Quadro Smart Watch S71 İncelemesi

Quadro Smart Watch S71 İncelemesi

İnceleme konuğumuz uygun fiyat etiketi ile dikkat çeken, Tesla Teknoloji tarafından ithalatı gerçekleştirilen Android ve iOS uyumlu akıllı saat Quadro Smart Watch S71.

Quadro Smart Watch S71 (Ön yüz)

Akıllı saat Quadro Smart Watch S71’in tüm detaylarına yakından bakacağız. Tasarımından donanım özelliklerine; kullanım kolaylığından artı ve eksilerine kadar kapsamlı bir analizi sizlere sunacağız. Quadro Smart Watch S71 satın almayı düşünüyorsanız bu inceleme makalesi aklınızdaki tüm sorulara detaylı yanıtlar içeriyor. İşte başlıyoruz.

Quadro Smart Watch S71 (Ön yüz 2)

Kutu içeriği ve ilk bakış

Quadro Smart Watch S71, 12,5cm genişlik, 9,5cm yükseklik ve 7,5 cm derinlik ölçülerine sahip bir kutu içerisinde geliyor. Kutunun genelinde akıllı saate ilişkin görseller, 2 ayrı kenarında genel özellikleri ve ithalatçı firma bilgileri ile sertifikasyon-barkod gibi detayların yer aldığı kısım bulunuyor. Kutuyu iki tarafındaki bantları açarak ürünü ortaya çıkaracak şekilde açıyorsunuz.

Sizi ilk olarak akıllı saat karşılıyor; alt kısımda ise gayet yeterli uzunluğa sahip bir şarj+USB arabirimi kablosu, mikrofonlu kulaklık ve 1 amperlik şarj adaptörü karşılıyor. Ayrıca garanti belgesi ve Türkçe kullanım klavuzu da kutu içeriğinde yer alıyor. Kutusu gayet derli toplu ve tüm parçalar da minik poşetler içinde size sunuluyor.

Akıllı saate gelmeden önce kulaklık, şarj kablosuz gibi önemli detaylara kısaca göz atıyoruz. Ürünle birlikte gelen kablo, uzun ve genel olarak piyasadaki tüm akıllı cihazlardaki kaliteyi sunuyor. Kulaklık kablosuz da oldukça uzun, temelde akıllı saatin yanındaki girişe takılıp kullanımı mümkün. Örneğin gömleğin, t-shirt’ün kolunun arasından geçirerek boynunuzdan çıkarabilirsiniz. Bunun haricinde kullanımı bir nebze sallanan, yoğun olarak görünmesi gereken bir kablo şeklinde olacak. Telefon görüşmesine olanak tanıması kablonun önemli bir artısı durumunda, ancak keşke kulakları hassas kimseler için önemli bir detay olarak kulaklıkla birlikte kulaklık pedleri de olsaydı.

Ve geliyoruz Quadro S71’e. Akıllı saatin ön yüzünde kullanılan metal görünümlü malzeme oldukça başarılı. Parlak yüzey, görsel olarak şık bir görünüm sunuyor, parlaklığının çok aşırı olmaması ve nispeten mat bir görünüm sunması sayesinde artı puanları topluyor. Ekranın üzerinde kamera-mikrofon kısmı bulunurken, alt bölümde de bir adet düğme mevcut. Bu düğme, cihazdaki tek fiziksel kontrol durumunda ve aynı zamanda ekran kilidini de açmak için kullanılıyor. Akıllı saatin yanlarında siyah renkteki plastikle karşılaşıyoruz.

Bu kısım, kendisini çevreleyen parlak, metal görünümün yarattığı pozitif görsel intiba sayesinde neredeyse hiç dikkat çekmiyor. Akıllı saatin kordonları yumuşak, konforlu bir plastik malzeme ile geliyor. Yumuşaklığı ve bıraktığı hissiyat muazzam derecede iyi; aynı zamanda gerek rengi gerekse üzerindeki noktaların bıraktığı 3 boyut hissiyatı sayesinde kordonları da hem zarif hem de güven veriyor.

Quadro Smart Watch S71 (Yan yüz)

Akıllı saatin arkasında Quadro Smart Watch S71, ‘Made in PRC’, sertifikasyon logoları ve model kodu beyaz renkte bir yazı ile belirtilmiş. Bu yazının biraz daha güzel olabileceğini düşünmek mümkün. Küçük bir şekilde belki daha koyu bir renk seçimi ile yazılabilirdi. Arka kısım, aynı zamanda açılabilen bir bölme. Burayı açarak ürüne hafıza kartı takılabiliyor.

Quadro Smart Watch S71 (Yan yüz 2)

Quadro marka akıllı saatin tasarımı genel itibariyle güzel görünüyor. Hem spor hem de işe dair kullanımı mümkün. Göze batan neredeyse hiçbir negatif yanı yok ve teknolojik bir ürün olduğu algısını yüksek düzeyde yansıtmayı da başarıyor. Peki ürünün teknik özellikleri neler?

