True Detective Sezon 2 Eleştirisi

True Detective Sezon 2 Eleştirisi

Amerikan suç ve drama dizisi True Detective’in ilk sezonu 2014’ün en başarılı yapımları arasındaydı. Kısa ama akıl almaz boyutta etkili sekiz bölümün ardından akıllarda yer edinerek tamamlandı. Dizinin senaristi Nic Pizzolatto, yönetmen koltuğunda Cary Fukunaga, başrollerde ise Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Michael Potts ve Tory Kittles yer almıştı. Matthew McConaughey inanılmazdı…

Dizinin ikinci sezonu geçtiğimiz Haziran ayında başladı. Yönetmen koltuğunda bu kez Justin Lin vardı, senarist ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi Pizzolatto’nun kalemine emanetti. Oyuncu kadrosu ise Dedektif Ray Velcaro rolünde Colin Farrell, Dedektif Ani rolünde Rachel MacAdams, polis memuru Paul rolünde Taylor Kitsch, Frank Semyon rolünde Vince Vaughn şeklindeydi.

Yapıma dair ilk üç bölüm sürükleyici ile kopma noktasındaki ip arasında gidip getirdi izleyenleri. 8 bölümlük True Detective Sezon 2, ilki kadar ses getirmese de kesinlikle vasat bir yapım konumunda değildi. Yani yeni başlayacaklar için beklentileri biraz aşağı çekmekte şimdiden yarar görüyoruz. Peki dizinin detaylarında neler var? Senaryo, oyuncu kadrosu ve sahneler nasıl? İşte bu sorulara ilk bölümden başlayacak yanıtlar arayacağız.

True Detective - 1

Dizinin ilk bölümü ‘suça eğilimi adeta körükleyen’ giriş parçası ile etkileyici bir şekilde başlıyor. Filmografik açıdan ise durağan bir başlangıç söz konusu. Dedektif Ray Velcaro’nun oğlunu okula bırakması ile başlayan sezonda ilk anlarında ana karakterin eşinden ayrılmış olduğu ve alkole meyilli biri olduğunu görüyoruz. Eşine tecavüz edildiği ve çocuğun da bundan sonra dünyaya geldiği anlaşılıyor.

Bu noktada sadece bir girişi yeterli görüyoruz delicesine spoiler verip nefretle karşılanmak istemeyiz. Ancak ana karakterimizle ilgili ilk göze çarpanlar bunlar. Ayrıca çok büyük olasılıkla ilk sezonda Matthew McConaughey’in tarihe geçen oyunculuğundan sonra Colin Farrell’in bir miktar ‘zayıf’ kaldığı belirtilebilir. O da sigara içiyor, o da alkolle delice bir ilişki içinde ama ne mimikler, ne bakışlar hiçbirinde izleyeni sürüklemeyi tetikleyen faktörler yok. Farrell’ın ilk bölümdeki oyunculuğu açık bir şekilde beklentilerin altında.

True Detective - 2

Bayan dedektif Ani’yi de parçalanmış bir aile, hayatının aşkına birkaç gezegen uzak bir hayat formu ile yaklaşıyoruz. Bu kadının oyunculuğu bir nebze sizi çekiyor, ancak çok değil. Ve son olarak dizinin kesinlikle en zayıf noktası, ama maalesef 3 numaralı ana karakteri genç polis memuru Paul Woodrugh ile tanışıyoruz. Yakışıklı olduğu iddia ediliyor.

Sıkıcı ve parçaları bir araya getirmekte zorlanan ilk 40 dakikadan sonra heyecan ve tansiyon hafif hafif yükselmeye başlıyor. Ana karakterimizin gerçek bir piskopat olduğu ortaya çıkıyor ve sinir kontrolü psikolojik sorun seviyesinde kötü. Bunun neticesinde şiddet saçıyor.

Arka plandaki kadın dedektif ve ortağı ise kayıp bir kızı arıyorlar, kızın başka bir polis memuru ile ilişkide olduğunu görüyoruz, bu polis bizim yakışıklı adam Paul Woodrugh.

True Detective - 3

Bir de milyar dolarlık işlerle ilgilenen Frank Semyon var. Akıllı karısı Jordan, Rus yatırımcısı ile tanışıyoruz. Semyon ile ana karakterimiz arasında kirli bir ilişki var, çünkü ona önemli bir konuda yardımı dokunuyor ve ardından da bir tür rüşvet karşılığı bir takım işlerin halledilmesi noktasında ilerliyor. Dizinin ilk bölümünde dizinin Semyon’ın çevresinde geçeceği, dedektiflerin ise bir işin peşine düşeceğini hissediyoruz.

