Kadınların Mutfaktaki Yardımcısı Apple!

Mutfakta da Apple’ın bize çok yardımı dokunuyor. Nasıl mı?

Geçmişe bakıldığı zaman, günümüzde ‘çalışan kadın oranı’nın attığını görmek mümkün. Artık kadınlar ayaklarının üstünde durmak ve ekonomik özgürlüğünü elinde tutmak istiyor. “Erkek para kazanır, kadın evde yemek yapar.” bakış açısı gittikçe kırılıyor.

Kadının toplumdaki statüsünün değişmesiyle birlikte yemek olgusuna bakış açısı da farklılaştı. Doğal bir değişim olarak, yemek yapmaya ayrılan vakit kısaldı. En pratik çözümler aranıyor.

Yemek uygulamalarına duyulan ihtiyaç

Her türlü ihtiyaca cevap veren Apple, zamanı olmayan kadınların da yardımına koştu. Mutfak için çok vakit ayıramayan kadınlar için ilaç niteliğinde olan yemek uygulamaları, kadınlara oldukça destek sağlıyor.

Bu uygulamalar için en doğru tanım kuşkusuz; ‘elektronik yemek kitabı’ olacaktır. Kişisel, pratik ve ücretsiz olması en baştaki tercih sebepleri. iPad ya da iPhone’lardan indirilen birçok yemek uygulaması, hem görsel hem de video ile desteklenen yepyeni lezzetleri keşfetmeyi mümkün kılıyor.

Yemek tarifi içeren mobil uygulamalar hızla artıyor

Zamanın azlığından doğan ihtiyaca cevap niteliğinde olan, yemek tarifleri içeren uygulamalar kadınlar için adeta ‘aranan kan’. Kadınların imdadına yetişen bu tür uygulamaların gittikçe artıyor olması da bu alandaki pazarın ne denli büyük olduğunu gösteriyor. Cooking, Food & Drink, Ne Pişirsem?, Yemek Defterim, Lezzetbank ve daha nice mobil uygulama kullanıcılarının hizmetine sunuluyor.

Böylece “Bugün ne yemek yapsam? Şu yemek nasıl yapılıyordu?” soruları tarih oluyor. Pratikliği ve zengin içerikleri sayesinde zaman sıkıntısı yaşayan kadınlara ulaşan bu ‘elektronik yemek kitapları’, birçok kadın için önemli bir rehber niteliğinde.

Mekan öneren mobil uygulamalar

Yemek tariflerinin yanı sıra, dışarı çıkmak için de mekan önerilerinde bulunan mobil uygulamalar bulunuyor. Yelp, Swarm ve Zomato’nun başını çektiği bu uygulamalar, dışarı çıktığında hangi restorana gideceğine karar veremeyen kullanıcılara yönelik bir hizmet sunuyor.

“Bana en yakın restoran nerededir? Arkadaşlarla eğlenmek için en doğru adres nerede? Romantik bir yemek için en uygun rota neresi? En iyi kebapçı neresidir?” ve daha birçok soruya cevap bulunması bu tür uygulamalarda mümkün.

Yazar: Selen Eryılmaz

YORUM

Yorumlar 0