Google Sualtını Ekranlara Taşıdı

Google Sualtını Ekranlara Taşıdı

Google, 8 Haziran Dünya Okyanus Günü kapsamında farkındalık yaratmak için Sokak Görünümü adını alan hizmetine bazı sualtı görüntülerini de ekledi. Böylelikle kullanıcılar, karaya dair çok sayıda detay içeren görüntülerin yanı sıra çarpıcı kıyı ve sualtı görüntülerini de keşfedebilecekler.

Google’ın yeniliği, insanların sualtındaki gizemli dünyayı bilgisayar ya da mobil cihaz ekranlarından görebilmelerinin önünü açarken interaktif görüntülerin toplanması uzun bir sürecin sonunda gerçekleşti. Dört yıl süren çalışmanın sonucu olan görüntüler, Google Sokak Görünümü veritabanına eklenirken XL Caitlin Seaview Survey ve Underwater Earth kuruluşlarıyla birlikte hareket edildi. Peki bu yeni gelişme sonucunda görülebilecek sualtı güzellikleri hangi bölgelerden gelecek ve karşınıza ne gibi sürprizler çıkacak?

Kaplumbağalara merhaba!

Google Street View olarak da bilinen Google Sokak Görünümü veritabanına eklenen yeni yerler Avustralya, Solomon Adaları ve Bali’den. Buralardaki deniz kaplumbağaları ve birbirinden ilginç balık türleri de görüntülerin en can alıcı detayları halinde.

Sunulan yeni görüntüler, insanoğlunun yalnızca ekranları başındayken sualtında gezinebilmesi temasına dayalı değil. Gezegen yüzeyinin yüzde 70’den fazlasını kapsayan okyanusların derinliklerinde yer alan çevresel değişimlerin de kaydedilmesi amaçlanıyor.

Aynı zamanda okyanusta meydana gelen olayların da görüntülenmesi hedefleniyor. Daha fazla görüntü toplamak için yeni ortaklıklar yapan teknoloji devi, yeryüzünden sonra sualtını da evlere taşıyacak gibi görünüyor.

YORUM

Yorumlar 0