Toshiba CEO’su Hisao Tanaka İstifa Etti

Toshiba CEO’su Hisao Tanaka İstifa Etti

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden Japon Toshiba’nın CEO’su Hisao Tanaka görevinden ayrıldığını açıkladı. Şirketin bir numaralı isminin istifasının ardında yatan nedenler bir hayli ilginç.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve teknoloji dünyasında büyük ses getiren gelişmeler, Toshiba’nın kazanç raporlarında 1 milyar 200 milyon dolara varan bir sahtecilik yapıldığını ortaya koyuyordu. Buna göre Toshiba, şirket performansının daha olumlu gösterilmesi adına kazançlarını tam altı sene boyunca fazla göstermişti ve bu skandal maiyetindeki gelişmelerin baş aktörü de CEO Hisao Tanaka’ydı.

1973 yılından beri Toshiba’da görev alan 65 yaşındaki Tanaka, istifasından önce iddiaları kabul ederken, kendisi ile birlikte Toshiba Başkan Yardımcısı Hisao Tanaka’da görevinden ayrıldığını açıkladı. Toshiba’da şirketin başında geçici süreyle daha önce İcra Kurulu Başkanı olarak görev alan Masashi Muromachi yer alacak.

Gelişmelerin ardından açıklamalarda bulunan Japonya Maliye Bakanı Tara Aso, Toshiba’nın itibarının zarar gördüğünü ve durumdan büyük üzüntü duyduğunu kaydetti. İstifanın sonrasında Toshiba hisseleri ise değer kazandı.

YORUM

Yorumlar 0