Bir Tasarım Harikası Apple iCam

Bir Tasarım Harikası Apple iCam

Aynasız sistemli de olarak bilinen objektifi değiştirilebilir fotoğraf makineleri son yılların en önemli teknoloji trendleri arasında. Büyük ve ağır fotoğraf makinelerinin sunduğu kaliteyi çok daha küçük boyutlarda tasarlanmış cihazlarla sunan objektifi değiştirilebilir fotoğraf makineleri birçok tasarımcıya da ilham kaynağı oldu. İşte bunlardan biri de İtalyan tasarımcı Antonio DeRosa; üstelik gerçekleştirdiği tasarım fotoğraf makinesi markaları ile ilgili de değil; dünyanın en büyük donanım ve yazılım şirketlerinden Apple odaklı.

Neden iCam?

‘Apple acaba fotoğraf makinesi üretseydi nasıl olurdu’ sorusundan yola çıkan DeRosa’nın tasarımı tüm dünyada ses getirmiş, hatta Apple’ın resmi sosyal medya platformlarından da milyonlarca kişiye sunulmuştu. Bu çarpıcı konsept tasarımın adı iCam. Tıpkı iPhone ya da iPad’te olduğu gibi isminde ‘i’ takısına yer verilen tasarım, camera’nın kısaltması ‘cam’ ile tamamlanıyor. Birçok tasarımcının kullandığı bu metot, hiçbir zaman iCam’deki kadar ilgi uyandırmadı. Bu tasarım, gerçekten övgüyü hak ediyor. Peki detaylarında neler gizli; iCam nedir, ne değildir?

Özellikleri

Alüminyum gövdeye sahip konsept Apple iCam, objektifi değiştirilebilir bir fotoğraf makinesi ve iMount adı verilen lens girişine uyumlu lensler takılabiliyor. Böylelikle ister yakın çekim ister yüksek zoom’a ihtiyaç duyan çekimler, her türlü çekimle uyumlu oluyor. Portreden, makroya geniş bir yelpazede çekim yapabilmeye olanak tanıyor iCam. Ayrıca düşük ışıklı ortamlar için LED flaşı da bulunuyor.

Selfie’ye yıllar önce hazırdı

Şık ve tutarlı bir tasarıma sahip konseptin arka yüzünde ise bir hayli büyük bir LCD ekran yer alıyor. Bu ekran dokunmatik özellikli ve kendi kendinizin fotoğrafını çekebilmeniz için özel bir arayüzle geliyor. Selfie akımı için daha başka ne istenebilir ki?

Apple iCam

‘Video kayıt’ sesli komutuyla kayıt başlasın!

Fotoğraf makinesi Siri uyumluluğuyla fark yaratıyor. ‘Fotoğraf çek,’ ya da ‘video kayıt’ gibi komutlarla işlemler başlıyor. Sesli komutlarla fotoğraf çekilebilmesine olanak tanıması ile adeta geleceğin fotoğraf makinesi. Teknolojisindeki diğer öne çıkan detaylar ise hareket sensörü, 100-3200 ISO aralığı, 60fps’de Full HD video kaydı, 10.1 megapiksel fotoğraf ve Bluetooth desteği.

iOS cihazları için projeksiyon özelliği

iCam’in bir diğer özelliği de sahip olduğunuz iOS cihazındaki görüntülerin duvara projekte edilmesine olanak tanıması. Görüntüleri 12x uzaklığa kadar projekte edebilen aygıt, böylelikle bir tür sunum ya da multimedya aksesuarı olarak da vazife görebiliyor.

Hafızalarda

iCam, genel hatlarıyla büyük bir tasarımdı, oldukça başarılı bir fikirle doğrulan tasarım vücut da buldu ve birkaç adet üretildi. Ancak daha sonra seri üretim fikri hayata geçirilemedi. Apple iCam; hafızalarda saygıyla anılacak bir konsept tasarım olarak yer almaya devam edecek.

YORUM

Yorumlar 0