Fossil De Akıllı Saat Üretecek!

Fossil De Akıllı Saat Üretecek!

Hemen her saatçi de göreceğiniz oldukça genel bir markadır Fossil. Sayısız modeli ile kimi kesim için fazla sıkıcı ama ağırlıklı olarak stil sahibi olarak adfedilir. Kadınlar için geliştirilen modelleri ünlüdür, erkeklerse Fossil’e temkinli yaklaşır genellikle. Çünkü fazla gridir, metaliktir… Fiyatları ise bütçe dostu olmasıyla dikkat çeker. İsviçreli olduğu yönündeki algının aksine ABD menşeilidir. Gözlük gibi başka aksesuarlar da üretir…

Fossil’in kültürü 1980’lerin başına dayanıyor. Ülkemizde de uzun yıllardır beğeni ile takip edilen firmanın gözünde ise artık geleceğe yönelik eğilimler var. Akıllı saat pazarının hızla geliştiği bir gerçek. Her ne kadar günümüzde ortalama bir değerle 500 akıllı saat kullanıcısın sadece 1’inin kolunda takılı olsa da bu oranın gelecek 5 yılda yüzlerce kat artacağı belirtiliyor. Şirket CEO’su yaptığı açıklama ile o çip, mekanik yerine modüler ama kablo dolu parçalar ve yazılım dolu rekabete adım atacaklarını resmi olarak beyan etti. Hatta tarih de verdi, 2015’i  dördüncü çeyreği ve 2016’nın ilk yarısında ilk ‘teknoloji dolu’ modellerinin satışa çıkacağını ifade etti.

Klasik saat denildiğinde akla gelen markalardan birinin akıllı saate yönelmesi tuhaf karşılanabilir, ancak pasta oldukça büyümüş durumda. Akıllı saatler ve temelde akıllı aygıtlar gitgide daha fazla satıyorlar. Fossil’de işte tam bu noktada gelirlerine pozitif ivmenyi sağlamanın yollarından birini görerek yatırımlarını reorganize ediyor. Bu arada ABD’li şirketin 2014 sonunda akıllı saatlere yönelik ilk emareleri sergilediğini de bu noktada belirtmek gerek. Intel ile bir işbirliği anlaşması imzalanmış ve gelecekte üretilecek aygıtların önü açılmıştı.

Şimdi ise sırada estetik var. Alışılmışın dışında nelerin sunulacağı var, yazılım her aygıtın içinde bir şekilde kurgulaşıyor ama tasarım ayrı bir olgu. Apple Watch güzel bir örnek, devamında Fossil gibi daha stil sahibi üreticilerin akıllı saat modelleri merakla bekleniyor.

YORUM

Yorumlar 0