Android M, Google Jump, Google Fotoğraflar ve Daha Fazlası

Android M, Google Jump, Google Fotoğraflar ve Daha Fazlası

Google gerçekleştirdiği I/O adlı etkinlikle yeni hizmet ve teknolojilerinin duyurularını gerçekleştirdi. İşte bunlar arasındaki Android M Google Jump Google Fotoğraflar ve daha fazlasına yakından bakacağız.

Google’ın yeni mobil işletim sistemi Android M tanıtıldı. Geliştirici sürümü yayınlanan işletim sistemi versiyonunun son kullanıcıyla önümüzdeki sonbahar da buluşacağı açıklandı. Android M, yenilikleri ile adından söz ettirdi. Uygulama yüklenirken kamera, mikrofon gibi izinlerin önceden ayarlanabilmesi, hata düzeltmeleri, şarj süresini artıran yeni özellik, Chrome Custom Tabs adlı özellikle sosyal medya uygulamalarında bir link tıklandığında ayrı bir pencerenin çıkması öne çıkanlar arasında.

Parmak izi okuyucusu yazılımını da geliştirilen yani Android M, firmaların bu özelliğe daha yoğun şekilde yer vermesinin önünü açacak. Öte yandan USB-C Type özelliği de Android M özellikler arasında. Android cihazlarda daha fazla USB-C Type donanımına yer verilecek. Yazı yazarken kelime öbeklerinin doğrudan sosyal medyada paylaşılabilmesi de dikkat çeken yeniliklerden biri.

Android sürümü ile beğeni toplayan Google, ayrıca Jump adlı yeni aygıtını da duyurdu. Üzerinde 16 adet GoPro kamera bulunan bir sistem olan Google Jump, 360 derece video kaydı gerçekleştirebilen, sanal gerçeklik odaklı bir sistem.

Google, ayrıca Cardboard adlı sanal gerçeklik gözlüğünü de iOS desteği ve Cardboard butonu ile güncelledi. Bu ürün, oldukça düşük fiyatlı ve içerisinde bir akıllı telefon konularak sanal gerçeklik görüntülerini gözlüğü takan kimseye sunuyor.

Google Fotoğraflar uygulaması da bir diğer yenilikti. iOS ve Android için gelen bir fotoğraf-video uygulaması olan Google Fotoğraflar, temelde galeri yapısında kelime bazlı arama yapılabilmesi ile öne çıkıyor.

YORUM

Yorumlar 0