Western Digital My Passport Studio Testte

Western Digital My Passport Studio Testte

Western Digital My Passport Studio’nun 1 TB’lık versiyonunu test merkezimizde ağırladık. Cihaz, FireWire 800 ve USM 2.0 arayüzüyle birlikte geliyor, bu arayüzler iMac ve Macbook Pro kullanıcılarına maksimum performans ve esnekliği sunuyor. Bu disk, fiyat-performans olarak yani özetle ödediğiniz parayı satın aldığınız gigabyte kapasitesi sayısına böldüğünüz zaman gayet iyi bir değere sahip. Espriyi bir kenara bırakırsak aslında Thunderbolt çıkışa sahip bir çok diskten çok daha ucuz. Eğer Mac kullanan video, fotoğraf profesyoneliyseniz ve sürekli olarak tonlarca veriyle uğraşıyorsanız My Passport Studio sizin için çok iyi bir alternatif.

Tasarım ve Özellikler

İlk başta alüminyum gibi gözükmüyor olsa da tamamen alüminyumdan. Cihazın etrafı anodize aliminyum ve metalik gri renkte, genel olarak baktığınızdaysa siyah ve gri ağırlıkta renklerden oluşuyor. Mac kullanıcıları için bu renkler ideal bir uyum oluşturuyor. Diskin köşe kısımları yumuşak hatlara sahip genel olarak. Diskin FireWire 800 portu ve microUSB portları bulunuyor. FireWire portunu USB 3.0 gişirine çeviren bir adaptör de geliyor.

Bu disk HFS+ dosya formatıyla geliyor, yani Mac OS için uyumlu, kutudan çıkar çıkmaz kullanılabiliyor. Eğer Time Machine kullanmıyorsanız da bu disk veri yedeklemek için gayet uygun.

Bunların dışında Western Digital My Passport Studio “Drive Health Utility” adında bir uygulamayla birlikte geliyor. Uygulama, diskin genel performansıyla ilgili bilgi veriyor ve onunla Mac OS ile gelen Disk Utility uygulamasından daha detaylı işlemler yapılabiliyor.

Turbo Utility uygulamasıyla da bazı disk kullanım tarzlarından daha hızlı çalışabiliyor. Bunların dışında ek olarak şifreleme yazılımı, farklı dillerde kullanım klavuzu ve garanti belgesi kutu içerikleri şeklinde. Örneğin Seagate GoFlex Ultra 1.5TB modeli de 2 yıl garantiyle birlikte geliyor. Ayrıca iOmega, Helium gibi daha pahalı markalar 3 yıl garanti sunuyorlar. Yani ürünn garanti süresi, muadillerine bakıldığında normal düzeyde.

Western Digital My Passport Studio

Performans

FireWire 800 portu bu diski Mac kullanıcıları için daha çekici hale getiriyor. Ancak FireWire, Thunderbolt’tan daha yavaş. Thunderbolt, Apple ve Intel’in en hızlı arayüzü. Ancak yie de FireWire portu yeterince hızlı. My Passport Studio 1.22 GB’lik test klasörümüzdeki veriyi 31 saniye gibi etkileyici sürede aktarabiliyor, aynı dosyayı USB 2.0 üzerinden 44 saniye gibi bir sürede aktarabildik. Ancak iOmega eGo BlackBelt modeli aynı veriyi FireWire üzerinden 22, USB 2.0 üzerinden 35 saniyede aktardı. Ancak AJA sistem testinde sonuçlar daha farklı çıktı. My Passport Studio FireWire üzerinden 69MB okuma 62MB yazma hızı verirken, USB 2.0 üzerinden 37MB okuma 29MB yazma hızı verdi. Yine aynı testte iOmega eGo BlackBelt modeli FireWire üzerinden 46MB okuma 48MB yazma, USB 2.0 üzerinden 21MB okuma 20MB de yazma hızı verebildi.

eGo modeli hızlı veri transferinde iyiyken My Passport yoğun grafik kullanımları için daha uygun. iOmega Hellium modelinin aktarım hızı her iki modele de yakın. Aralarında fiyat farkı da var; Yani WD modeli rakipsiz denilebilir.

Son olarak My Passport Digital, fiyat performans olarak çok iyi. Eğer Thunderbolt disk sürücülerin fiyatlarının düşmesini beklemiyorsanız, Western Digital My Passport Studio taşınabilir ölçülerde ev ve iş için kapasitesi ve hızıyla gayet yeterli bir model olarak karşımıza çıkıyor. Genel performans ve fiyat performans bağlamında Mac kullanıcıları için istisnasız en iyi seçenek olarak bu modeli gösterebiliriz.

Western Digital My Passport Studio

WD web sitesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Fiyat: 650-750 TL

Artıları
İki farklı çıkışa sahip, veri çıkışı gayet iyi, ücretsiz güvenlik yazılımı var, sert ve kaliteli metal kaplama.

Eksileri
USB 3.0 desteği yok.

YORUM

Yorumlar 0