Teknik özellikler

Üründe 1,54 inçlik kapasitif dokunmatik ekran bulunuyor. Ekranı 240 x 240 piksel çözünürlük sunuyor. Bluetooth üzerinden sesli görüşme, arama yapma; 2 MP kamera, 450mAh batarya, 8 GB’a kadar microSD desteği, FM radyo, rehber hafızası, SMS yazma/okuma, takvim, hesap makinesi, müzik çalar özellikleri öne çıkıyor. Bu cihaz sayesinde akıllı telefonunuz yakınlardayken arama yapabiliyor, arama yanıtlayabiliyorsunuz. Üstelik ekranda sizi kimin aradığı görünüyor, isterseniz rehber kayıtları oluşturup; cihazı akıllı telefon gibi kullanabiliyorsunuz. Tüm bu fonksiyonlar için akıllı telefonun akıllı saatiniz ile Bluetooth bağlantısının aktif olması (yani yakın olmaları) gerekiyor.

Quadro Smart Watch S71 (Ön yüz 3)

Quadro Smart Watch S71’de uyku monitörü, adım sayar, padometre gibi sağlık ve spora yönelik bildirimler de sunuluyor. Yani bu aygıtı kullanarak hem iletişim kurabilir hem de aktivite bilekliklerinin sağladıkları olanaklardan yararlanabilirsiniz. Ürüne dair teorik bilgiler bunlar; peki pratikte sizi neler bekliyor? Quadro marka akıllı saatin arayüzü ve kullanım kolaylığı ne gibi özellikler, ölçütler sergiliyor? İşte bu soruların yanıtlarına geldi sıra…

Pratikte sizi neler bekliyor?

Akıllı saatinizi kolunuza taktınız, ana ekran düğmesine basılı tutarak cihazı açıyorsunuz. Quadro markasının logosu ekranda sizi karşılıyor. Daha sonra klasik sizi doğrudan bir ayarlar ekranı bekliyor. Ekranda üst kısımda sekmeler altta ise ‘tamam’ ve ‘geri’ butonları yer alıyor. Buradan seçeneklere giriyor, çıkmak için ‘geri’ye basıyorsunuz.

Klasik bir akıllı telefon arayüzünü andıran bu kullanım şekli, kısa zamanda alışacağınız bir forma dönüşüyor. Ayrıca buradan parmağınızla aşağı-yukarı kaydırmalar yaparak cihazın sezgiselliğine yavaş yavaş ısınıyorsunuz. Saat, tarih ayarlarını gerçekleştirmek gibi bir dizi temel işlemi yaptıktan sonra ekrana sağdan sola ya da soldan sağa doğru (yanlamasına) bir geçiş hareketi yapıp fonksiyon menülerine ulaşabilir; arama yapma ya da hareket sensörleri ile toplanan bilgilere geçebilirsiniz. Açıkçası her şey karmaşadan uzak ve tamamen sizin kontrolünüzde.

Fonksiyon menülerine detaylı olarak göz atacağız. Buraya ekran üzerinde kaydırma hareketi ile geçildiğini tekrardan vurgulayalım, ancak hareketin ekrandaki ‘ayarlar’ menüsüne yakın yerde değil de yukarıda olması gerekli; aksi taktirde sizi ayarlar ekranı karşılıyor. Bu durumda kaydırma hareketinin saat ekranının üst kısmında gerçekleştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşıyoruz.

Quadro Smart Watch S71 (Telefon arama tuşları)

Fonksiyon menüleri

Karşınıza çıkan menü ikonları arasında ilk sırada yer alan ‘Looking telefon’ menüsüne tıkladığınızda akıllı telefon-Quadro akıllı saat etkileşimine yönelik iki ayarla karşılaşıyorsunuz. Burada, cihazlar arasındaki bağlantı kesildiğinde (akıllı telefondan uzaklaşıldığında) size uyarıda bulunulmasını aktif edebilirsiniz. ‘Hareket hatırlatması’ adını alan diğer bildirim seçeneği ise bir nevi spora yönelik. Örneğin 1 saat sonra spor yapacaksınız, buradan zamanı belirleyip; saatinizin size uyarı göndermesini sağlayabilirsiniz.

‘Arama günlükleri’ menüsü ise cevapsız çağrı, aranan numaralar gibi bilgileri görebileceğiniz kısım. ‘Çağrı’ ise arama yapmak için kullanılan menü. Buradan ister numaralara basarak ister rehber kayıtlarınıza girerek arama gerçekleştiriyorsunuz. Tek handikap akıllı saatin ekranının boyutları, büyük parmaklı kişiler için numara çevirmek biraz sıkıntılı olabilir. Ancak bir alışma süresinin ardından bu menüyü de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

‘Adımsayar’ menüsü bir tür spor/kronometre fonksiyonu olarak da adlandırılabilir. Kaç saniyede kaç adım attığınızı buradan görebiliyorsunuz. Ne kadar mesafe gidildiği de yine aktarılan veriler arasında. Özellikle koşu sporu ile ilgilenen kimseler için faydalı bir özellik.

