Yandex Haydar Dümen ve Asena İle Nereye Varmaya Çalışıyor?

Yandex Haydar Dümen ve Asena İle Nereye Varmaya Çalışıyor?

Yandex için yayınlanan yeni televizyon reklamlarında üç ünlü isim yer aldı. Haydar Dümen, Asena ve Eda Taşpınar. Haydar Dümen’in Türkiye’de bilinirliğinin yüksek olduğu tartışmasız bir gerçek. Önemli bir gazetede cinsellikle ilgili sorunlara dair bir köşesi bulunan Dümen, zaman zaman ekranlarda da boy gösteriyor. Asena ise Türkiye’nin tanınmış dansözlerinden biri(ydi). Eda Taşpınar ise… Her neyse.

Yandex - Haydar Dümen

Açıkçası bu isimlerin üçü de sadece görüldüklerinde tanınan ama geçerlilikleri olmayan ünlüler. Fark yaratan, bir marka değerine pozitif katkı sağlayacak kimseler olarak da düşünülmeleri zor. Üstelik üçü de estetik olarak değerlendirilmekten uzaklar; genç ya da dinamik değiller; genç bir nüfusun olduğu Türkiye’de bir stil ikonu ya da görüş birliğine varılmış derecede ünlü isimler de değiller. Haydar Dümenli Yandex reklamı algısının haricinde elde hiçbir şey kalmıyor.

Yandex - Asena

Peki Yandex, bu oldukça ‘yarım yamalak’ reklam stratejisini neden seçti? Bu büyük internet şirketinin amacı ne? Bu soruların yanıtını net olarak bilmiyoruz, ancak konunun reklam ajansı, danışman, karar safhaları konusunda ziincirleme yanlışların neticesi olabileceği düşünülebilir.

Haydar Dümen’in köpeğine eş bulmak için Yandex’i kullanması, Asena’nın ‘dolar da benden daha kıvrak’ diyerek dolar kurlarını algıya aktarma planı ve Eda Taşpınar’ın aslında hiçbir şekilde algıya değer katabilecek bir forma sahip olmaması başlı başlına boşa harcanan bir yatırıma işaret ediyor.

Peki Yandex, bu reklamlar sonrasında daha fazla tıklanmaya, araştırılmaya veya hafızada yer edinmeye başladı mı? Bu soruya evet demek bir hayli zor; Türkiye’de uluslararası firmaların yerel fikirlerle buluşmasında bir hayal kırıklığı olarak nitelendirmek mümkün. Elbette bu bir görüş ancak en son Coca Cola reklamında da (Özcan Deniz’li) görüleceği üzere Türkler bu tip reklamları artık hoş karşılamıyor; global trendlerin farkındalar ve kalite, marka algısı gibi kavramları da artık biliyorlar. İşte bu yüzden reklama dair planlamaların daha doğru, daha dikkatli bir şekilde kurgulanması gerekiyor.

YORUM

Yorumlar 1
  • comment-avatar
    julynature 7 sene

    Çok doğru tespit: ‘yarım yamalak’ reklam stratejisi…