iOS Cihazlarda Şarj Süresini Artıracak 8 Öneri

iOS Cihazlarda Şarj Süresini Artıracak 8 Öneri

iOS cihazlarda batarya dayanıklılığını artıracak altın değerinde öneriler:

Ekran parlaklığı

Pili en çok etkileyen noktalardan biri ekran parlaklığı. iPad ve iPhone’un sahip olduğu sensör, etrafındaki ışığa duyarlı olarak ekran parlaklığını ayarlayabilmektedir. Ancak çoğu kullanıcı ekran parlaklığını belirli bir düzeyde tutmakta ve bu nedenle çok aydınlık yerlerde bile gereğinden fazla “parlak” bir cihaz ile kullanım gerçekleştirmektedir. Bunun önüne geçmek ve efektif bir ekran kullanımı için yapmanız gereken tek şey ise “otomatik” parlaklığı açmanız. Böylece pilden tasarruf edebilirsiniz. Aynı şekilde parlaklığı çok düşük seviyeye çekmek de pil ömrünü arttıran önemli faktörlerden biridir.

Gerekli ayarlara erişim için: Ayarlar » Parlaklık ve Duvar Kağıdı » Otomatik Parlaklık

iOS ekran parlaklığı ayarları

Bluetooth

Bluetooth, kablosuz kulaklıklarla konuşmak için yararlı. Ayrıca müzik dinlenebiliyor, iOS cihazlar ve Mac ile veri transferi yapılabiliyor. Ancak ne için kullanırsanız kullanın, Bluetooth’un veri aktarımı pili hızla tüketir ve genel olarak açık kalması şarjı azaltır. Pilin ömrünü biraz daha uzun tutmak için Bluetooth’u sadece gerekli olduğu zamanlarda açmanız yararlı olacaktır.

Gerekli ayarlara erişim için: Ayarlar » Bluetooth

iPhone 6S

Mobil veri

iOS cihazların belki de şarjını en çok tüketen kısmı hücresel veri. Mobil veri de 3G’yi de açarsanız tabiri caizse cihazın şarjı su gibi içiliyor. Bu konuda verimli enerji tüketimi için mükemmel bir yöntem var. Eğer internete bağlı kalmanız gerekiryorsa 3G’yi kapatarak Edge’yi(2G) kullanabilirsiniz. Edge, daha az enerji tüketir. Elbette Edge yavaş bir bağlantı anlamına gelir; ancak download veya web sitelerinde gezinmeyecekseniz – yani aktif olarak internet kullanmıyorsanız- Edge “pil dostu” bir çözümdür.

Gerekli ayarlara erişim için: Ayarlar » Genel » Hücresel

iPhone 6 ses kaydı

Wi-Fi bağlantısı

iOS cihazınız ile Wi-Fi’ı olan herhangi bir yerden internete kolayca bağlanabilirsiniz. Ancak Wi-Fi’ı sürekli olarak açık tutmak,cihazınızın yine sürekli olarak bağlantı noktalarını aramasına neden olur. Özellikle yolda giderken telefon bağlantı noktalarını tarayıp durur. Bu da aygıtın boş yere enerji harcamasına sebep olur. Bu yüzden Wi-Fi’yı gerektiği zaman açmak en iyi çözüm.

Otomatik kilit süresi

iOS cihazların kullanılmadığı zaman otomatik olarak uyku moduna geçmesi bilinen bir özellik. Otomatik kilit süresini en aşağıda yani 1 dakikada tutmanız ise pilinizi seviyorsanız en iyisi. Bu sürenin daha da kısaltılması mümkün.

Gerekli ayarlara erişim: Ayarlar » Genel » Otomatik Kilit

Anında ilet seçeneği

Anında İlet (Push) seçeneği ile örneğin gelen e-mail’lerden anında haberdar olabiliyorsunuz. Ancak e-mail’ler konusu eğer sizin için çok da önemli değilse bu seçeneği kapalı tutarak pilden tasarruf edebilirsiniz. Anında İlet seçeneği tüm mail sunucularında çalışmıyor, örneğin POP3 gibi. Bu e-mail’lerin kontrolü için “Al” özelliğinden yani mail kontrol zamanlamasından “her saat başı” seçeneğini seçerek pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Gerekli ayarlara erişim: Ayarlar » Mail, Kişiler, Takvimler » Yeni Verileri Al » Anında İlet

iOS anında ilet seçeneği

Bildirimler

Bazı uygulamalar yeni verilerde sizi uyarmak için bildirim servisini kullanır. Anında mesajlaşma uygulamaları gibi yoğun bildirim kullanan uygulamalar pil ömrünü etkiler. Bu açıdan gerekli görmediğiniz uygulamaların bildirimlerini, Bildirim Merkezi’nden devre dışı bırakabilirsiniz. Bu durumda pilin kullanım süresi biraz daha artar.

Gerekli ayarlara erişim: Ayarlar » Bildirimler

Equalizer

Müzikler için bası arttırmak, tizi azaltmak vs… kısaca ayarlama yapmak için Equalizer yani EQ var. Bu özellik yarar sağlıyor, ancak diğer yandan pili büyük bir hızla harcayan faktörlerden biri. Pil tasarrufu için EQ’yu kapalı tutabilirsiniz. Ancak müzik tutkunları için bu durum kötü olabilir. EQ sonuçta daha iyi bir dinleme deneyimi sağlıyor.

Gerekli ayarlara erişim için: Ayarlar » Müzik » EQ

YORUM

Yorumlar 0