Ancak IMDB’nın 8 civarı cömert puanının aksine neredeyse 1 saat süren bölüm ciddi anlamda izleyeni zorluyor. Geçişler zor, zaman akmıyor, oyunculuklar sizi konuya ısındırmıyor. İşin ilginç yanı yönetmenin de pek bir numarasını göremiyorsunuz. Sürükleyen tek şey biraz biraz senaryo. İlk sezonun mimarı burada da işi kotaran taraf.

True Detective - 4

1. bölümün dikkat çeken lafı: “İyi bir kadın kötü yönlerimizi dizginler…”

İkinci bölümde Frank Semyon’ın büyük para bağladığı, adeta varını yoğunu büyük bir vurgun için verdiği adamın öldürüldüğü anlaşılıyor. Semyon adeta mahfoluyor. İşin ilginç yanı ise öldürülen adamın sahip olduğu önem yüzünden onu öldürülmüş halde ilk bulan genç polis memuru Paul, sonrasında olay yerine gelen isimler Dedektif Ray Velcaro ve Dedektif Ani Bezzerides. Bu üçünün ilk bölümdeki kısa tanıtımlarının nedeni anlaşılıyor. Dizi boyunca birbirleri ile sürekli bağlantıda kalma ihtimalleri. Konuyu araştırmaya başlıyorlar ve çeşitli sonuçlara ulaşıyorlar. Semyon da işi kendi yöntemleri ile çözmeye çalışıyor, derken şok edici bir final sahnesi ile bölüm kapanıyor, üçüncü bölüme geçiyoruz.

True Detective - 5

Üçüncü bölümde ikinci bölümün final sahnesinden sonra dizideki ilk ‘zeka dolu senaryo manevrasına’ tanıklık ediliyor, ancak bu yine de çok üst seviye bir hamle değil. Dizinin ilk iki bölümünde genel olarak ‘etkileyicilikten uzak sahneler’ üçüncü bölümde bir miktar kırılma sinyalleri veriyor. Semyon’ın dolayısıyla Vince Vaughn’ın artık ağırlığını iyiden iyiye hissettirdiği görülüyor. Bir iki yeri basıyor, bir adamı haraca bağlıyor birini çok kötü benzetiyor.

Ancak çok kötü benzettiği adam bile sizi heyecanlandırmıyor, ‘o ikisinin kavga edeceği o kadar belli ki’ Tuhaf ama dizi hala çok iyi değil. Dizideki heyecan ve şiddetin büyük kısmı da zaten bunlar. Onun haricinde durağan, sıkıcı bir dram izliyorsunuz. Aksiyon ve bulmacalar karmakarışık şekillerde, çok yorucu ya da ‘aaa şuda bu olmuştu, burda şu olur’ dedirtmiyor. Yine de sizi sürükleyen bir şeyler var ve izinde gidiyorsunuz.

True Detective - 6

True Detective Sezon 2, ilk üç bölüm bir şekilde izleyeni kendine bağlamayı başaran zayıf bir yapım sunuyor. Sonrasında ise işlerin değişmesi için dua etmeye başlıyorsunuz, neyse ki bir nebze de olsa gelişme kaydediliyor. Yine de ‘çok iyi ya’ dizinin temel çıkarımı olamıyor. Polisiye dizilerin aslında gittikçe azalan sayıları ve elbette dizinin ilk sezonunun başarısı bunun temel faktörleri. Başrol oyuncusu Colin Farrell kesinlikle kült ya da alıp götürür türde biri olacak gibi görünmüyor, Açıkçası dizinin orta sınıf başrol oyuncuları arasında her ne kadar en tecrübelisi olsa da Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’ın bıraktığı etkiye yaklaşılmadığını belirtebilmek mümkün. Bununla birlikte yılın vasatın üzerinden Amerikan TV dizilerinden biri olarak kayıtlara geçiyor.

True Detective sezon 2 cast için buraya, True Detective 1 hakkında detaylı bilgi için buraya, HBO resmi sayfası için ise buraya tıklayınız.

Teknoloji Turu Puanı: 6.7

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 0