Akıllı Telefonların Yeni Etkisi: Baş Ağrısı, Ateş

Akıllı Telefonların Yeni Etkisi: Baş Ağrısı, Ateş

Baş ağrısı, ateş günümüz modern yaşantısının en önemli sağlık sorunlarından. Üstelik bu sorunların ciddi bir devamlılık şeklinde üstelik yaygın şekilde ilerlediği görülüyor. Uzmanlara göre baş ağrısı ve ateş sayısız nedene bağlı olabilir. Bunlar arasında kulak-burun-boğaz yollarındaki tıkanıklardan yüksek sesli müzik dinlemeye kadar çok sayıda faktör öne çıkıyor.

Günümüzde baş ağrısı, ateş gibi birbiri ile yakın ilişkide olan sağlık sorunlarının ana etmenlerinden biri de akıllı telefonlar. Çünkü akıllı telefonlar gerek fiziksek gerekse zihinsel olarak her geçen gün daha yoğun bir şekilde kullanıcılarını etkileri altına alıyorlar. Aygıtların radyasyon ya da sinyalizasyon nedenleri ile baş ağrılarına neden olma oranları çok ciddi boyutlarda değil, ancak devrede çok daha başka faktörler de var.

Baş Ağrısı

Örneğin akıllı telefon ekranına uzun süre bakmak, baş ağrısının nedenleri arasında. Bu noktada ekran parlaklığını düşürmek ve süre sınırlamaları akla ilk gelen önlemler arasında. Zira göz ve baş ağrısı arasında birinci dereceden bir bağ bulunuyor.

Akıllı telefonlarla yüksek seste müzik dinlemek, yüksek çözünürlükte video izlemek gibi kullanım şekiller de baş ağrısına davetiye çıkarıyor. Çok yoğun ve stresi de kullanımına bir şekilde ekleyen kimselerde ise ateş yükselmesi dahi görülebiliyor. Hatta sıkı durun, yoğun kullanım, halsizlik ve bulantı gibi başka sorunları da doğurabilir. Bu nedenlerle akıllı telefon kullanımına özen gösterilmesi gerek. En temel çıkarımıyla onu çok aşırı şekilde kullanmamak baş ağrısının önüne geçecek önemli faktörler arasında yer alıyor. Sağlıklı günler.

YORUM

Yorumlar 0