Yeni iOS 9 Tüm Yönleri İle Mercek Altında

Yeni iOS 9 Tüm Yönleri İle Mercek Altında

Apple, gelecek dönemde hemen hemen tüm iPhone, iPad ve iPod touch modellerinde kullanılacak işletim sistemi iOS 9 için tanıtım etkinliği gerçekleştirdi. ABD’nin San Fransisco şehrinde düzenlenen WWDC 2015 adlı etkinlikte yeni özellikleri ile birlikte tanıtılan gelecek nesil işletim sistemine yakından bakacağız.

iOS 9, kullanıcı dostu özellikler, yenilikler ve bir takım performans geliştirmelerini bir arada sunuyor. Temmuz ayında Beta versiyonu ile kullanıma sunulacak işletim sistemi, uyumlu olduğu Apple cihazlarına yazılım tabanında önemli katkılar sağlamayı hedefliyor.

Şüphesiz en önemli yeniliklerin başında Multi-Tasking geliyor. iPad ekranının ortadan ikiye bölünmesi ve bir tarafta örneğin Clash of Clans diğer kısımda ise bir internet sayfasının açık olması anlamına gelen bu özellik, Apple adına önemli bir başarı. Çünkü ilgili özellik Google tarafından Android için uygulamaya konulmuş değildi. Böylelikle net bir şekilde şu skoru belirtebilmek mümkün: 1-0!

Apple - WWDC 2015

İşletim sisteminde diğer taraftan kullanım yoğunluğu düşük bazı uygulamaların kökten değiştirildiği görülüyor. Örneğin Passbook uygulaması yerini ve adını Wallet’e bırakırken Gazetelik uygulaması da News (yani Türkçe haberler) adı ile geliyor. Apple Pay için uyumlu ülkeler arasına İngiltere’de katılırken, mevcut yazılım üzerinden toplu taşıma araçlarında ve bazı mobil uygulamalar üzerinde ödeme gerçekleştirilebilme olanağı kullanıcılara sunuluyor.

Apple Haritalar için bulunulan konumda toplu taşıma araçlarının görülmesi de bir diğer özellik. Ancak bu özellik Türkiye’de söz konusu değil. Almanya, ABD ve Çin’i kapsıyor. Siri ise iOS 9’da önemli geliştirmelerle karşınıza çıkıyor.

Siri artık daha akıllı, nasıl mı? örneğin koşuyorsunuz, bu algılanıyor ve Siri, müzik uygulamasını açıyor. Üstelik otomatik şekilde. Benzer yapılar araç kullanımı gibi başka durumlarda da başka şekillerde geliyor. Öte yandan Siri, karmaşık işlem gücü gerektiren komutları da anlıyor. 2014 yılındaki videolar dediğinizde size tüm isteklerinize karşılık gelecek düzeyde söz konusu içerikleri sunuyor.

iOS 9 haritalar

Spotligh özelliği de geliştirmelerin bir diğer boyutu olarak karşınıza çıkıyor. Örneğin Facebook’ta paylaşım yapacaksınız, uygulamayı açmadan bunu gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca Apple’ın yeni müzik uygulaması Apple Music, iOS 9 önyüklü cihazlarda yerleşik uygulama olarak gelecek. 30 Haziran 2015 itibarıyla da tüm iOS cihazlara indirilebilecek.

Apple Music

Takvim uygulamasına e-mail üzerinden eklemelerde bulunabilme, QuickType’ın klavyeye gelmesi, fotoğraf da eklenebilen Notlar’da tasarım değişikliği de diğer öne çıkan yenilikler. Ülkemizde satışlarına Temmuz ayında başlanması beklenen Apple Watch için de işletim sistemi Watch OS’in gelecek dönem sürümünün ön tanıtımının gerçekleştirildiğini belirtelim.

YORUM

Yorumlar 0