GTA 5 Modlarında Hacker Tehlikesine Dikkat!

GTA 5 Modlarında Hacker Tehlikesine Dikkat!

GTA 5 tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken PC sürümünde son dönemde ortaya çıkan bazı gelişmeler oyun dünyasında tedirginlik yarattı. Hacker’ların GTA 5 modları hazırlayarak oyun severlerin banka hesaplarını ele geçirmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Grand Theft Auto 5, Türkiye’de son döneme damgasını vurdu. PC sürümünün geçtiğimiz aylarda yayınlanmasının ardından konsol oyuncularından sonra PC oyuncuları için de heyecan fırtınası başlamıştı. GTA 5’in en fazla ilgi çeken detaylarından biri de elbette modlara geniş bir çerçevede izin vermesi. Çok sayıda modun geliştirildiği açık uçlu macera oyunu, meraklılarına sayısız olanakları sunuyor.

Genel olarak oyun severler mod çeşitliliğinden memnun, ancak son dönemde ortaya çıkan bazı gelişmeler ciddi infial yarattı. Bazı modların hacker’lar tarafından hazırlandığı ortaya çıktı. Tespit edilen en son hacker kaynaklı modlar Angry Plans ve Nocli. Bu modları sakın yüklemeyin, hatta tüm GTA 5 oynayan yakınlarınızı uyarın. Çünkü eğer yüklerseniz mod, klavyenizde yazdığınız her şeyi kaydediyor ve otomatik olarak bilinmeyen bir noktaya gönderiyor.

Angry Plans ve Nocli ile sosyal medya hesaplarına dair şifrelerden banka hesap bilgilerine kadar çok sayıda önemli verinin ele geçirilmeye çalışıldığı ortaya çıkarken bu modlar ilk olmadıkları gibi son da değiller ve oyun severleri dünyanın çeşitli yerlerinde mağdur etmeyi amaçlıyorlar. Peki kötü niyetli bilgisayar korsanlarına karşı ne gibi önlemler alınabilir. İşte birkaç öneri:

Öncelikle Angry Plans ve Nocli’yi eğer indirdiyseniz hemen kaldırın; daha sonra geçici Windows klasörlerini silin. Buna dair detayları Google üzerinde yapacağınız araştırma ile öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınızı virüs testinden geçirin, tüm şifrelerinizi yenileyin ve mutlaka bir antivirüs yazılımı kurun. Ayrıca mod indirmeden önce mutlaka araştırma yapın. Her modu indirmeyin.

YORUM

Yorumlar 0