Twitter CEO’su Neden Kuyuya Düştü?

Twitter CEO’su Neden Kuyuya Düştü?

Dünyanın ‘140 karakterin en iyi kullanıldığı’ sosyal medya devi Twitter’ın CEO’su Dick Costolo, 1 Temmuz itibarıyla görevinden ayrılıyor. Resmi açıklamanın devamında Twitter yeni CEO da adı açıklandı: Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Jack Dorsey… Ancak ilgili CEO değişikliği geçici sıfatı ile yapılıyor. Dorsey’ geçici olarak atanıyor.

Twitter, bu görev değişikliği ile adeta yeniliğe açılan bir yelken gibi. Çünkü gelişmenin hemen ardından flaş bir gelişme daha yaşandı ve DM sırasında kullanıcıların önüne çekilen 140 karakter sınırlaması setinin de kaldırılacağı ortaya çıktı. Sonraki adım atılan tweet’leri de kapsayabilir. Şimdilik bu sadece bir çıkarım. Peki CEO, neden görevini başkasına devrediyor? Nedeni başarısızlık mı?

Twitter (Mobil)

Evet, ciddi sorunlar var. Öncelikle Facebook sayısız gelir modeli geliştirirken mikro blog ağı hala reklam konusunda çok düşük gelir yapıları elde edebiliyor. Aslında sosyal medya şirketinin gelirleri sahip olduğu ölçeğe göre gerçekten berbat durumda. Hatta sosyal medyanın en yoğun şekilde kullanıldığı Asya bölgesinde, merkezinin yönetimin daha iyi şekilde gerçekleştirilebileceği ve önemli şirketlerle daha yakın ilişkilerin kurulacağı bir ülkeye taşınması bile gündemde.

Öte yandan ABD’de, yani kendi evinde sadece ‘bakılan’ bir sosyal ağ. Şirketler platformun reklamlarına oldukça düşük ölçeklerde ilgi gösteriyorlar. Avrupa ve Orta Doğu’da da durum benzer. Genel itibarıyla mikro blog sitesinin ekonomik yapısı başarısız ve değiştirilmesi gereken önemli şeyler söz konusu. CEO değişikliği bu noktada belki de bir başlangıç Devamında neler olacak? İşte bu sorunun yakın zamanda yanıtlanması bekleniyor.

YORUM

Yorumlar 0