Yemeksepeti Satışına Bir De Bu Yönden Bakın!

Yemeksepeti Satışına Bir De Bu Yönden Bakın!

15 yaşındaki Yemeksepeti, 589 milyon dolara ‘rakibi’ Delivery Hero’ya satıldı. İnternet tarihinin en büyük satın alımı, aynı zamanda internet girişimciliği adına büyük bir kayıp, hayal kırıklığı.

Türkiye’de internet girişimlerinin belki de en başarılısı Yemeksepeti. Tüm şehirlerde hizmet veren online sipariş yapısı, size yakın yerlerdeki yiyecek-içecek noktalarını görüp, menülerinde seçimler yapıp sipariş verme olanağı tanıyor. Bundan tam 15 sene önce hayata geçirilen bu fikir, Türk internet girişimciliği adına da büyük bir başarı örneği. Ancak başarı örneğinin 15. Yılı büyük bir başarıyı mı yoksa hayal kırıklığını beraberinde getirdi? Bu sorunun yanıtı Türk basınının geneline ‘başarı’ şeklinde yansıdı. Konu, ‘dünyanın en önemli online yemek siparişi platformu tarafından ‘hem de’ 589 milyon dolara satın alındı’ şeklinde haberleştirildi. Peki hepsi bu mu?

Delivery Hero

Komisyonlar Delivery Hero’ya

Yemeksepeti.com, Türkiye’nin değil, dünyanın en ciddi başarı hikayeleri arasında. Algıda seçiciliği olağanüstü bir marka, büyük bir değer ve üzerinde durduğu sektör de Türkiye’de ‘asla ölmez bu sektör’ denen sektör, yemek sektörü. Bu denli büyük ölçekte, 15 yıllık bir emeğin, olağanüstü başarıda bir yapının 589 milyon dolara satılmış olması öncelikle Türkiye adına bir kayıp. Üstelik kayıbın merkezinde yatanlardan en önemlisi de ‘milli bir kayıp’ oluşu.

Evet, bu başarı hikayesi, 589 milyon dolarlık satışla ilgili değil!

Türkiye’de artık 500 metre ilerdeki restorandan, dönerciden, kebapçıdan sipariş verdiğinizde siparişin yüzde X’lik bölümü Türkiye’de kalmayacak, Delivery Hero’nun sonraki mali çeyreği için rakamlarına yansıtılmak adına kasasına geçecek. Ali abinin, dönerci Veli’den aldığı dönerden komisyon alacak olan o dahihane girişim, artık öldü ve üstelik de artık o online sipariş hizmetinden dolayı komisyon da Delivery Hero’nun.

Marka değeri?

Konunun en önemli kısımlarından bir diğeri de marka değerinin ne kadar ettiği. Kısa süre önce gerçekleşen bir dünya boks şampiyonluğu maçında taraflardan biri 150 milyon doların üzerinde para kazandı. Sadece bir maçtan. Yerel internet girişimleri büyükler tarafından çılgınca bir ivmeyle satın alınıyor. ABD’de bunun uç örnekleri ile karşı karşıya kalınıyor.

En tanınmış satın alımlardan biri ise Facebook’un WhatsApp’ı 20 milyar dolara yakın bir bedelle satın alması. Peki bu çok basit örnekler ışığında Yemeksepeti sizce ucuza gitmedi mi? Türkiye’nin tarihindeki en başarılı internet girişimlerinden birinin ederi 589 milyon dolar mıydı? Konunun bir de bu yanı var.

Burger

Başarı mı?

Yemek denildiğinde ‘bizim’ aklımıza gelen ilk şey, www.yemeksepeti.com artık bir yabancı marka haline dönüşüyor. Türkiye’de internet girişimi üzerinde duran 2 ya da 3 yıllık bir şirketin kuşkusuz Nirvana noktasıdır bu örnek, yarım milyar doların üzerinde bir bedelle satın alınmak. Ancak siz marka değeri ile müşteri portföyü ile uçsuz bucaksız bir seviyeye ulaşmışsanız ve buna rağmen satılmak isteniyorsanız ortada ciddi bir handikap var demektir.

Sonuç

Herkes sahip olduğu her şeyi satabilir, sorular ve bakış açısı buna karşı değil, ancak global sebep-sonuç ilişkileri, internet dünyasındaki genel-geçer detaylar bazı olağan sonuçlara götürür. Yemeksepeti’nin satışına karşı olmadığımızı, ancak konunun Teknolojituru tarafından sorgulayıcı bir gözle ele alındığını da vurgulamak isteriz.

YORUM

Yorumlar 4
 • comment-avatar
  Hakan Deger 8 sene

  İyi hoşta sonuçta para yüksek bir rakam. Evet maç örneğinde son derece doğru ama Türk girişim tarihinin en yüksek rakamlarına satıldı. Bu yönden bakmak lazım.

 • comment-avatar
  Selim Akman 8 sene

  Hakan bey bence rakam hiç yüksek değil türkiye’nin en değerli e-ticaret sitesi 1 milyar dolar da mı etmez? ben finansçı değilim ama az buldum.

 • comment-avatar
  Arif B. 8 sene

  Yemeksepetinden bundan sonra da sipariş veririrm sonuçta Türkiye’de birçok firma yabancıların elinde demekki bu işler böyle

 • comment-avatar
  Ercan Kuru 8 sene

  İlginç bir bakış açısı. Ancak unutulmaması gereken bir konu şu. Bu tür internet siteleri en başından beri satılmak için yapılır. Tüm dünyada bu böyledir. Yemeksepeti.com çok iyi bir fiyata gitti. Sadece para olarak düşünmeyelim. Türkiyeden buna benzer projerin cıkması icin ilham kaynağı olabilir.