Samsung Akıllı Telefonları Çin’de Kan Kaybediyor

Samsung Akıllı Telefonları Çin’de Kan Kaybediyor

IDC tarafından yayınlanan bir rapor, dünyanın en kalabalık ülkelerinden Çin’de akıllı telefon pazarına yönelik çarpıcı değişimi gözler önüne serdi. Ülkede Samsung’un adeta ‘terk edildiği’ gözlenirken Apple’ın yükselişi dikkat çekti…

1.2 milyar nüfusa sahip Çin, teknoloji şirketleri için en önemli pazarlardan biri. Ülkede yoğun bir üretim faaliyeti söz konusu, aynı zamanda geniş bir kesim tarafından da teknolojiye yönelik gelişmelerin yakından takip edildiği görülüyor. Çin’de yerel üreticilerin de her geçen yıl daha fazla ilgi gördüğü görünüyor. Huawei, Xiaomi, Lenovo gibi şirketlerin önderliğinde Çinli üreticiler gerek ülkelerinde gerekse global sahada satışlarını geliştiriyorlar.

Çin pazarı ise oldukça ilginç bir yapıya sahip. Ülkede marka bağlılığı kavramı çok düşük ve trend modellere yönelim fazla. Açıklanan son rapora göre 2015 yılı ilk çeyreğinde en çok satış gerçekleştiren firma Apple. Geçtiğimiz yıla göre yüzde 1’lik artışla yüzde 13’ün üzerinde pazar payı elde eden Apple’ı Xiaomi ve Huawei izliyor. Samsung ise dördüncü sırada. Üstelik rekor pazar payı kaybı ile.

Samsung’un yüzde 20’ye yakın pazar payı kaybı ile ilk sıradan dördüncü sıraya gerilediği Çin’de, yüzde 9’lardaki pazar payı şaşkınlık yarattı. Şirketin nispeten yüksek fiyatlarla gelen Note 4, Note Edge, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinin pek de fazla ilgi görmediğini de gözler önüne seren sonuçlar; Apple’ın iPhone modellerinin ise büyük çıkışına işaret ediyor. Apple CEO’su Tim Cook, Çin’deki durumla ilgili memnuniyetini vurgularken Samsung tarafında ise sessizlik hakim.

YORUM

Yorumlar 0