‘Ses çalar’ ise akıllı saatinize yüklediğiniz müzikleri yöneteceğiniz kısım. Kolay kullanımlı bir medya player’ın yer aldığı ekran üzerinden şarkı atlatabilir, ses kısıp yükseltebilirsiniz.

Mesaj menüsü, adeta akıllı telefonunuzu Quadro S71’e taşıyor. Buradan mesaj yazabiliyorsunuz; ancak ekranın çok küçük olması sonucunda pek de fonksiyonel bir mesaj yazımı sizi beklemiyor. Yine de mesaj okuma özelliğinin oldukça iyi olduğunu, farklı bir deneyimi beraberinde getireceğini belirtelim.

Dosya Yönetimi, FM Radyo, Takvim, Alarm, Hesap Makinesi, Çoklu Ortam buradaki diğer menüler arasında. FM Radyo’nun oldukça kullanışlı olduğu görülüyor. Yine buradan alarm ayarlayabiliyorsunuz. Hesap makinesi ise yine büyük parmaklı kimseler için zorklayıcı; en çok beğendiğimiz kısımlardan biri ise sesli kayıt özelliği. Buradan sesli kayıt yapabiliyorsunuz. Örneğin aklınıza bir şey geldi, hemen saatinizi yaklaştırıp konuşun, o kaydetsin. Basın-yayın sektöründe çalışanlar, müzisyenler ev kreatif kimseler için bu özellik harikulde. Ayrıca oldukça da pratik.

Akıllı telefona Blutooth ile bağlanma

Ve gelelim Bluetooth bağlantısını gerçekleştireceğiniz bölüme. iOS veya Android işletim sistemli akıllı telefonunuzun Bluetooth özelliğini aktif edip, akıllı saatinizin de aynı özelliğini açtığınızda birbirleri ile kısa süre içinde eşleşiyorlar ve ardından da çokyönlü bir entegrasyonun önü ardına kadar açılıyor. Tek bir eşleştirme işleminin ardından Quadro üzerinden değil, akıllı telefon üzerinden eşleştirme sağlanıyor. Sonrasında arama geldiğinde akıllı saatinizden yanıt verebiliyor, arama yapabiliyorsunuz. Bu özellikleri şöyle bir örnekle daha da açabiliriz. Örneğin aranıyorsunuz, hem akıllı telefonunuz çalıyor hem de akıllı saatinizde nispeten düşük seste bir uyarı geliyor.

Bundan sonra ister akıllı saat ister akıllı telefon dilediğiniz cihazla konuşabiliyorsunuz. Eğer mikrofonlu kulaklığınızı kullanmak istemiyorsanız saatinizin hoparlörü mevcut, sesi duyabiliyor ve konuşabiliyorsunuz. Oldukça fütüristik bir görünümün önünü açan bu kullanım metodunda en çok merak edilen unsur olan ses kalitesi nispeten iyi. Quadro Smart Watch S71’de çok kısa bir gecikmeden sonra sesi duyuyorsunuz, ayrıca aramada dış ortam sesini biraz fazla alacağınızı da belirtelim. Ancak sesler anlaşılıyor ve sizin sesiniz de karşı tarafta net bir şekilde duyuluyor.

Sonuç

Quadro Smart Watch S71, tasarımı, teknoloji özellikleri ve pratik kullanımı ile akıllı saat konusunda tercih edilebilir modeller arasında. Teknoloji tarafında çok daha yüksek fiyatlı modellerden aşağı kalır bir eksiklik söz konusu değil. Fiyat/performans bağlamında önemli alternatiflerden biri.

Daha fazla detay için buraya tıklayabilirsiniz.

Bonus: Akıllı saat pazarında son durum

Dünya genelinde 500 akıllı telefon sahibinin sadece 1’i akıllı saat kullanıyor yani oran yüzde 0,2 seviyesinde. Türkiye’de akıllı saate ilgi çok yüksek seviyede değil. Bunun göstergeleri için çok sayıda argümana sahibiz, örneğin tüketici elektroniği mğazalarının en yoğun olduğu saatlerde dahi akıllı saatlerin yer aldığı standlarda çok az kişinin olduğu göze çarpıyor. Ancak pazara yönelik beklentiler bir hayli yüksek. Örneğin yayınlanan bir araştırmaya göre 2020 yılında günümüzde yüzde 0,2 olan akıllı saat kullanım oranının yüzde 5 seviyesine ulaşacağı belirtiliyor. Bu rakam 25 katlık bir artış anlamına da geliyor. Pazara yönelik genel durum özetle bu şekilde.

Yazar: Ferhat Verdi

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    Emirhan 7 sene

    Akıllı saatin temasını nasıl değiştiriyoruz veya saatin görüntüsünü nasıl dijital yapıyoruz