Microsoft Daha Çok Telefon Satmak İçin Neden Daha Çok Takla Atmıyor?

Microsoft Daha Çok Telefon Satmak İçin Neden Daha Çok Takla Atmıyor?

Çünkü bu işler artık iyiden iyiye zorlaştı. Takla atmanın çok ötesinde şeyler gerekiyor. Örneğin moda olmak ya da kendiliğinden çıkış noktası barındıran metadolojiler barındırmak. Nokia’nın akıllı telefon tarafını satın alarak sahip olduğu yazılımı yani Windows Phone’u kendine ait bir alt yapı ile sunabilme olanağı yakalayan Microsoft, bunun için 7 milyar doların üzerinde bir yatırımda bulunmuştu. Nokia bitti gibi aslında tam olarak ‘bilgi kirliliği’ yaratan haberlerle kamuoyuna yansıyan gelişmenin aslı, Microsoft’un Finli teknoloji şirketinin ‘cihaz ve hizmetler’ adlı kolunu satın almasından ibaretti.

Performans: Yüz telefondan iki ya da üçü!

Açıkçası küresel düzeyde 100 akıllı telefondan 2 yada 3’ünün Nokia olduğu varsayıldığında atılan adımın çok da sansasyonel olmadığını belirtmek gerekiyor. Ancak Microsoft, bu yolla kendi yazılım tabanını kendi markası altında üretilen akıllı telefonlarda sunmaya başlayacaktı. Başladı ama çok sönük bir sürecin sonunda tıpkı öncesinde olduğu gibi günümüzde de 100 akıllı telefondan sadece birkaçı Microsoft(eski Nokia) adı altında.

Peki Nokia’dan devralınan bunca teknoloji altyapısı ve donanım bilgisinin sonucu bu mu olmalıydı? Microsoft’un akıllarda kalan hiçbir modeli yok örneğin, durum o kadar vahim ki şirket doğru dürüst telefon bile çıkartmamaya başladı. Açıkça görülüyor ki Microsoft, daha çok satmak için hiçbir aksiyona niyetli görünmüyor. Ne giriş seviyesi ne orta ne de ileri seviye modelleri ile adından söz ettirmiyor. Berbat bir durumda oldukları bir gerçek özetle. Umut ise Windows Phone 10.

Windows Mobile 10 umut olacak mı? Karamsarız!

Temmuz ayının sonunda tanıtılacak Windows 10 mobil sürümü ile beraber bir dizi yeni akıllı telefonun lanse edilmesi bekleniyor. 80 dolardan başlayan fiyatlarla bazı Microsoft modelleri günyüzüne çıkacak. Elbette bazı amiral gemisi klasında cihazlar da söz konusu. Ancak yetecek mi? İşte bu noktada otoriteler, Apple ya da Samsung’u bir kenara bırakın Çinli Xiaomi, Huawei, Meizu gibi şirketlerin geleceklerine dair ışığı bile göremiyorlar.

Microsoft’un bir şeyleri değiştirebilmek adına şimdiye kadar pek bir adım atmaması ise tüm bu geleceğe dair siyah renkli çıkarımların temeli. Bakalım Microsoft, Windows Mobile 10 ile birlikte akıllı telefon pazarında küçük de olsa ses getirmeyi, tüketicilerin dikkatini üzerinde toplamayı başarabilecek mi? Gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz.

YORUM

Yorumlar 0