Giyilebilir Teknolojiler Her Yerinizi Saracak!

Giyilebilir Teknolojiler Her Yerinizi Saracak!

Yayınlanan bir araştırma sonucuna göre giyilebilir teknolojilere dair akıllı saat, akıllı bileklik, sporcu cihazları, akıllı gözlük gibi cihazlar, 2015 yılında 2014’e göre yüzde 172 daha fazla satacak. Bu rakamın devamında da yükseliş devam edecek.

Apple Watch’a dair kısa süre önce yayınlanan satış rakamları 3 milyona yakın kişinin bu akıllı saat serisini edindiğini ortaya koymuştu. Bu rakam, 2014’te satılan toplam akıllı saat sayısına oldukça yakın, üstelik Apple Watch henüz çok az ülkede satışta.

Apple’ın akıllı saatinin yanı sıra sporcu ve sağlık odaklı bileklikler de büyük ilgi görmeye başladı. Birçok teknoloji mağazasında bulunabilen bu aygıtların fiyat etiketleri de oldukça erişilebilir. Temelde atılan adım, yakılan kalori gibi bilgilerin sunulduğu bu cihazlarda da satışlar durmaksızın artıyor.

2014’te satılan giyilebilir teknoloji cihazlarının büyük kısmı düşük fiyatlı, bünyesinde pek fazla özeliği barındırmayan aygıtlardı. 2015’te ise bu değişti; akıllı saat, akıllı gözlük gibi daha yüksek segmentli teknolojiler daha fazla sattı. Üstelik çok sayıda klasik saat üreticisi de akıllı saatlere yöneliyor. Buraya tıklayarak detaylarına ulaşacağınız haberde olduğu gibi Amerikan giyim markası Fossil, akıllı saat üreteceğini resmi olarak açıklamış, hatta tarih bile vermişti. Tag Heuer, Swatch gibi tanınmış saat üreticileri de bu pazara adım atıyorlar.

Gelecekte giyilebilir teknoloji alanında üretilen cihazların günümüze göre çok daha fazla ilgi görmesi bekleniyor. Bu yönde hem teknolojik hem de tasarım bazlı çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bir örnek vermek gerekirse akıllı saatleri kalınlıklarına etki etmeden pil yerleştirmenin bir yolu bulunuyor. Esnek pil teknolojisi sayesinde pil, yüzde 150 oranında genişleyerek akıllı saat komponentlerinin adeta üzerini sarıyor ve bu sayede yer kaplamasının önüne geçiliyor.

Arizona State Üniversitesi’nin bu konuda çalışmalarının devam ettiği kaydediliyor. Akıllı saatler, akıllı bileklik, akıllı küpe, akıllı yüzük ve daha birçok aygıt gelecekte daha fazla karşınıza çıkacak. Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

YORUM

Yorumlar 0