir anda 3,5K TL’nin üzerine çıkması demek; Apple bunu tercih eder mi yoksa hafıza işini 32’den başlatır mı bilinmez ama ben 64 GB seçeneğinin risk taşıyabileceğini düşünüyorum. Diğer fiyat artışı ne şekilde olur biliyor musunuz? Aslında bu çok daha kalıcı bir hamle olacaktır; ekranın bir miktar daha büyümesi. Örneğin 5.7 inç, oldukça popüler bir form faktör hem. Bu sayede fiyatlar –yalnızca daha geniş bir ekran paneli kullanıldığı için- daha fazla artacaktır.

appleApple adına üçüncü gelir modeli ise bana sorarsanız iPhone mini türünde bir akıllı telefon serisi ile başlayabilir. Çift hatlı, 4.5 inç ekranlı bir akıllı telefon Hindistan ve Çin’de başarı yakalar. Çift hat, bu ülkelerde önemli, çünkü insanlar hattın iyi çekmediği lokasyonda diğer hatta geçme alışkanlığı edinmiş durumdalar. Her neyse, Apple için sonraki teknoloji adımları her şekilde daha çok gelir sağlayacak çıkış kapılarına işaret ediyor. Gelişmeleri görmek ve duymak ise 2016’da bize kalıyor. İzlemeye, izlenimleri iletmeye devam edeceğim.

Ferhat Verdi 

YORUM

Yorumlar 0