Apple Music Spotify’ı Bitiriyor mu?

Apple Music Spotify’ı Bitiriyor mu?

Spotify online müzik yayınında tek başına lider. Apple Music ise bunu değiştirecek gibi görünüyor…

Spotify’ın 75 milyon aylık tekil kullanıcısı var ve önümüzdeki çeyrekte ücretsiz müzik dinleyen bu kullanıcıları kendilerine para ödeyen dinleyicilere dönüştürebilir. Spotify geçtiğimiz günlerde 20 milyon kullanıcısının para ödeyerek müzik dinlediğini ve bu kullanıcıların yarısının geçtiğimiz 12 aylık dönemde eklendiğini açıkladı, bu da her üç saniyede yeni bir kullanıcı demek.

Açıkçası bu rakamlarla pazara yeni bir oyuncunun katılmasını hayal etmek zor, ancak bu rakip Apple. Yine de Apple’ın Spotify tarafından kullanıcıları çalacağı gibi bir gerçekte var. Rakamlara baktığınız da Spotify’ın Apple’ı pek ciddiye almayacağını düşünebilirsiniz. Ancak Nokia ve BlackBerry gibi çok iyi iki eski örnek var. Geçtiğimiz Şubat ayından Apple rekabeti başlatacak hamleyi yapmıştı aslında, şimdi de Apple Music ile sahneye atıldı aslında soruyu düzeltmek gerekiyor.

Çünkü Spotify’ın Nokia ve BlackBerry gibi şirketlere karşı avantajları var. Yeni gelişmeleri sonradan fark etmiyorlar ve ilk etapta Apple, Spotify’a karşı radikal olarak hiç bir yenilik sunmuyor. apple-music-all-devices-whitebkgrd-heroSpotify 30 milyonun üzerindeki içerik sunuyor, Apple’da aynı. Spotify’ın masaüstü ve mobil desteği var Apple’da bunu sunuyor. Spotify offline müzik dinleyebilmek için destek sunuyor ve aylık 9.99 USD gibi bir ücretle bunları yapıyor, diğer taraftan aynısını Apple’da sunuyor.

İkinci olarak Spotify, Apple’ı ciddi bir rakip olarak görüyor ve bunun farkında. Ayrıca Spotify bu ay yatırım kısmına yarım milyon dolardan fazla para harcadı bu da markanın pazar konumunu güçlendiriyor.

Apple bu rekabete iPhone yaparak giremiyor. Apple yarım milyar adete yakın iOS cihaz satışı gerçekleştirdi. Ancak burada yine farklı şeyler söz konusu, çünkü bu kullanıcıların bir çoğu şu an aktif değil, ilk dönem üretilen İpad ve İphone’ları sayarsak. Ayrıca aynı kullanıcılar farklı platformlarda cihazlarda kullanıyorlar. Yine de yeni İOS versiyonlarına Apple tarafında müthiş bir adaptasyon var. Yani yeni güncellemelerle birlikte Apple kullanıcılılara Apple Music servisini kullanmaya zorlayacaktır.

apple-music-will-make-spotify-totally-irrelevant-within-a-year--heres-whyYeni Apple Music ikonu Apple kullanıcılarının önüne geldiğinde ve bunu 3 aylık ücretsiz deneme sürümüyle sunulacağını düşünürseniz eğer kullanıcıların bu yeni servisi deneyeceğini düşünebiliriz.

Apple burada kendi ekosistemini ikiye bölüyor ve bir çok kullanıcının kafasını karıştıracağa da benziyor. Çünkü kullanıcılar Apple Music ve iTunes’da kayıtlı müzikleri arasında direkt bir ayrım olmuyor, bunun inovatif bir özellik olmadığını söylemekte yarar var. Spotify burada indirdiğiniz ve online dinlediğiniz müzikler için ayrı ayrı seçenekle sunuyor. Yine de Apple tarafında Apple Music uygulaması marka için çok iyi bir deneyim olacak.

