Haftanın iOS ve Android Oyunları (23 Mayıs 2015)

Haftanın iOS ve Android Oyunları (23 Mayıs 2015)

Haftanın öne çıkan iOS ve Android oyunları bir arada! Jelly Jump, Spikes, Bloody Harry ve diğerlerine yakından bakın:

Jelly Jump

Mobil dünyanın yeni ‘şampiyon’ geliştiricilerinden Ketchapp imzalı Jelly Jump, şirketin zeka dolu yazılımcılarının en son parlak fikirlerinden biri. Oyun, sansasyonel derecede yüksek bir zorlu derecesi ile sizi karşılıyor. Başlı başına saç baş yolduran ilk saatlerin ardından bile belki bir nebze daha fazla ilerleyebiliyorsunuz. Farkındaysanız oyunun konusunu hala bilmiyorsunuz, evet heyecana hazır mısınız?

Konusu dikdörtgen şeklindeki bir jöleyi yönetmeniz temasına dayanıyor. O da nesi dediğinizi duyar gibiyiz ama bekleyin, Jelly Jump’da çarpıcı algoritmalar eşliğinde, yüksek kalitede bir oyun sizi bekliyor. Jölenizi, iki yandan açılıp kapanan kapıların ardından hızlıca geçirmeniz gerekiyor. Bunu da ekrana dokunup jöleyi zıplatarak yapıyorsunuz. Eğer iki kapı/ya da engelin arasında kalırsanız parçalarınız gidiyor.

Jelly Jump

Örneğin büyük oranda geçmeyi başardınız ama bir kısmınız da iki engel arasında kaldı, o bölüm sizden ayrılıyor ve kalanınızla devam ediyorsunuz. Giden kısım ise zıplama hızınızı olumsuz etkiliyor. Çok büyük bir bölümü kaybederseniz jölemiz artık engelleri aşabilecek kadar zıplayamıyor ve kaybediyorsunuz.

Oyundaki en önemli form faktör hızlıca hareket etmenizi gerekli kılan konusu. Hızlıca karşınıza çıkan engelleri fark etmeniz, zamanla unsuru ile zıplayıp sonraki engele geçmeniz sizden bekleniyor. Tüm bunların saniyeler içinde olması ise işin heyecan dolu yanı. Yılın en iyi oyunlarından biri olan Jelly Jump’ı mutlaka deneyin. Özellikle akıllı telefonlar için tek elle de oynanabiliyor olması sayesinde her an oynanabilir oyunlar arasında. En önemli handikapı ise bolca reklam içermesi. İyi oyunlar!

Fiyat: Ücretsiz

Spikes

Spikes

Sevimli kuşu ekrana dokunarak ağaçların arasından geçirdiğiniz oyunu hatırlıyor musunuz? Hani yüzlerce klonu çıkmıştı ve sonrasında bir anda zengin olan geliştiricisi, günün birinde bu fenomen uygulamayı uygulama mağazasından silmeye karar vermişti. İşte o fenomenin farklı bir klonu Spikes. Bu kez sevimli kuşu, dört yanında engeller olan bir alanda hayatta tutmaya çalışıyorsunuz.

Eğer ekranın sağ ya da sol tarafındaki engellere dokunursanız ölüyorsunuz. Neyse ki engellerin arasında boşluklar var ve buralara çarpıp zıplamaya devam edebiliyorsunuz. Aşağıya ve yukarıya da dikkat etmeniz gerekiyor. Oyunda parmak, göz koordinasyonu adeta uçlarda! Zorluk seviyesi bir hayli yüksek olan Spikes, bir kuşun dört yandan tehlikelerle çevrilmesi ama bir şekilde zıplayarak, karşı duvarlara çarparak hayatta kalmasını konu ediniyor.

Basit bir yapı sunan oyun, oldukça zekice bir tasarımla sizi karşılıyor. Bolca yanacağınız ilk birkaç oynanışın ardından zamanla adapte olabilir ve eğer sıkılmazsanız oyunu bitirene kadar devam edebilirsiniz. Güzel bir oyun olmasının yanında akıllı telefonlarda dikey olarak oynanabilmesi sayesinde de ulaşım saatleri için ideal oyunlardan biri olarak da düşünülebilir. İyi oyunlar!

Fiyat: Ücretsiz

Bloody Harry

Bloody Harry

Bloody Harry, belki de gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri. Neden mi çünkü Hary’i seviyoruz! O, bir aşçı ama görebileceklerinin en asi, en çılgın ve en ateşlisi! Türünün belki de tek örneğin; neden mi? Çünkü yemek pişirmek yerine zombie benzeri yaratıkları öldürüyor. Aşçı kıyafetiyle bir elinde et baltası cebinde silah parkur parkur ilerliyor.

Oyun, kahramanımızın elinde basit bir silahı ve baltasıyla kendini bir sokağa atmasıyla başlıyor. 2 boyutlu oyunda ilerliyor ve karşınıza hem önden hem de arkadan çıkan düşmanlarınızı öldürmeye çalışıyorsunuz. İşin zorlu yanı ise kolay kolay yok olmamaları. Örneğin 4 balta darbesi ya da 2 kez ateş ederek ölüyor en kolay rakibiniz.

