iPhone 6s Eylül’de Bu Özellikler İle Gelebilir

iPhone 6s Eylül’de Bu Özellikler İle Gelebilir

Apple iPhone 6s, Eylül ayının ortalarında tanıtılacak. Şirketin ABD-Kaliforniya’da bir odistoryumda gerçekleştirilecek lansman ile 2015 sonu ve 2016 yılının büyük kısmında on milyonlarca adetlik satışa ulaşacak modeli ilk kez görücüye çıkacak. Sahnedeki büyük spotların altında, dev bir ekranın önünde konuşacak Apple CEO’su Tim Cook, teknoloji dünyasındaki yerlerinden, App Store ve Apple ürünlerinin satışlarına dair rakamlardan söz edecek ve ardından iPhone 6s’in sunumu başlayacak…

Apple, iPhone ara modellerinde (iPhone 3gs, iPhone 4s, iPhone 5s, iPhone 5c), genellikle tasarımsal değişikliklerden ziyade donanımsal eklemeleri uygun gördü. örneğin iPhone 5’te olmayan touch ID, iPhone 5s’in öne çıkan özelliğiydi. Ayrıca yeni renk alternatifleri de gelmişti. iPhone 6’nın ara modelinde de sansasyonel bir dizi yenilik söz konusu olacak, ancak tasarım anlamında bir değişiklik olmayacak. Kesin ifadelerin sınırı bu yazıda buraya kadar, bundan sonraki teknik özelliğe ilişkin belirtilecek her şey birer olasılık durumunda. Öte yandan olasılıkların hem dünyanın önde gelen analistleri hem de çeşitli tedarik ve üretim noktalarından gelen bilgiler ışığında sunulacağı belirtmek gerekiyor.

Örneğin Apple’ın yüksek miktarda 2,5D adını alan ekran paneli siparişi verdiği biliniyor. Bu ekran paneli, iPhone 6’da kullanılan ekranın bire bir aynısı; yani iPhone 6s modelinde de tıpkı iPhone 6’daki gibi bir ekranla karşı karşıya kalınacak. Fakat teknoloji altyapısı bağlamında bazı geliştirmeler söz konusu olabilir. Daha yüksek ekran çözünürlüğü beklentisi var; bu yönde örneğin Quad HD çözünürlüğün gittikçe yaygınlaştığı görülüyor. Apple’ın iPhone 6s modelinde de Quad HD çözünürlükte bir ekranla gelmesi olasılığı bulunuyor.

iPhone 6s

Apple!ın ön kameraya ilişkin bazı detayları, iOS 9 işletim sisteminin beta sürecinde ortaya çıkmıştı. Bu süreç dahilinde iOS işletim sisteminin kod diziliminde rastlanan bilgilere göre yeni modelin kamerasında bir flaş bulunabilir. Bu özellik, selfie için önemli bir geliştirme anlamı taşıyor, düşük ışıklı ortamlarda daha net fotoğrafların önü böylelikle açılabilir. Ayrıca ön kamera ve arka kamerada çözünürlük geliştirmeleri de söz konusu. Apple, çözünürlük konusuna oldukça realist bir yaklaşım sergileyen bir şirket.

Çözünürlük bir fotoğrafın baskı kalitesi ile ilgili bir kavramdır ve Apple, bu nedenle dev baskıların önünü açan 16 ya da 21 megapiksel gibi değerlere temkinli yaklaşmıştır şimdiye kadar. Ancak bu yıl en azından 13 megapiksel arka kameralı bir ürün bekleniyor. Ön kamera ise daha geniş bir alanı kapsayan lensle gelecek. Çözünürlük değeri de bir miktar artırılacak.

Pil performansını iOS 9 ile geliştiren Apple, iPhone 6’daki bataryayı muhtemelen yeni modelinde değiştirmeyecek. Donanım tarafında RAM, işlemci gibi komponentlerde güncelleme olasılığı var. Açıkçası Apple’ın iOS 9’u da yeni bir grafik temelini gerektiriyor. Teknoloji şirketinin bu yönde adımlar atması olası. 2 GB RAM’li yeni bir iPhone ile karşılaşmak sürpriz olmayacak.

iOS 9 ile birlikte çok sayıda yeni özellik kazanacak olan iPhone 6s, bunun nimetlerinden fazlasıyla yararlanacak. Büyük değişikliklerle gelinmeyecek. Ön kamerada flaş ve geliştirilen ekran, işlemci gibi yapılar öne çıkarılacak. Tasarım anlamında Apple’ın pembeye yakın bir modeli tüketicilere sunabileceği sıklıkla gündeme geldi. Bu olasılık açıkçası öyle çok da fazla değil; çünkü hali hazırda kadınlar için oldukça özel bir renk olan ‘altın sarısı’ biliniyor. Yine de pembeye yakın bir altın rengi söz konusu olabilir. Peki iPhone 6s fiyat nasıl olacak? Ürün, 2600-3000 TL aralığında başlayan fiyatlarla satışa çıkacak.

Son bir not, iPhone 6 için yayınlanan ilk tanıtım videosu haberin devamında. Muhtemelen iPhone 6s için de benzer bir video ile karşılaşacaksınız.

iPhone 6s’i yakından da görmek istiyorsunuz? Hem de şimdiden mi? Öyleyse iOS 9’un detaylarına mutlaka göz atın! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM

Yorumlar 0