Ayrıca Apple markasına ve servislerine yeni bir bağlantı eklemiş olacak. Yine de bir çok teknoloji meraklısı farklı yerlerden farklı cihaz ve servisleri kullanmaya alışkın. Ancak Apple Fanboy’ları için olay iPhone ve Android, bilgisayar tarafındaysa OS X ve Windows olarak olaya bakıyor. Ancak Apple takvim uygulaması Google takvim uygulamasını okuyabiliyor.

Hayatın kısa olduğunu düşünenlerden biri olmama rağmen neredeyse tüm donanımım Aplle hatta Apple Watch bile kullanıyorum. Mac bilgisayarımda artık Windows yüklü eğil, takvim çin iCloud kullansamda hala Dropbox kullanıyorum çünkü iCloud’un henüz hazır olmadığını düşünüyorum. Zamanla yukarıda saydığım tüm araçlar değişedebilir. Ancak tüm bunların tek bir platformda toplanması işimizi kolaylaştırıyor.

Tüm eleştirilere rağmen Spotify ve Apple Music aynı şeyleri sunuyor bu bile Apple’ı seçmem için bir sebep. Ancak fonksiyon ve kullanılabilirlik olarak Spotify hala açık ara önde. Beats müzikte denedim ancak ikisi arasında kıyaslama yapılamaz. Apple iTunes’dan önce Beats vardı ve iki tarafta müzik endüstrisinin ağırsiklet oyuncularıydı ancak şu an ikisi de yok.

İlk denemem de Beats Music’ten etkilenmiştim diyebilirim. Kullanım zevkime tamamen uyuyordu, istediğiniz müzik ve sanatçı üzerine iki defa dokunarak anında favorilere ekleyebiliyordunuz, bu küçük detayla birlikte Beats Music size yeni tavsiyelerde bulunuyordu. Ancak Apple burada durmuyor ve Zac Hall Apple Music uygulamasının İOS entegrasyonundan bahsediyor en önemlisi de Siri. Yine de Apple ve Beats’in uzmanlığı müzik piyasasında büyük bir değişiklik yaratabilir, bununla birlikte insanlar her iki servisiye yan yana koyup kıyaslayabilirler.

apple-music-vs-spotify2Bunlar yaşanırken Apple’ın hedefi burada 100 milyon kullanıcı, rakamın çok büyük olduğunu herkes farketmiştir. Ancak böyle bir hedefle, farklı stratejilerde içeriyor olabilir. Ancak Apple kazanacını donanım tarafından sağlıyor ve firmanın tek müzik cihazı iPod, bu günlerde bu cihazın artık demode olduğunu da söyleyebiliriz. Fakat müzik piyasasını yakalamak açısından Apple Music iyi bir atak. Hatta Andorid kullanıcılarını çekecek kadar da geniş diyebiliriz.

Apple’ın başarı hikayesinde aslında iPod’un yeri ayrıdır ve firma da bunun farkında. Apple müzik servisinde çok geriden geliyor, ancak şu durumda rüzgarın hangi yönden eseceğini tamin etmek biraz zor olsa gerek. Çünkü Apple başarı için beklemeyi biliyor. Sebebiyse çok basit işi doğru düzgün yapabilmek.

Yine de tüm bu saydığımız detaylar Spotify’ı yok edebilecek mi? Benim kendi görüşüm online müzik servisinde pastanın çok büyük olduğu. Apple Music yalnızca Apple ekosistemi için geliyor. Diğer tarafta Andorid ve Windows kullanıcıları sihirli bir değnek olmazsa eğer ekranlarında “ücretsiz dene” uyarısını göremeyecekler. Spotify’ın uzun süre pazara hakim olacağını söyleyebilirim ama zamanla büyüme hızlarında düşüş yaşanacak.

YORUM

Yorumlar 0