Apple 2015 4. Çeyrek Mali Bilanço Açıklaması Öncesi Tahminler

Apple 2015 4. Çeyrek Mali Bilanço Açıklaması Öncesi Tahminler

Apple, 27 Ekim 2015 tarihinde 2015 yılı 4. Çeyrek finansal bilançosunu kamuoyuyla paylaşacak. Şirketin oldukça ciddi bir büyüme kaydettiği 2015 yılının son mali raporu merakla beklenirken bu konuda TeknolojiTuru.com farkıyla tahminlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik.

Öncelikle Apple’ın finansal raporu üç aylık kazanç beyanı anlamı taşıyor. Bu raporda büyük bir gelir ve karlılık artışı öngörülüyor. Bunun nedeni Apple’ın yeni iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinin satışlarının etkisi elbette…

iphone-6-sales

Yeni iPhone’lara dair ilginç bir detay ise cihazların iPhone 6 sonrası gelen ‘ara model’ statüsüne karşın iPhone 6’dan daha fazla ilgi görmesi. Üstelik finansal açıdan dünyanın hemen her ülkesinde ciddi bir parabol söz konusuyken. Apple tarafından iPhone 6s/6s Plus için açıklanan ilk satış verisi satışa çıktığı cuma günü ile pazar günü arasındaki dönemde 13 milyon adet satıldığı yönünde. Bu sayı, önceki iPhone 6’ya göre yüzde 6 daha fazla satış anlamına geliyor.

Dördüncü çeyreğe dair tahminlere geçmeden önce 2015 üçüncü çeyreğini de bir hatırlayalım. Teknoloji şirketinin açıkladığı önceki finansal bilanço raporuna göre Nisan-Mayıs-Haziran arası dönemde 47 milyon 500 bin ünite iPhone, 10 milyon 900 bin ünite iPad, 4 milyon 800 bin ünite Mac sattı. Şirketin kasasına 48 milyar 600 milyon dolar girdi ve bunun 10 milyar 700 milyon doları da kar hanesine yazıldı.

Apple’ın oldukça başarılı üçüncü çeyrek raporundan sonra gözler dördüncü çeyreğe çevrilmiş durumda. Tahminler şirketin söz konusu dönemi 51 milyon dolar brut gelirle kapatacağı yönünde. Bu da yaklaşık 12 milyar dolar kar anlamına geliyor. Apple için 12 milyar dolar kar, yeterince iyi mi?

apple Teknoloji Turu olarak tahminimiz bu seviyelerin üzerine çıkılacağı yönünde. Çünkü iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın etkisi tahmin edilenden daha fazla oldu. Çin, Avustralya, Almanya gibi ülkelerde uzun yıllardır görmediğimiz ‘izdiham’ görüntülerine tanıklık edildi. Yukarıda da bahsettiğimiz ekonomik parabola karşın durumun böyle olması her ne kadar ilginç olsa da ayrı bir tüketici güdüsünün yansıdığına da işaret.

Çin, iyiden iyiye fanusun dışına çıkmış durumda. Burada Xiaomi, Meizu gibi yerel üreticilerin aksine ciddi bir Apple hayranlığı hortlaması söz konusu. Burada herhangi bir tüketici elektroniği ürünü için doyma noktası (artık ihtiyacın hayati olmaktan çıkması) söz konusuysa üreten şirketin finansal göstergeleri negatif hal alıyor. Örneğin Tayland’da bile ‘dolar kurunda dalgalanma’ denen pek bir Wall Street-vari laf dolanmaya başlıyor. Etkiler insanlar iPhone’a hücüm noktasında birleştiğinde ise çok pozitif. Ve görüldüğü üzere etkiler gerçekten pozitif. Hal böyleyken Apple’ın 12 milyar dolar olarak tahmin edilen karlılığının 13 milyara yakın olması da olası.

Apple 2015 4. çeyrek mali bilançosuna dair resmi detayları 27 Ekim 2015’te paylaşacağız…

YORUM

Yorumlar 0