90’lardaki Siyah PlayStation Diski Albüm Oldu

90’lardaki Siyah PlayStation Diski Albüm Oldu

Alternatif rock’ın en önemli temsilcilerinden Marilyn Manson’ın son albümünde renk değiştiren CD versiyonun sırrı çözüldü: Onlat PlayStaton diskleri.

Marilyn Manson’ın Ocak ayının ortalarında yayınlanan son albümü Pale Emperor’ın CD baskısında ilginç bir detay göze çarpmıştı. Renk değiştiriyordu ve bunun nedeni de 90’lardaki Sony PlayStation CD’lerinde termal malzeme ile aynı yapıda olmalarıydı. Ancak yeni bilgi, sadece aynı malzeme değil, aynı ‘disklerin’ kullanıldığına işaret etti.

Marilyn Manson’ın adeta blues formunu alternatif rock’la harmanladığı metaforlarla dolu son albümünde eski siyah renkteki PlayStation oyun disklerinin kullanıldığının ortaya çıkması ses getirdi.

Siyah PlayStation Diski

Bu tercihin nedeni acaba Manson’ın çocukluk anıları mıydı yoksa yine tuhaf bir konu mu söz konusuydu bilinmez ama ilgili CD’ler ısı etkisiyle renk değiştirme özelliğine sahipler. Yani örneğin CD player’a takıldıkları taktirde dönme etkisi ile ısı kazanıyor ve ardından da termal diskin üzeri pembe, mor, gri gibi renklerdeki beneklerle doluyor.

Bu adımın CD satışlarından zaten bir beklentisi kalmayan müzik dünyasının önemli isimlerinden birinin parlak fikirlerinden olabileceğini düşünmek mümkün. Çünkü dijital satış ya da yasal olmayan download’lar nedeniyle fiziksel satışlar tüm dünyada müzik endüstrisinin en çok sıkıntı yaşadığı alanlardan biri.

YORUM

Yorumlar 0