iOS 9 Hangi Yeniliklerle Geldi?

iOS 9 Hangi Yeniliklerle Geldi?

ios-9

Apple, hemen hemen tüm iPhone, iPad ve iPod touch modellerinde kullanılacak işletim sistemi iOS 9’u kullanıcılarına sundu. Haziran ayında ABD’nin San Fransisco şehrinde düzenlenen WWDC 2015 adlı etkinlikte yeni özellikleri ile birlikte tanıtılan işletim sisteminin nihai hali beğeni topladı. Peki hangi yeniliklerle geldi? İşte yanıtlar…

iOS 9, kullanıcı dostu özellikler, yenilikler ve bir takım performans geliştirmelerini bir arada sunuyor. Şüphesiz en önemli yeniliklerin başında Multitasking geliyor. iPad ekranının ortadan ikiye bölünmesi ve bir tarafta örneğin Clash of Clans diğer kısımda ise bir internet sayfasının açık olması anlamına gelen bu özellik, Apple adına önemli bir başarı. Çünkü ilgili özellik Google tarafından Android için uygulamaya konulmuş değildi. Böylelikle net bir şekilde şu skoru belirtebilmek mümkün: 1-0!

ios-9

İşletim sisteminde diğer taraftan kullanım yoğunluğu düşük bazı uygulamaların kökten değiştirildiği görülüyor. Örneğin Passbook uygulaması yerini ve adını Wallet’e bırakırken Gazetelik uygulaması da News (yani Türkçe Haberler) adı ile geliyor. Apple Pay için uyumlu ülkeler arasına İngiltere’de katılırken, mevcut yazılım üzerinden toplu taşıma araçlarında ve bazı mobil uygulamalar üzerinde ödeme gerçekleştirilebilme olanağı kullanıcılara sunuluyor.

Apple Haritalar için bulunulan konumda toplu taşıma araçlarının görülmesi de bir diğer özellik. Ancak bu özellik Türkiye’de söz konusu değil. Almanya, ABD ve Çin’i kapsıyor.Siri ise iOS 9’da önemli geliştirmelerle karşınıza çıkıyor.

Yeni düşük pil kullanımı modu ile iOS cihazları 3 saate varan daha uzun süreler boyunca kullanabilmek mümkün hale geliyor.

ios-9

Siri daha akıllı

Siri artık daha akıllı, nasıl mı? örneğin koşuyorsunuz, bu algılanıyor ve Siri, müzik uygulamasını açıyor. Üstelik otomatik şekilde. Benzer yapılar araç kullanımı gibi başka durumlarda da başka şekillerde geliyor. Öte yandan Siri, karmaşık işlem gücü gerektiren komutları da anlıyor. 2014 yılındaki videolar dediğinizde size tüm isteklerinize karşılık gelecek düzeyde söz konusu içerikleri sunuyor.

Spotligh özellği de geliştirmelerin bir diğer boyutu olarak karşınıza çıkıyor. Örneğin Facebook’ta paylaşım yapacaksınız, uygulamayı açmadan bunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Ek olarak aramalar sadece cihazla sınırlı değil, size arama motoru üzerinden de sonuçlar sunuluyor. Ayrıca Apple’ın yeni müzik uygulaması Apple Music, iOS 9 önyüklü cihazlarda yerleşik uygulama olarak gelecek.

Takvim uygulamasına e-mail üzerinden eklemelerde bulunabilme, QuickType’ın klavyeye gelmesi, fotoğraf da eklenebilen Notlar’da tasarım değişikliği de diğer öne çıkan yenilikler.

ios-9

İki uzman görüşü: iOS mu Android mi?

Gurur Sönmez/Newtech Dergisi Yazı İşleri Sorumlusu

Bana, yeni bir akıllı telefon alacağını söyleyip ve aradığı en önemli şeyin de özgürlük olduğunu söyleyenlere Android tabanlı amiral gemilerini önerdim hep. Çünkü iOS’un basit kullanımı yanında kullanıcıyı sınırlaması bu tarz özgürlük isteyen kullanıcılar için sorundu.

iOS işletim sisteminin kapalı kutu olmasına rağmen stabil olarak çalıştığı bir gerçekken, Android’İn ise zamanla yavaşladığı sürekli şikayet edilmekte. Bu açıdan, iOS 9 hem özgür yapısı ile hem de stabilitesi ile Android’i geçebilir. Tabi Google cenahı da boş durmuyor. Android M radikal değişikliklere sahip olmayacak gibi dursa da yazılım temelli buglardan arındırılmış ve arayüz-sistem problemleri de en aza indirilmiş şekilde karşımıza çıkacak gibi.

Uzman Görüşü
Ferhat Verdi/ TeknolojiTuru.com Genel Yayın Yönetmeni

Apple’ın iOS 9 lansmanı ve ardından Beta sürecini yakından takip ettik. Açıkçası tasarım tarafında pek bir değişiklik olmasa da çok önemli yeniliklerle gelindiği bir gerçek. Multitasking ise öne çıkan özellik. iPad kullanımını farklı bir boyuta taşıyacağını tahmin ediyorum. Öte yandan Android’in de Lollipop ile gelen tasarıma pek müdahale etmediğini gördük, doğru bir adım, özellikle de daha birçok Android’li cihaz hala 4.x sürümlerini kullanırken. Chrome Custom Tabs güzel bir yenilik, ayrıca şarjı artıracak adımlar görmek de güzel. Son nokta ise gelen final sürümleri ile konulacak. iOS 9 tamam, peki ya Android Marshmallow? Merakla bekliyorum…

YORUM

Yorumlar 0