Twitter Fenomenleri Arasında Yeni Trend: Geyik

Twitter Fenomenleri Arasında Yeni Trend: Geyik

Twitter, bir sosyal medya ikonu olarak mavi ve oldukça sevimli bir kuştan fazlasını bizlere veriyor. Hatta kuş öyle fazla uçuyor ki kıtalar ve şehirler arası fenomenler, her geçen saniye daha fazla popüler oluyor, dijital havuzun popüler mikro blog platformunda yükseldikçe yükseliyorlar.

https://twitter.com/CalvinHarris/status/633483649048973312

Fenomen olmanın koşullarını yerine getiren (örneğin -istenemeyen metot- takipçi satın alan ya da –istenen metot- ünlü olan, olmayı başaran) kimseler, kolay kolay geriye dönmüyorlar. İnsanlar tarafından merak ediliyor, takip ediliyor hatta kullanıcılar tarafından attıkları her tweet’in anbean görülmesini sağlayan ‘bildirimler aç’ sekmesinin kullanımı suretiyle amansız şekilde takip ediliyorlar. Attıkları her tweet görülüyor, inceleniyor ve kimi anlarda RT’leniyor örneğin. Peki fenomen olan 50k takipçili bir hesap sahibi neler paylaşır?

Gündem elbette önemli bir unsur, ancak kişiye göre değişir paylaşılanlar. Örneğin sporla ilgili bir fenomen bolca futbol konuşur, gazeteci gündemi anlatır, hava durumu spikeri, ‘yarın bulutlu olacak’ der, Apple CEO’su ‘Guetemala’da yeni bir mağaza açtık, Tanrı sizi korusun’ türünde anlatır… Sonuç olarak Twitter kullanıcısının parmakları genellikle zihniyle yoğun ilişki içindedir.

Peki şimdi de asıl konuya gelelim; Twitter fenomenleri arasında yeni trendden bahsedelim. Evet, yeni trend geyik. Kesinlikle takipçilerin gülümsemesini sağlayacak, onları kendi hesabında daha fazla kalmaya teşvik edecek paylaşımlar adeta her fenomenin odak noktaları arasında olmaya başladı. Buna en canlı örneklerden biri ünlü rap müzik sanatçısı Snoop Dogg.twitter fenomen

Her paylaşımında ayrı bir geyik, ayrı bir komedi. Ayrıca profesyonel yardım aldığı da görülüyor. Fotoğraflarında ağır Photoshop darbeleri gözden kaçmıyor videoları da oldukça komik. Ancak mega fenomen rapçinin dışında daha spesifik fenomenelerin konuya eğilmesi çok daha dikkat çekici.

Yaptıkları paylaşımlarda komik videolarına yer veriyorlar, ancak bazı RT hamleleri de gözden kaçmıyor. Sözde bir hesap sahibi, fenomeni konu edinen komik bir çalışmaya imza atıp @mention’layarak paylaşıyor. Bunu gören fenomen de tweet’i RT’liyor. Ortaya ‘bakın takipçilerim benim için neler yapıyor’ konulu içerikler çıkıyor. Bu içerikler hem etkileşimi bol hem de eğlenceli bir Twitter hesabı algısının klişe yolları arasında.twitter

Twitter’da genel olarak eğlenceli hesapların ilgi gördüğü, sevildiği dikkatlerden kaçmıyor. Elbette bunu, ‘bir şekilde eğlenceye meyilli’ hesaplarda görebiliyorsunuz. Yoksa ciddi bir üniversite genom uzmanının komik paylaşımlarının hoş karşılanmamaya devam ettiğini belirtmekte fayda var.

Mikro blog süper starı Twitter, çoğu sahte profil ve çoğu sahte paylaşım/beğeni/RT/fav vb. ile başlı başına bir sanal mecra. Her kullanıcı için takipçi sayısı ve diğer verilerin önem taşımadığı, kullanıcıların kimilerinin sadece bilgi edinmek/gülmek için sosyal medyayı kullandığı biliniyor. Ancak fenomen adayı veya halis mulis Twitter fenomenleri için iş çok daha ciddi olabiliyor. Buradan yola çıkarak son dönemin başvurulan Twitter alışkanlıklarından birine, geyiğe mercek tuttuk. Bir başka konuda görüşünceye dek hoşçakalın.

 

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    Murat 7 sene

    Eğlenceli bir paylaşım olmuş devamını bekliyoruz