Microsoft Windows 10 Bir Android Vakası Mı?

Microsoft Windows 10 Bir Android Vakası Mı?

Microsoft, kendi blogunda paylaşılan açıklama ile 29 Temmuz 2015’te yayınlanacağı belirtilen Windows 10 ile ilgili sürpriz bir detayı paylaştı. Açıklamada, Windows 10’un final sürümü ile ilgili olarak yayınlanma tarihinden itibaren aşama aşama kullanıcılara sunulacağı ifade edildi. Bu gelişme, acaba Windows 10, Android güncellemeleri gibi kullanıcıları uzun süre bekletir mi sorusunu sordurttu.

Bilindiği üzere Google’ın mobil işletim sistemi Android için güncellemeler oldukça karmaşık bir süreci beraberinde getiriyor. Temelde beta sürecini hali hazırdaki bazı modeller üzerinden kullanmaya olanak tanıyan Google, final sürümünü ise kendi Nexus cihazları ile başlatıyor, ardından Samsung, LG, HTC gibi firmaların akıllı telefon-tabletlerine güncel sürüm aşama aşama geliyor. Ancak burada kaydedilen aşamanın birkaç gün ya da hafta olmadığı, aylar hatta bazen yıllar sürebildiği bile görülüyor. Windows 10 için beklenti elbette yıl seviyesinde bir ‘aşama aşama dağıtım’ değil, ancak ilginç süreçlerle de karşılaşılabilir.

Bir anda dağıtılamıyor!

Microsoft’un Windows 10’u bir anda dağıtıyor olmaması ise bir diğer konu durumunda. Şirketin rakibi Apple’ın OS X sürümleri için süreç oldukça net. Beta aşaması ve ardından da (Haziran’da beta, genellikle Ekim’de final sürümü olmak üzere) nispeten kısa bir süre içinde tüm Mac bilgisayarlara aynı anda dağıtım. Microsoft’un Apple’a göre daha fazla cihazda kullanılacağı net, yine de beklentiler kuşku dolu. Acaba Windows 10 için ne kadar beklerim sorusu ilginç bir durumu beraberinde getiriyor. Belki de bir aylık bekleme süreci bile söz konusu olabilir.

Sorgulanması gereken şeyler…

Açıkçası yukarıda bahsedilen gelişme ve örneklerden yola çıkıldığında tüm bunları teknoloji açısından ele almak daha doğru bir çıkarımın önünü açacaktır. Apple için sorunsuz geçişler bu denli açıkken Microsoft gibi çok daha geniş kesimlere hitap eden bir şirketin yazılım tabanında ilginç süreçler yaşatması tuhaf karşılanıyor. Bilindiği üzere Microsoft Windows 10, 2014 yılında tanıtılmıştı. Yani ortada bir seneye yakın da geliştirme süreci var. Bu süreç de diğer örneklerle karşılaştırıldığında uzun sayılabilir.

Optimizasyon aşamaları, yanılma paylarının yüksekliği gibi unsurlar bir yazılım üzerinde her zaman olabilir, ancak Microsoft’un sürecin neden bu kadar uzun sürdüğü ve final halinin de neden aynı anda kullanıcılara sunulamadığı sorularını kendi içinde düşünmesi gerekir.

YORUM

Yorumlar 0