Altıncı Sınıf Öğrencisi İlaç Saati Hatırlatma Cihazı İcat Etti

Altıncı Sınıf Öğrencisi İlaç Saati Hatırlatma Cihazı İcat Etti

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları (İTÜ GVO) Beylerbeyi Ortaokulu altıncı sınıf öğrencisi Armağan Alper Sevim, icat ettiği “İlaç Saati Hatırlatma Cihazı” ile Geleceğin Mucitleri Bilim Yarışması’nda birinciliği kazandı.

Armağan Alper Sevim’in buluşu olan cihaz, hastanın düzenli kullandığı ilaçların dozlarını ayarlıyor. Her birinin alınması gereken saatlerde sesli ve görsel uyarı sinyalleri vererek hatırlatma yapıyor. Bu cihaz sayesinde özellikle kronik rahatsızlığı olanlarda ilaç alımının unutulması ve yanlışlıkla fazla doz alımı önlenebiliyor. Cihaz, hem sesli, hem de ışıklı uyarı sistemi sayesinde görme veya duyma engelli hastalar için ek bir kolaylık sağlıyor.

Samsung ve Multi Channel Developers işbirliğinde gerçekleştirilen yarışmaya Türkiye’nin 81 ilinden katılan ortaokul öğrencilerinin sundukları projeler, halk oylaması ve uzmanlardan oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi. Yarışmada dereceye giren öğrenciler, para ödüllerinin yanı sıra Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından bir yıl süreli “Yeteneğe Destek” bursu kazandılar.

İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Armağan Alper Sevim’in başarısından büyük gurur duyduklarını belirterek, “İTÜ’nün güçlü tarihi ve köklü akademik birikiminin temelleri üzerine kurulu bir eğitim kurumu olarak, çocuklarımızın tüm gelişim alanlarını her zaman destekliyoruz. 15 yılda gençlerimizle ve değerli hocalarımızla önemli başarılara imza attık. Bilimden, sanata, spordan, edebiyata kadar her alanda öğrencilerimizi başarıya taşıyacak olanaklar, kapılar açtık. Geleceğin Mucitleri Bilim Yarışması’nda birinciliği kazanan ortaokul birinci sınıf öğrencimiz Armağan’ı bu değerli başarısından ötürü yürekten kutluyorum” dedi.

Ülkemize patentli, markalı yeni buluşlar ve ürünler kazandırabilmek için yaratıcı düşünebilen gençler yetiştirmek gerektiğini vurgulayan Özeren, şunları söyledi:

“Eğitimciler olarak gençlerin hayal gücünü ve yaratıcılığı ortaya çıkaracak imkanlar sunmalı ve onlara yenilikçi bakış açıları kazandırmaya çalışmalıyız. Bilimi sevdirmek ve yeni buluşlar yapmaya yönlendirmek bizim asıl görevimiz olmalı. İTÜ GVO olarak bizim temel eğitim anlayışımız, öğrencilerimizin yeteneklerini görmelerini sağlamak ve onları cesaretlendirerek özgüvenlerini arttırmaktır. Armağan’ın buluşu olan cihaz, sadece teknik bir kolaylık sağlamaktan öte, düzenli ilaç kullanmak zorunda olan yaşlıların ve engellilerin yaşam kalitelerini yükseltmesi bakımından insani bir duyarlılığı da ortaya koymaktadır. Bu açıdan da Armağan’ı tekrar tekrar tebrik ediyorum.”

YORUM

Yorumlar 0