İddia: Android 6.0 Marshmallow!

İddia: Android 6.0 Marshmallow!

Android 5.0 sürümünün adı Lollipop’tu. Android 4.4 KitKat, 4.3 Jelly Bean… Google, Android işletim sistemi ana sürümlerinde isim tercihleri konusunda tatlı şeylerden yola çıkmaya bayılıyor. Şirketin sonraki sürümü ise Android 6.0 şeklinde sizi karşılayacak. İşte tam da bu noktada acaba ‘hangi tatlı’ sorusu akıllara geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Android işletim sisteminin kaynak kodlarında “mnc-dev” şeklinde bir forma rastlandı. Buradaki “mnc” tüm dünyada, sayısız teknoloji sitesinde şu şekilde ele alındı: Macadamia Nut Cookie. Yani Makademya Fındıklı Kurabiyesi. Son derece gereksiz bir ‘bilinmezlik’, anlamsızlık… Kesinlikle bir kek ya da böğürtlenli pasta değil.

Tahmin ses getirdi, ancak Android’in önceki sürümlerinde “lmp” şeklinde çıkan kodun Lemon Meringue Pie’ın kısaltması olduğu düşünülmüş ancak ilgili sürüm Android Lollipop olarak karşımıza çıkmıştı, hatta “klp” kodu da Key Lime Pie olarak adfedilmesine karşın daha sonra KitKat şeklinde gelmişti. Şıradaki kod ise “mnc” ve bu kodların en azından ilk harflerinin nihai ismin ilk harfi ile örtüştüğü görülüyor. Yani M harfi ile başlayan bir Android 6.0 sürümü neden olmasın?

Tahminimiz Marshmallow. Evet, olabilir. Ayrıca Android M&M’s de mümkün gibi. Bu arada dış başında da benzer tahminler ortaya çıkmıyor değil; Muffin ve Milkshake gibi gerçekçi isimlendirmeler mevcut.

Gelişmeler nasıl sonuçlanır bilinmez ama söz konusu sürüm, Android 6.0 Marshmallow ismi ile gelirse Teknoloji Turu’ydu evet, ben bu haberi okumuştum” diyeceğinize garanti ediyoruz. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    Abidin 7 sene

    Aslında sürüm isimleri alfabetik olarak geliyor, … (G)ingerbread, (H)oneycomb, (I)ce Cream Sandwich, (J)elly Bean, (K)itKat, (L)ollipop, (M)… şeklinde. Marshmallow mantıklı gibi ama yazması zor be 🙂