HTC One M9’un Kamerası Güncellendi

HTC One M9’un Kamerası Güncellendi

HTC One M9’un kamera uygulaması ekseninde güncellendi. Yeni güncelleme ile birlikte cihazın görüntüleme özelliklerinde bir değişim yaşanmazken, yazılım tabanında ilginç bir yenilik geldi.

HTC One M9, Kamera uygulamasına gelen güncelleme ile artık RAW formatta fotoğraf çekimine olanak tanıyor. Bu format, kısa süre önce tanıtılan LG G4’ün kamerasında hali hazırdaki özelliklerden biriydi. HTC, buna yanıt olarak mı RAW’ı One M9’un teknolojisine dahil etti bilinmez ama gelişmenin profesyonel fotoğrafçılar açısından anlamı büyük.

RAW format, görüntülerin herhangi bir sıkıştırma işlemine maruz kalmadan kaydı anlamına geliyor. Yani çekilen fotoğrafın örneğin 20 MB olan dosya boyutunda herhangi bir azaltma söz konusu olmuyor. JPEG formatta sayısal sıkıştırma sayesinde fotoğraf boyutu düşüyordu (ortalama 5 MB).

RAW nedir, ne değildir?

RAW’ın bir diğer özelliği de yazılımsal müdahalelerde kolaylıkla sunması. Profesyonel fotoğrafçılığa ilginç bir bakış açısı getiren yazılım desteği, son kullanıcı için ise açıkçası gereksiz özellik durumunda. Ayrıca kullanıldığı taktirde hafıza kapasitesinin de hızlıca dolması anlamı taşıyor.

YORUM

Yorumlar 0