Mac’te Çöp Kutusu Simgesini Değiştirmek

Mac’te Çöp Kutusu Simgesini Değiştirmek

Çöp kutusu simgesini değiştirmek ister miydiniz? Mac OS X işletim sistemli bir bilgisayarınız varsa bu mümkün.

Türkiye’de her geçen gün daha fazla ev ve işletme de kullanılmaya başlanan Mac bilgisayarların en sevilen yönleri arasında esnek yapıdaki işletim sistemleri gelir. Tasarım anlamında yüzleri güldüren, ekran geçişlerinden Dock’taki uygulamalara, kullanım kolaylığından, izleme dörtgeni/faresine hemen her yönüyle beğeni kazanan bir işletim sistemidir Mac OS X. Apple’ın masaüstü işletim sisteminde eğlenceli değişiklikler yapabilmek de mümkündür. Örneğin Mac bilgisayarınızın çöp kutusu simgesini değiştirebilirsiniz.

Bilindiği üzere Mac Pro 2013, bu yılın Şubat ayı itibarıyla Türkiye pazarıyla buluşarak teknoloji raflarındaki yerini almaya başladı. Eğlenceli bir örnek verecek olursak Apple’ın en yeni Mac Pro’suna sahip olamayanlar, kullandıkları Mac bilgisayarında çöp kutusu simgesine onu yerleştirebilirler. Böylelikle sürekli olarak göz önünde olabilir Mac Pro 2013.

Peki ne yapılması gerekiyor? İşte Mac OS X’in çöp kutusu simgesini değiştirmek için yapmanız gerekenler.

  1. Öncelikle yazının sonundaki linkten ihtiyacımız olan dosyaları bilgisayarınıza indirin, buraya tıklayabilirsiniz.
  2. Machintosh HD » System » Library » CoreServices yolunu izleyin.
  3. CoreServices klasöndeki Dock adlı dosyaya sağ tıklayın ve karşınıza çıkacak, “Show Package Contents” menü öğesini seçin.
  4. Contents’in altındaki ‘Resources’ klasörüne tıklayıp içini açın.
  5. Bilgisayarınızdaki ‘Trashempty’ ile başlayan 8 dosyayı (trashempty@2x.png gibi dosyalar) bulun, gayet kolay bir işlemdir ve ardından yeni bir dosya açıp bu dosyaları oraya kopyalayın. Bu hem işlemin devamı için önemlidir hem de veri kaybı ya da bir işlemi yanlış yapma riski her zaman olabileceği için bu dosyaları başka bir klasörde yedeklemiş olursunuz. Ne olur ne olmaz.
  6. İlk adımda indirdiğiniz dosyayla kısa bir işiniz var. Biraz önce oluşturduğunuz dosyanın içine ilk adımdaki dosyayı da yapıştırın.
  7. Mac sistemi bu klasörde aynı isimli dosyalar olduğunu ve ne yapması gereltiğini sorar, ‘üzerine yaz’ diyin.
  8. Kopyalama işlemi bitince Terminal uygulamasını açın ve şu komutu yazarak enter tuşuna basın: killall Dock
  9. Dock’ınız ekranda kısa süreliğine kaybolacak ve yeni bir çöp tenekesi simgesi ile karşınıza çıkacak. Yeni çöp tenekeniz hayırlı olsun.

YORUM

Yorumlar 0