Apple 2015 Lansmanı Hakkında Her Şey! iPhone 6s, iPad Pro, Apple TV ve Daha Fazlası

Apple 2015 Lansmanı Hakkında Her Şey! iPhone 6s, iPad Pro, Apple TV ve Daha Fazlası

Apple, 2015 yılında, geleneksel Eylül ayı lansmanını gerçekleştirdi. ABD’nin batısında San Fransisko şehrinde bir spor tesisinde gerçekleştirilen lansman etkinliğine 7 bini aşkın izleyici katıldı. Türkiye’den 10’a yakın gazetecinin takip ettiği lansmanda Tim Cook, sahneye 9 Eylül 2015 günü, Türkiye saati ile 20:00’da çıktı. Kısa bir konuşmadan sonra sahneyi Apple Watch için yeniliklerden bahsedecek kurmayına bıraktı…

Apple Watch yeni kordon ve kasa seçenekleri ile daha da büyük bir ürün çeşitliliğine sahip oluyor. Tanıtılan iki yeni kasa ile akıllı saat çeşitleri daha da artıyor. Öte yandan işletim sisteminin Eylül ayı içinde WatchOS 2.0 final sürümünün yayınlanacağı bilgisi de paylaşıldı.

Apple Watch’ın ardından sıra Apple TV’deydi. Şirketin kompakt TV kutusu, geliştirilen teknolojisi, Siri, işletim sistemi TVOs ve dokunmatik hareketler ve hareket duyarlı yeni kumandası ile dikkat çekti. Apple’ın tanıtımında oyuna vurgu çarpıcıydı. Yakın zamanda kullanıcılar, Apple TV ile tıpkı Nintendo Wii ya da PS Move’daki gibi oyunlar oynayabilecekler.

ipad-pro Apple TV’den sonra sıra ‘büyük’ sürprize geldi. Etkinlikten önce Apple’ın üst düzey isimlerinden Eddy Cue’nun ‘büyük ekran…’ tweet’i ile aslında işaretleri verilen teknoloji ürünü 12.9 inç ekranlı iPad Pro’ydu.

Apple tarihinin en büyük iOS cihazı olan iPad Pro, üst düzey teknoloji yapı taşları ile gelirken yeni A9x işlemci, 8MP arka/1.2MP ön kamera, 10 saat şarj dayanıklılığı, Touch ID gibi özellikleri ile dikkat çekti. Ekran çözünürlüğünün 15 inç MacBook Pro’dan daha yüksek olduğu ifade edildi. Performans açısından da son bir yılda tanıtılan dizüstü bilgisayarların yüzde 80’inden daha iyi olduğu vurgulandı. 32 ve 128 GB depolama alanı ile gelen tabletin fiyatı ise 1000 doların üzerine kadar çıkıyor.iphone-6s-iphone-6s-plus-2Ve sıra iPhone’lara geliyor. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri, Apple etkinliğinin en çok merak edilen cihazları olarak sahneye TR saati ile 21:10’da çıktı. iPhone 6s ve 6s Plus için ‘rose gold’ adıyla yeni bir renk seçeneğinin geldiği belirtildi.

iphone-6s-iphone-6s-plus-renkler

Tasarım olarak öncül modellerden ayrılmayan akıllı telefonlarda 12 MP arka/5 MP ön kamera, yeni A9 işlemci, 14 saate varan şarj dayanıklılığı, iki kat daha hızlı olduğu kaydedilen Touch ID öne çıkarken en çok dikkat çeken yenilik kamuoyunda daha önce Force Touch adıyla geleceği yönünde iddiaların da olduğu 3D Touch özelliğiydi.

iphone-6s-iphone-6s-plus

Ekrana baskı uygulandığı taktirde bazı işlemlerin gerçekleştirilebilmesi şeklinde özetlenebilen bu yenilik, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus kullanımında fark yaratacak özellik olarak vurgulandı. Apple, depolama seçeneklerini değiştirmezken fiyatların da 2014 yılındaki iPhone 6 ve 6 Plus ile hemen hemen aynı olduğu görüldü.

25 Eylül’de satışlarına başlanacak cihazlar için Türkiye fiyatlarının 2699 TL’den başlayacağını, satış tarihinin ise 26 Eylül ile Ekim’in ilk haftası arasında olabileceğini belirtelim. Apple 2015 lansmanı iOS 9’a dair detaylar ve bazı verilerin ardından One Direction müzik grubunun konseri ile sona erdi.

YORUM

Yorumlar 0