Vurdukça parçalanıyor, ama yarık kafalarıyla da size saldırmaya devam ediyorlar; bu yüzden bird aha vurmanız gerekiyor. Tüm bu dehşet dolu kelimelerin oyun sırasında yüzünüzde ilginç bir tebessüm bırakacağının garantisini veriyoruz, çünkü oyun kelimenin tam anlamıyla eğlence öğeleri ile dolu.

Bloody Harry - 2

Bloody Harry’de önden ve arkanızdan gelen düşmanların yanı sıra aniden beliren düşmanlar da var. Ayrıca yavaş yavaş ilerleyen yaratıklar, hızlıca üstünüze koşan zombiler, havada uçuşan ve size çarptığı anda zarar veren tuhaf şeyler var. Bölüm sonuna geldiğinizde ise Boss sizi karşılıyor.

Boss’u ateş ederek ya da elinize geçirdiğiniz silahlarla bolca hırpalayarak öldürmeniz gerekiyor. Bu arada etrafta diğer yaratıkların da dolaştığınız belirtelim. Oldukça zorlu geçen ‘Boss aşamaları’ bazen sizi çileden çıkartabilir.

Oyunda en önemli taktik ne diye soracak olursanız cevabı şöyle; kaçmak! Sürekli olarak karşınıza çıkan türlü düşmanların hepsini yok edemiyorsunuz, bu nedenle hızla ilerleyip kaçabiliyorsunuz. Ayrıca kaykay ya da sizi ileriye fırlatan top gibi hız artırıcı etmenlere de zaman zaman sahipsiniz.

Bloody Hary’nin kendini geliştiren bir kahraman olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Düşmanları yok ettikte para kazanan Harry, bölüm sonlarında yeni silah ya da koruma özellikleri edinmenizin önünü açıyor. Düşmanlarınızı kolaylıkla öldürdüğünüz silahların yanı sıra her bölüm sonunda cephane de satın almanız gerek. Elbette bunları zombie ve diğerlerinizi öldürerek kazandığınız altınlarla alıyorsunuz.

Oyun içi satın alım imkanı sunan oyun, aslında yapısal olarak kendi kendine ilerleyen türde. Yani para harcamadan oyunda keyifli dakikalar geçirebilmeniz mümkün. Uzun süreli oynamak yerine zaman zaman açmanız ise oyndan sıkılmanızın önüne geçecek önerimiz. Keyifli oyunlar!

Fiyat: Ücretsiz

Zombie GS

Zombie GS

Zombi oyunları denildiğinde akla sokaklarda, otel odalarında, puslu ve karanlık anların stresini benliğinizde hissettiğiniz anlar akla geliyor. Zombiler her yerde karşınıza çıkabiliyor ve o klişe ‘rıııaa’ sesleri de sizin her an yakınızda oluyor. Ancak Zombie GS konuya farklı bir şekilde yaklaşıyor.

Oyunda havalanmış bir helikopterdeki sniper’cısınız. Düşmanlarınızı uzaktan vurmanız gerekiyor. Bunun için hedef alıyor, ardından da silahınızı ateşliyorsunuz. Oyunda amaç ise hızla hareket eden zombilerin belli bölgelere girmeden yok edilmesi. Ayrıca görüş alanınızda sağlıklı insanlar da zombiler tarafından kovalanıyor, bu anlarda da zombilere ateş açıp insanların korunaklı bölgelere geçmelerini sağlıyorsunuz.

Akıllı telefon ve tablet üzerinden oynanabilecek en keyifli birinci şahıs nişancı oyunlarından biri olan Zombie GS’nin handikapı ise ücretsiz olarak indirildikten sonra size sadece tek bir aşamda oyun oynama şansı sunması. Yani oyunu ücretsiz olarak indirdiğinizde ücretli olarak yeni bölümler satın almanız gerekiyor. Bu yönüyle eleştiri toplayan oyun, yine de türünün en iyilerinden biri.

Fiyat: Ücretsiz

ZigZag

ZigZag

Hala onu fark etmediyseniz şanslı da olabilirsiniz aslında. Oyun dünyasında son dönemin en sinir bozucu oyunlarından biri olduğu konusunda çeşitli rivayetler var çünkü. Nedeni ise basit, delicesine dikkat isteyen oynanışı ve zorluk seviyesi. Keşke biraz daha dikkatli biri olabilseydim sorgulamalarının önünü açan ZigZag’ın detaylarından bahsedeceğiz.

ZigZag, bir tür dikkat ve refleks oyunu. İnce bir hat boyunca çeşitli kıvrımlarla ilerleyen bir yol var ve siz de siyah bir topu yönetiyorsunuz. Amacınız topun yolun dışına çıkmadan zigzaglı yollardan geçmesini sağlamak ve karşınıza çıkanları da toplamak. Yön kontrolü için parmaklarınızı ekrana bir kez dokunuyorsunuz. Dokunduğunuz yön ekranın sağıysa top sağa, soluysa sola yöneliyor.

Ünlü oyun geliştiricisi Ketchapp imzalı fenomen oyun, iPad’den iAndroid cihazlara kadar geniş bir çerçevede kendine milyonlarca oyuncu bulmuş durumda. Siz de hala denemediyseniz ZigZag’a mutlaka göz atın diyoruz. Keyifli oyunlar!

Fiyat: Ücretsiz

YORUM

Yorumlar 0